Az ember szereti körbevenni magát állatokkal. A haszonállatok mellett a velük együtt élő társállataink igazi családtaggá válhatnak, hacsak…
Állataink nemcsak munkát adnak nekünk, hanem őszinte szeretetet, feltételek nélküli elfogadást, örömteli pillanatokat a személyiségükkel, a játékos kedvükkel és csupán már a megjelenésük is mosolygásra késztet.
Az emberiség jellemzően felosztható kutyásokra és macskásokra, de persze átfedések is léteznek, így vannak, akik mindkét faj egyediből szívesen tudnak maguk mellett.
Hiába az cicák iránti imádat, nem minden macskabarát tud túl sokat időzni a szőrgombócok közelében. A macskaszőr-allergia megkeserítheti ezt a kapcsolatot. A macska szőrére allergiások pontosan olyan tüneteket mutatnak, mint a pollenre vagy porra érzékenyek. Vajon miért reagál egyesek immunrendszere úgy, hogy allergiát produkál és másoknak miért nem?
Íme, a válasz
Valójában nem a macska szőre miatt tüsszögnek, köhögnek és könnyeznek azok, akik érzékenyek, hanem a cicák bőréről elszabaduló elhalt hámsejtjeiben, a nyálában vagy a vizeletében található fehérjékre reagálnak így. A fehérjék alattomos módon egy folyamatot indítanak el az emberi szervezetben. A kellemetlen tünetek akár azonnal jelentkezhetnek, de eltelhetnek percek vagy akár órák is, hogy mindez beinduljon. Valójában az immunrendszer esik túlzásokba, és a macskáról származó fehérjére ad téves választ ahelyett, hogy ténylegesen ártalmas betolakodóktól védené a testet. Nem is kell a cicának az allergiás személy közelében lenni, a tünetek akkor is jelentkezhetnek. Az állat testéről, vizeletéből vagy nyálából származó fehérjék az otthonunk tárgyaira, falára is rátelepednek, sőt akár a porszemre is. Vagyis az allergiát okozó fehérje bárhol megtelepedhet, ahol a bársonytalpú járt.
Tenni és nem tenni
Az állatallergiák közül a macskaszőr-allergia a leggyakoribb. Ha felmerül ez a fajta allergia, akkor szakember segítségére is szükség lehet. Az is kiderülhet a vizsgálatokkal, hogy mégsem a macska általi fehérjére jelentkeznek a kellemetlen tünetek, hanem az állat szőrén megtapadó por vagy pollen váltja ki azokat. Amennyiben tényleg a cica (na jó, a fehérje) a kiváltó ok, akkor könnyebb lehet a megfelelő gyógyszer megtalálása is, amellyel megvalósítható az allergiát okozó állattal való közös élet.
Semmiképp sem az a megoldás, hogy a cicát elűzzük. A felelős állattartónak ilyen eszébe sem jut. Ha pedig valaki állatallergiában vagy macskaszőr-allergiában szenved, de szeretne magának négylábú társat, egyáltalán nem kivitelezhetetlen.
A hipoallergén állatokról, akikkel az allergiamentes életmód megvalósítható, korábban már született egy cikkünk.
Borítókép forrása: Shutterstock / PuzzlePix