A bogyós gyümölcs nemcsak finom és édes, de hatóanyagainak köszönhetően akár komolyabb gondok is megelőzhetőek vele. Íme a lista, amiért az áfonya superfood címkét kaphat.
Az áfonyában magas az antioxidánsok tartalma, amelyek természetes védő vegyületek, segítenek a sejtkárosító szabadgyökök elleni küzdelemben. Különösen magas az antocianin vegyületek tartalma, hiszen ezek adják az áfonya természetes lilás-kék árnyalatát is.
Az életkor előrehaladtával csökken szervezetünk ellenállóképessége a szabadgyökökkel szemben, így hamarabb öregednek a sejtek, a környezet káros hatásai erőteljesebben jelentkeznek, valamint gyakoribbak lehetnek a gyulladások, megbetegedések.
Belsőleg is csodás hatása van
A napfény vagy a szoláriumok ultraibolya (UV) sugárzása, a cigarettafüst, a környezetszennyezés és a helytelen táplálkozás fokozhatja a szabadgyökök képződését a bőrben. Ha több a szabadgyök, mint az őket megkötő, hatástalanító antioxidánsok, a bőrsejtek gyengülni kezdenek, és az öregedés jeleit mutatják. Az áfonya antioxidáns és C-vitamin tartalma fokozza a kollagéntermelést és a bőr megfiatalodását, rugalmasságát.
Napi 1 csésze (148 gramm) áfonya levének elfogyasztása javítja a szív egészségét és a keringést, ami elősegíti a fontos tápanyagok és oxigén szállítását a bőrébe. Ez a polifenoloknak köszönhető, melyek védik az ereket, javítják a keringést.
Szépítő hatású
Az áfonya C- és K-vitamin tartalma regeneráló hatású, gyorsítja a sebgyógyulást, segíthet mérsékelni a gyulladásokat, de jót tesz az íny egészségének is. Magas rosttartalma kedvez az emésztőrendszernek, táplálja a hasznos bélbaktériumokat és egyben javítja a vékonybél felszívó képességét.
Tápanyag- és ásványi anyag tartalma kimondottan kedvez a bőrproblémáknak, csakúgy, mint a benne lévő antioxidánsok. Javíthatja a bőr szerkezetét, az aknék és ekcémák, illetve a pikkelysömör megelőzésében is segítségünkre lehet.
Forrás: healthline.com