Jó időben valóságos megváltás lehet, ha a nyűgös gyerekkel kimegyünk a játszótérre. De mi van, ha esik az eső? Adunk néhány tippet, mivel foglalhatod le bent is a gyereked.
Kézműveskedés
Emlékeztek a krumplinyomdára? Félbevágunk egy nagyobb krumplit, és különböző egyszerű formákat faragunk ki úgy, hogy kidomborodjon a felületből. Ház, virág, pöttyös labda és így tovább. Azután ezt befestjük vízfestékkel vagy temperával, és papírra nyomdázunk vele. Ha ezt fenyőfa- és hóembermintával csináljuk natúr színű csomagolópapírra, akkor azt már félre is lehet tenni karácsonyi csomagolópapírnak.
A másik nagy klasszikus a só-liszt gyurma. Vegyél mondjuk 250 gramm sót, ugyanannyi finomlisztet és két evőkanál étolajat. Keverd össze őket 1 dl vízzel és gyúrd, amíg össze nem áll a tészta. Egy kis vizet adhatsz hozzá, ha szükségesnek érzed. Ha gondolod, egy kis ételfestékkel is megszínezheted a masszát.
Csak a fantáziátok szab határt
Ezután nyújtsd ki a tésztát egy belisztezett nyújtódeszkán, és már indulhat a móka: például mézeskalács-kiszúrókkal vágjatok ki belőle különböző formákat – ezek már a karácsonyfára is készülhetnek –, vagy készítsetek kis állatfigurákat. Kislányoknak gyöngyöket is lehet alkotni hurkapálcikára szúrt formákkal. Tobozok, csipkebogyó, kisebb termések felhasználásával csodaszép faliképek is születhetnek.
A kész műveket hagyjátok megszáradni szobahőmérsékleten vagy sütőben – 135 C fokon nyitott ajtóval 10-15 percig, hogy meg nem barnuljon, majd csukott ajtóval 30 perc. Ha kihűltek, be lehet festeni őket.
Hozd be kinti világot!
Állítsátok fel, vagy ha nincs, építsetek kuckós sátort a nappaliban. Innentől kezdve csak a fantáziátokon múlik, hogyan folytatódik a történet. Eljátszhattok egy vacsorát, miközben mondjuk édes nyers répát vagy pattogatott kukoricát majszoltok és limonádét kortyolgattok. Az (igazi) ebéd pedig lehet mondjuk gombapörkölt, amit – játsszuk azt – a sátor mellett szedtünk, az erdőben. Ennek az elkészítésében is segíthet a gyerek.
Ez remek lehetőség arról is, hogy mesélj nekik egy kicsit a gombák és a madarak világáról. Érdekes madárhangokat hallgatni például ERRE a linkre kattintva. Vicces jelenetek adódhatnak abból is, ha azt színlelitek, hogy jön a medve, vagy esetleg egy eltévedt cica vagy kutyus, aki azután a segítségünkkel visszatalál a gazdájához.
Kincsvadászat a lakásban
Dugj el valami értékesebb dolgot a lakásban – kislányoknak például egy szép csatot, kisfiúknak egy új matchboxot –, amit a gyerekeknek meg kell találniuk. Ebben segítenek nekik a kis cédulákat, amin feladatok szerepelnek. Ha végrehajtják őket, akkor kapnak egy kulcsot a tárgy megtalálásához. Egy tipp: találj ki olyan feladatokat, amikben fizikailag is lefáradnak, például táncversenyt, bukfencezést vagy ugrálókötelezést.
A sort még hosszan lehetne folytatni: társasjáték, origami, diavetítés, hangos olvasás mesekönyvből. Nem dől össze a világ, ha egyszer-egyszer a tévét és a számítógépet is bekapcsolod, hogy megnézzenek egy rajzfilmet, de lehetőleg abból legyen kevesebb.
Nyitókép forrása: Shutterstock / PuzzlePix