Jó illatú, zamatos, állítólag afrodiziákum is, de vajon a fürtjeinket is felébreszti a piros gyümölcs?
Az eper nemcsak finom, hanem kellemes az illata és tele van vitaminokkal, ásványi anyagokkal, antioxidánsokkal, flavonoidokkal és polifenolokkal.
A növényi hatóanyagok pedig kívülről és belülről is táplálnak. Az eper kiváló csemege, amikor szezonja van, fogyasztásával jót teszünk a bőrünknek, a hajunknak, de a rengeteg értékes anyag, ami benne van, igazából az egész szervezetünknek hasznos.
Az eper hatóanyagait felsorolni is nehéz, ezért csak a legfontosabbakat nézzük: C-vitamin, folsav (B9), B6, K- és E-vitamin, mangán, kálium, biotin, ellagsav (polifenol). Ezek garantálják, hogy ha külső pakolást készítünk belőle, akkor is hasznos lehet a bőrünknek, hajunknak.
Kimutatták, hogy az eper antioxidáns tulajdonságai jelentősek, és számos forrásból származnak, köztük az ellagsavból. Az ellagsav eltávolítja a méreganyagokat a szervezetből, és védelmet nyújt a szabad gyökökként ismert káros molekulák ellen.
A C-vitamin, amely szintén kiváló antioxidáns, segíti a szervezetet a vas felszívódásában. Az alacsony vasszint összefüggésbe hozható a vérszegénységgel, amelyet a hajhullással hoznak összefüggésbe. A C-vitamint a szervezet kollagén termelésére is használja, ami pedig köztudottan egy olyan fehérje, amely segít megelőzni a töredezett hajat és csaknem minden szépségápolási termék alapja. Segít semlegesíteni az oxidatív stresszt okozó szabad gyököket is, tehát az eper igazi superfood, ha a hajunkról, bőrünkről van szó. Az epermag olaj pedig kiváló a korpásodásra.
A szamócából készíthetünk házi hajmaszkot, pakolást, sőt, balzsamot és sampont is. Elég ha jól összeturmixoljuk, keverhetünk hozzá valamilyen semleges, tápláló olajat, például argánt vagy jojobát. Natúr babaszappannal vagy folyékony szappannal is elkeverhetjük és így használhatjuk hajmosásra.
Készíthetünk tápláló, hidratáló epres hajmaszkot, ha összeturmixolunk 1 csésze epret, 1 tojássárgáját és 1-2 evőkanál olívaolajat. A hatás pedig nem marad el!