Ha a magánélet és munka közötti egyensúlyban tartása rendben van, akkor még mindig van egy tényező, amely befolyásolhatja a boldogságunkat. Ez pedig az egészségünk. A gyulladás olykor láthatatlan, de alattomosan rombolhat. Építsd be az étrendedbe a gyulladáscsökkentő ételeket, hogy elejét vedd a betegségnek.
Az egészséges életmód, az egészséges étrend (beleértve a gyulladáscsökkentő ételeket is), a testmozgás és a stresszkezelés hozzájárulhatnak a gyulladások kialakulásának minimalizálásához. Mi okoz gyulladást? Egyáltalán, mi a gyulladás?
Nem más az immunrendszer válasza valamilyen veszélyforrással szemben. Vagyis a testünk egyfajta természetes védőmechanizmusa a fertőzések, sérülések és egyéb károsító tényezők ellen.
A gyulladásoknak két fő típusa van: az akut gyulladás általában rövid ideig tart és hirtelen alakul ki. A kiváltó ok lehet egy fertőzés, de kialakulhat egy sérülés vagy valamilyen allergiás reakció következtében is. Ebben az esetben az immunrendszer gyorsan reagál azért, hogy a kórokozót elpusztítsa, vagy a sérült szöveteket regenerálja.
Ezzel szemben a krónikus gyulladás hosszabb időn át fennáll és lappang. Ennek oka lehet akár a tartós stressz, az elhízás, a káros szenvedélyek vagy krónikus fertőzések. A krónikus gyulladás a szervezet öngyógyító folyamatának hibás verziója is lehet, de az immunrendszer tartós aktiválása is kiválthatja. A gyulladás tehát szükséges a védelemhez, de ha tartósan és túlzott mértékben van jelen, akkor károsíthatja a szervezetet.
Gyulladáscsökkentő ételek
Az egészséges étrendbe beépíthető néhány olyan élelmiszer is, amely fogyasztásával észrevétlenül és természetes módon csökkenthető a gyulladás mértéke:
Bogyós gyümölcsök: a bogyós gyümölcsök antioxidánsokban gazdagok, különösen igaz ez az áfonyára, de a málna, a szeder fogyasztása sem pusztán élvezeti értékkel bír.
Zöldségek: az egészséges ételekbe a zöldségek alapvetően beletartoznak magas vitamin- és rosttartalmuk miatt. A béta-karotinban gazdag zöldségek (répa, kelkáposzta, karfiol, édesburgonya, petrezselyem) pedig ezen felül még a gyulladáscsökkentő hatásukat is kifejtik. A brokkoliban található sulforafán is gyulladáscsökkentő és a spenót sem csak vastartalma miatt javasolt, hanem bővelkedik béta-karotinban és C-vitaminban is. A céklában lévő fenolok is megfékezhetik a gyulladást.
Fokhagyma és hagyma: a magyar konyha alapját jelentő hagyma és fokhagyma gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik.
Tojás: önmagában teljes értékű étel, fogyasztásával pedig a szervezetben fellépő gyulladásokat is kivédhetjük.
Halak: az omega-3-ban gazdag lazac, szardínia, tonhal és hering fogyasztása is javasolt.
Gyömbér: remek gyulladáscsökkentő hatású alapanyag, amely frissen fogyasztva, teaként, ételekhez adagolva is kiválóan működhet mind ízben, mind gyógyító hatásában.
Kurkuma: a benne található kurkumin nevű hatóanyag gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal bír. Fűszerként vagy teaként is eredményes.
Zöld tea: sokaknak reggeli italként szolgál, mások inkább a hidegben, vagy betegség során fogyasztják előszeretettel, de ha így teszünk, akkor a benne található antioxidánsokkal csökkenthetjük a gyulladást a szervezetünkben.
Csonthéjasok: a diófélék, mogyorók, mandulák is gazdagok antioxidánsokban, amelyek segíthetnek a gyulladás cmegfékezését.
Olajbogyó: a benne található egészséges zsírsavak segíthetnek a gyulladás megszüntetésében. Salátákhoz vagy párolt zöldségekhez ízesítéséhez is remek választás.
Tökmagolaj: egy korábbi cikkben írtunk gyulladáscsökkentő hatásáról, de még ennél is több jótékony hatása van.
Ezek az ételek alapvetően hozzátartoz(hat)nak az egészséges étrendhez, de most már azt is tudjuk, hogy fogyasztásukkal akár a gyulladások jelentkezését is meggátolhatjuk vagy csökkenthetjük.