Barion Pixel 5 titok, amit a profi séfek soha nem árulnak el – Coloré

5 titok, amit a profi séfek soha nem árulnak el

2025. 03. 06.

A séfek számos olyan titokzatos módszert ismernek, melyeket az egyszeri háziasszony nem feltétlenül tud. Mi most kiderítettünk néhányat!

A séfek munkáját titok övezi. Bár mi is ismerhetünk trükköket, tény, hogy jó néhány olyan éttermi étel van, amit ha otthon készítünk el finom lesz ugyan, de nem pont olyan, amilyet szeretnénk. Ennek oka, hogy nem ismerjük azokat az apró titkokat, amelyektől olyan az az étel, amilyen!

5 titok, amit csak a séfek ismernek

Már Horváth Ilona óta tudjuk, hogy mivel segíthetünk magunkon a konyhában: készítsünk elő mindent, Lajos Maritól pedig azt tanulhattuk meg, hogy sütemények esetében különösen fontos, hogy mindent pontosan lemérjünk. Vannak azonban olyan trükkök, melyek az ételek ízét vagy épp állagát hivatottak javítani.

Nem minden hulladék, ami annak látszik!

Húsleves készítésénél nem kell feltétlenül egész húsdarabokat belefőzni a levesbe! Amikor húst használunk, tegyük félre a nyesedékeket – legyen az hús vagy épp zöldség nyesedéke – fagyasszuk le egy zacskóban (külön a zöldségeket és a húst), majd ha sok összegyűlik, főzzük meg őket! Isteni leves fog készülni az így megmentett maradékokból!

Az elején sózzunk!

Az ételeket mindig főzés elején sózzuk meg, mert az utósózás nem ugyanazt az ízélményt adja, mintha előre megkapná az étel az elengedhetetlen ízesítőt. Pörkölt készítésénél már a hagyma párolásakor adjunk hozzá sót, és a húst is sózzuk le panírozás vagy sütés előtt!

Showtime: az ételeket ne utólag sózzok, mert nem érjük el a hatást, amit várunk! / Kép forrása: alle12 / Getty Images
Showtime: az ételeket ne utólag sózzok, mert nem érjük el a hatást, amit várunk! / Kép forrása: alle12 / Getty Images

Vajon?

Bizony, vajon! Mármint sok múlik a vajon! A szószokat feltétlenül érdemes feldobni egy kis hideg vajjal, ugyanis sokkalta krémesebb lesz, és az ízén is érződik. Még a kész, forró tejbegrízbe is érdemes tenni egy kevés vajat, és hagyni, hogy szépen elolvadjon benne.

Semmi mágia, csak blansírozás!

Étteremben a zöldségek sok esetben sokkalta színesebbek, mint azok, amelyeket otthon készítünk. Nem varázslat ez, hiszen a blansírozásnak köszönhetik színüket! Ha hasonlót szeretnénk, forraljuk őket rövid ideig, csupán két-három percig, majd hirtelen tegyük őket jeges vízbe! Kiválóan blansírozható a brokkoli vagy a zöldborsó is! Fontos azonban, hogy a zöldségek ne hűtsék le a forró vizet, mert a hirtelen forralás, majd a hirtelen hűtés a cél.

A séfek a szép, élénk színnel rendelkező zöldségeket a blansírozás segítségével érik el. Ugye, hogy nem is akkora titok? / Kép forrása: Qwart / Getty Images
A séfek a szép, élénk színnel rendelkező zöldségeket a blansírozás segítségével érik el. Ugye, hogy nem is akkora titok? / Kép forrása: Qwart / Getty Images

Ne öblítsünk!

Vagyis de, a fogorvosnál, de ne akkor, ha tésztát főzünk! Anyáink és nagyanyáink többsége a tésztaöblítésre esküszik, ám a szakemberek szerint ez árt neki, ugyanis lehűti azt, és valójában értelme sincsen. Ha frissen esszük, bátran tálalhatjuk rögtön miután leszűrtük, és így sokkalta ízletesebb is, mint öblítéssel, merthogy a folyó víz eltávolítja a keményítőt, és így a tésztaszósz kevésbé tapad a tésztára.

Forrás: ITT és ITT.

Nyitókép forrása: Getty Images