Barion Pixel Szarvasbébik a valóságban, tabu, amiről beszélni kell: A női zaklató – Coloré

Szarvasbébik a valóságban, tabu, amiről beszélni kell: A női zaklató

2024. 07. 28.

A zaklató általában férfi, ám vannak olyan helyzetek, hogy nő, erről mégis kevesebb szó esik – nem így a Szarvasbébi című sorozatban.

A fél világon végigsöpört a NETFLIX atipikus zaklatásról szóló sorozata, a Baby Reindeer. Tabudöntögetés a javából, benne a show business visszásságai, drogok, neurózis és pszichózis. Mégsem ezek miatt számít az igaz történeten alapuló sorozat igazán unikálisnak. A bártenderként dolgozó Donny és a hozzá egy italra betérő Martha között kialakuló viszony beteges, patológiás természete ugyanis a lányból fakad. Ő a zaklató, ő mérgezi, majd árasztja el a férfi életét, szép lassan felemésztve annak minden mozgásterét és önbecsülését. Ha jól belegondolunk, majdnem mindannyiunk társaságában akad olyan srác, aki levakarhatatlan csajról, háza előtt ólálkodó ex-barátnőről, vagy üzenetekben támadó lányról mesélt. Vagyis, a jelenség nem is olyan ritka. Mégis, miért tabu akkor a nőnemű zaklató, hogy egy streaming szolgáltató sorozata kell ahhoz, hogy beszéljünk róla?

Businesswoman With A Mobile Phone Standing Outdoors
A zavart lelkű zaklatók akár napi többszáz üzenetet is küldhetnek áldozatuknak Kép forrása/ Getty Images

Dr. Makai Gábor klinikai szakpszichológus szerint abban, hogy a férfiakkal szemben, nők által elkövetett zaklatás majdhogynem tabu, tetten érhető a szociális platformokra jellemző látszatkeltés, illetve, a kemény férfikép látszatának megőrzéséért tett erőfeszítések is. 

A zaklató pszichéje

Kifelé mindenképpen szeretnénk egy olyan képet mutatni magunkról, hogy velünk minden rendben. Manipuláljuk a valóságot, nagy energiát fektetünk abba, hogy a rólunk kialakult kép tökéletes legyen, lehetőség szerint a másik ember még irigyeljen is minket. Ebbe nem fér bele az, hogy nincsen párkapcsolatom, csúnyának tartom magam, konfliktusaim vannak.


,,Az emberek még biztonságos környezetben is, mint például az orvosi rendelő, nehezebben beszélnek az intim dolgaikról, nehezebben verbalizálják akár az érzéseiket, akár a működésüket, elakadásaikat. Arról meg, hogy valakit bántanak, zaklatnak, mindkét fél nehezen beszél. Egy férfiban, egy női zaklató esetén ez még a cikiség, férfiatlanság érzését is kelti. A férfiban lejátszódik annak a képe, hogy ha elmegy a rendőrségre és panaszt tesz, hogy rátapadt, netán megpróbált vele lefeküdni egy nő, akkor arra hogyan fognak reagálni?
Biztos, hogy háromszor meggondolja, ha nem veti el azonnal az ötletet, ebből fakadóan pedig sokkal magasabb a látencia a férfiakat ért zaklatás terén. A szocializációjuk révén is kevésbé kérnek segítséget, egy nővel szemben pedig kifejezetten nehezen, hiszen nála elméletileg erősebbnek kellene lenniük, a társadalmi elvárások szerint.

A szisztematikus manipulálás, megfigyelés, írogatás egy készenléti állapotot okoz az áldozatban, vagyis meginog annak biztonságérzete, és egy kiszolgáltatott, tehetetlen állapotba kerül. A stalker érzelmekre hatva, sokszor zsarolva elárasztja az áldozata életét, ezzel megbénítva, amikor az áldozat már maga sem tudja, hogy hol húzódik a határ közte és a zaklatója, az eleinte csupán túlzó szeretetként érzékelt közeledés és a bántalmazás között. Ez egy zavarodott állapot, amiben vannak osztva a lapok, hogy az áldozat saját magát érzi bűnösnek, majd egyre értéktelenebbnek.


