Coloré: Mely kutyafajták tanulnak a legkönnyebben és kik igényelnek hosszabb kiképzést?
Nyakas Gábor: Különböző cégek által elvégzett kutatások szerint megvan mely kutyafajták a legkönnyebben taníthatók. Ez az öt kutyafajta mindegyik kutatásban szerepel a top 10-es listában: Border Collie, Uszkár, Német juhászkutya, Golden Retriever, Dobermann. Itt is ki kell emelnem azt a tényt, hogy nem minden egyedre igaz. 34 éves munkám során mindegyik fajtában találkoztam rendkívül könnyen tanítható egyeddel és számtalan esetben találkoztam szinte kezelhetetlen, olykor életveszélyesen agresszív egyeddel is. Bármennyire is meglepő, itt nem a dobermann és a németjuhász volt a legveszélyesebb közülük, persze azok között is volt ilyen. Sokkal inkább fontos, hogy megbízható tenyésztőtől és mindenképpen szakember segítségével vásároljunk kutyát. Ennél a kérdésnél szintén kiemelném, hogy aki teheti, fogadjon örökbe. A keverék kutyák bizonyítottan sokkal könnyebben taníthatók fajtatiszta társaiknál és egészségügyi szempontból is sokkal stabilabbak. Természetesen mindig vannak kivételek pro és kontra, de ebben a szakma egyetért a világ minden pontján.
Coloré: Miért fontos a kutyaiskola szerepe a kutyatartásban?
Nyakas Gábor: Mára már a legtöbb ember számára egyértelmű és érthető, hogy a kutyaiskola elengedhetetlen egy kutya életében! Ezek közül is kiemelném a kutya ovi fontosságát, hiszen a kölyök korban kell és lehet megalapozni egy kutyát. Nagyon fontos a megfelelő szocializáció kialakítása a többi kutyával szemben és az emberekkel szemben is ahhoz, hogy gondtalan legyen az együttélés kedvencünkkel. A rengeteg országban szerintem nagyon helyesen kötelező minden kutyatartónak egy tanfolyamon részt venni. Nagyon remélem, hogy Magyarországon is mihamarabb sor kerül erre! Én a magam részéről több mint 20 éve küzdök ezért a dologért! Szeretném kiemelni, hogy mára nagyon népszerű lett a kutya kiképzés, mint szakma, és mivel régóta nincsen államilag elismert és szervezett képzés a kutya kiképzőknek, ezért nagyon felhígult ez a szakma is. Éppen ezért nagyon körültekintően válasszunk kutyakiképző szakembert magunk és kedvencünk mellé. Social médiás felületeimen számtalanszor fejtegetem ezt a témát és adok hasznos és használható segítséget ehhez.
Coloré: Milyen kutyafajtákat ajánlanál azoknak, akik lakásban laknak és melyik fajtáknak ideálisabb a kertes ház?
Nyakas Gábor: Sokan azt gondolják, hogy külön fajták szerint lehet szétválasztani melyik kutya alkalmas lakásba és udvarra! Valamennyire lehet szűrni ezekre az élethelyzetekre, de sokkal fontosabb, hogy a gazda felkészüljön a kutya szükségleteinek kielégítésére, akár lakásban, vagy akár udvaron tartja. Lakásban is lehet tartani nagy testű, nagy mozgásigényű kutyát úgy, hogy nagyon jól érzi magát a kutya és fordítva udvaron is lehet tartani kutyát olyan körülmények között vagy olyan módon, ami nem méltó egy kutyához. Ez utóbbiból van sajnos több. Ennek nincsen más oka, mint hogy a lakásban egy légtérben élő kutya, a gazdával sokkal jobb és közvetlenebb kapcsolatot alakít ki már az első napoktól kezdve. A gazda is sokkal jobban fogja ismerni a kutyáját, illetve annak minden rezdülését. Mind a két esetben a nem megfelelően választott egyed nemcsak a gazdának hanem a környezetének, a szomszédoknak is rengeteg fejtörést fog okozni. Gondoljunk bele, hogy egy kutya, aki egész nap ugat megállás nélkül – legyen az udvaron vagy lakásban – nemcsak saját magára nézve káros, hanem a szomszédokra és a velük kialakított jó viszonyra is.
Coloré: Melyik ember típusnak milyen karakterű/energiájú kutyafajta ajánlott?
Nyakas Gábor: Sokan olyan kutyát választanak, ami hasonló karakterű. Ez lehet jó választás és alapvetően ezt így is kell, de az élethelyzet itt is a meghatározó! Egy aktív, sokat dolgozó, sportoló ember ha haza visz egy aktív kutyát, de nincs elég ideje rá, akkor bizony a kutya és a gazda is megszenvedi a helyzetet. Egyik félnek sem lesz jó! Mindig a családhoz és az élethez választunk kutyát, amiben élünk. Fejlett kutyás kultúrával rendelkező országokban (pl.: Anglia, Belgium, Hollandia, Svédország) külön szakemberek vannak erre, hogy segítsék megtalálni a megfelelő kutyát az emberek és családok részére.
Coloré: Mi az a dolog, ami hatalmas hiba lehet a kutya kiválasztásakor?
Nyakas Gábor: Az allergia, de ez a kérdés megint nem jelenthető ki kategorikusan fajtákra! Volt olyan gazdám, akinek volt egy máltai selyem kutyája és nem volt allergiás a szőrére, de miután elpusztult és egy újabb, szintén máltai kölyökkutyát vett magához, annak a szőrére pedig allergiás volt olyannyira, hogy egy éves kora után meg kellett várnia tőle. Egyébként az uszkárok, a máltai selyemkutyák, a Bison fajtái, de még sok esetben a Yorkshire terrier is jó választás lehet allergiás emberek számára.
Coloré: Melyek azok a kutyafajták, amelyek jobban kezelik a magányt, és ezért ideálisak lehetnek olyan emberek számára, akik hosszabb időre egyedül hagyják őket?
Nyakas Gábor: Szerintem itt megint nem célszerű fajtára lőni. Ha tenyésztőtől vásárolunk, akkor meg kell nézni a szülőket minimum. De mindig igyekszem több kutyát megnézni, ami az adott tenyésztőtől van, de még ez sem igazi garancia a jó választásra. Legalább olyan fontos ebben az esetben a felnevelés, mint a megfelelő egyed kiválasztása. Már akkor kérjük szakember segítségét, mielőtt magunkhoz vesszük a kutyát, és készüljünk fel minden lehetséges módón erre a probléma körre. A tenyésztő tanácsa itt nem lesz mérvadó, hiszen ő a legtöbb esetben egész nap otthon van a kutyákkal! Minden kutya hozzászoktatható az egyedül léthez, de a magányhoz nem! Hiszen falkában élő társas lény. A maximálisan idő, ami szerintem egy kutya egyedül el van anélkül, hogy mentálisan vagy fizikálisan sérülne max. 5-6 óra. Amennyiben több időre van magára hagyva, akkor szoktam ajánlani pl. a kutyaszittereket vagy kutya sétáltatókat!