Míg a férfi zaklatónál domináns a szexualitás, a testiség, addig a nőnemű zaklatónál általában nem a szexualitás a mozgatórugó, sokkal inkább a patológiás kapcsolódás vágya. Ezen beteges mértékű kapcsolódás révén tudja ugyanis a belső feszültségét, a saját értéktelensége fölött érzett disszonanciát csökkenteni. Sokszor ezen nők számára a túlélés kulcsa, hogy őket szeretik, és ezt a látszatot bármi áron képesek megőrizni. Azt a látszatot, ami általában egy nagy szerelemről szól, amiben ugyan vannak apróbb akadályok, de mégis, az a kifelé kommunikált kép, hogy egy csodálatos kapcsolat van alakulóban.”

Spooky Japanese Girl At The Entrance Of Building
Rémisztő jelenséggé nőheti ki magát egy-egy ,,túlzottan szerelmes” közeledés
Kép forrása: Getty Images


,,Megfigyelhető, hogy ezeknél a patológiásan kapcsolódni akaró nőknél nem csupán a kapcsolat maga hazugság, hanem kiterjesztik ezt a mesét az életük más területeire, például a munkájukra, barátaikra vagy a családjukra is. Ennek az az oka, hogy nem érzik magukat szerethetőnek önvalójukban, leértékelik önmagukat, ezért próbálnak vonzóbbnak tűnni, az életük más területeire vonatkozó hazugságokkal szebbnek, kívánatosabbnak látszani. Amikor ez látszólag működik, beindul a hazugsággyár, elkezdődik egy kettős élet, mert ez a típus azonosul azzal, amit hazudik, vagyis ő maga is elhiszi azt a képet, amit a külvilág, vagy az áldozat felé vetít.”

A zaklató alkatilag kötődési zavarban, gyakran személyiségzavarban szenved, számára az adja a biztonságérzetet, hogy teljesen összeolvad az áldozatával, ami során az áldozat megszűnik önmaga lenni, szinte megfojtja a zaklatója. Ennek következtében az élete is tönkremehet, hiszen előbb-utóbb minden szegmensét megmérgezi a zaklató jelenléte.


– magyarázta a szakember, aki elmondta, hogy nagyon fontos ezeket a tabunak tűnő témákat feszegetni, hogy minél több emberhez eljusson a megfelelő információ, hogy ezek alapján akár a saját életükben felbukkanó veszélyforrást is felismerjék és merjenek segítséget kérni. 

Stalker Ex Girlfriend Disturbing To A Couple
A zaklató gyakran olyan ex, aki nem tudja elfogadni, hogy vége a kapcsolatnak
Kép forrása: Getty Images

Paul Mullen ausztrál pszichológia professzor és munkatársai által publikált tanulmányban a zaklatókat öt különböző típusba sorolták, az egyes kapcsolatok mozgatórugóira, valamint azok természetére fókuszálva. A valóságban ezek nem minden esetben jól elkülöníthetőek, a különböző típusok keveredése is megfigyelhető. 

#batorvagyok

1. A visszautasított zaklató

Ez a leggyakoribb stalking fajta, és itt a legnagyobb az erőszakos cselekmények száma. Jellemző, hogy a múltban zaklató és az áldozata között intim viszony állt fenn, a kapcsolat megszakadását viszont a zaklató nem fogadja el. A cél, hogy helyreálljon a korábbi állapot, és ebben a törekvésben a korábbi kapcsolatot helyettesíti a zaklatás.

2. A közelséget kereső zaklató 

Egyes stalkerek beleszeretnek kiszemeltjükbe, a bizalmas kapcsolat kialakítása a céljuk. Jellemző, hogy a zaklató élete sivár, gyakran nincs egyéb kapcsolata. A szülőkre jellemző, mindent elfogadó szeretetet várja áldozatától, aki gyakran az orvosa, pszichológusa, netán egy híres ember, akinek a hatalma, ereje a szülői hatalomhoz hasonlatos. Ennek a zaklatónak tipikus vonása, hogy az áldozat negatív visszajelzést biztatásnak veszi, így kikerülve minden leválási szándékot.

3. A nem kompatibilis ,,kérő”
Nárcisztikus vágyaik jellemzik ezt a zaklató típust, célja a szexuális együttlét, a trófea megszerzése, vagyis az egyszeri kapcsolódás. A társadalom által elfogadott kapcsolati formákra képtelen, ezért hiszi, hogy magánya feljogosítja őt áldozatai becserkészésére. Ezzel együtt az áldozata negatív érzése, szenvedése sem hatja meg, és könnyedén továbbáll, újabb lehetőség után kutatva.

4. A megbántott elkövető

Ez a zaklató bosszút szeretne állni egy őt ért, vélt vagy valós sérelmért. Kielégülést számára az áldozata félelme, a pánik látványa okoz. A félelemkeltésben leli örömét, illetve abban, hogy hatalmat gyakorolhat afölött, aki őt korábban áldozattá tette. Gyakran paranoid személyiségek.

5. A körültekintő ragadozó

Ez a típus hosszasan, akár hónapokon át megfigyeli, követi áldozatát, hogy alaposan megismerje. Miközben zaklató profin gyűjt információt az áldozatáról, kilétét még akkor sem fedi föl, ha a kiszemelt áldozattal valamilyen módon tudatja a megfigyelést. A leggyakoribb kimenetel a szexuális erőszak, ám szerencsére ez a legritkább stalker típus. 

forrás: Dr. Korinek Beáta Zsófia: A stalking és a családon belüli erőszak (CSJ, 2005/1., 31-38. o.) https://szakcikkadatbazis.hu/doc/3121326

A zaklatás jogi tényállása:

A magánszférához való jog az emberi méltósághoz való alkotmányos jog egyik alappillére. A magyar büntetőjog a megfélemlítést, a más életébe történő kéretlen, tartós és rendszeres beavatkozást, háborgatást tekinti – alapesetben – zaklatásnak. A zaklatás kifejezetten kellemetlen jellegű, ismétlődő és rendszeresen előforduló magatartásra utal. Ide tartozik, továbbá a pszichésen ható, huzamosan nyugtalanító, mást lelkileg is gyötrő magatartást, amely nyugtalanság érzését kelti. Akkor beszélünk zaklatásról, ha az elkövető célja az, hogy mást megfélemlítsen, illetőleg más magánéletébe, mindennapi életvitelébe beavatkozzon.

A zaklatás lehet személyes indítékból fakadó, ha az elkövető hosszabb időn keresztül, folyamatosan, visszatérően nyugtalanítja áldozatát. Ilyennek tekinthető, ha akár a munkahelyen, akár a lakóhelyen az éjszakai órákban vagy nappal telefonhívásokkal nyugtalanítja, zavarja a sértettet, akár a nevének felismerhetővé tételével, akár anélkül is. Ezek közé sorolható az üzenetrögzítőn hagyott üzenet, e-mailen, illetve sms-ben küldött üzenet, amely fenyegető jellegű, gyalázkodó, szidalmazást tartalmazó. Ilyennek tekinthető a sértett lakása vagy munkahelye előtt való gyakori megjelenés, a sértettnek a követése. Megvalósulhat a bűncselekmény, ha ez a zaklató magatartás a sértett hozzátartozóira, barátaira terjed ki, illetőleg olyan személyekre, akik a sértettel szoros baráti kapcsolatban állnak.

Amennyiben a bűncselekmény megvalósulása bizonyítást nyer, súlyosságától függően akár két évig terjedő szabadságvesztésre is ítélhetik a zaklatót. 

#batorvagyok

Nyitókép forrása: Getty Images