A tokofóbia, azaz a szüléstől való félelem nagyon sok kismama számára megnehezíti a várandósságot, főként annak utolsó heteit. Hiszen a nagy találkozás közeledte csak egyre inkább fokozza a rettegést. Ezesetben érdemes komolyan venni a hüvelyi szüléstől való félelmet és szakember segítségét kérni.
Ám abban az esetben ha a félelem nem csökken és a szülés előtti hetek is felfokozott érzelmi állapotban telnek, érdemes a császármetszést választani. A programozott császármetszés csak nőgyógyászati indoklásra történhet abban az esetben ha fizikai vagy lelki oka van. Utóbbi legalább olyan fontos tényező, mint az, hogy a baba esetleg farfekvésű. Tokofóbia esetén nőgyógyászi és pszichiátriai szakvélemény is szükséges a programozott császármetszés elvégzéséhez.
Fontos megjegyezni, hogy ma már a legtöbb kórházban a gyengéd császármetszést alkalmazzák a nőgyógyászok és szülésznők. Ez annyit jelent, hogy a baba a maga tempójában jut ki az anyaméhből a hasfalon át, a köldökzsinórt pedig csak akkor vágják el, ha már nem pulzál majd a baba az édesanya mellkasára kerül azonnali bőrkontaktusra. A legtöbb esetben a bébi addig maradhat az anyukáján, amíg megtörténik a has összezárása. Természetesen az édesapa is jelen lehet a teljes folyamat alatt, és miután az orvosok ellátták az édesanyát az újszülött és a boldog szülők két óra aranyórát is kapnak.
A hasi szülés is ugyanolyan teljesértékű szülésnek számít, mint a hüvelyi szülés és a tokofóbiával küzdő nők számára gyakran ez a legjobb megoldás a trauma és lelki sérülés elkerülése érdekében. A császármetszés ugyan heget hagy a hason de még mindig sokkal hamarabb regenerálódik, mint egy traumatikus hüvelyi szülés okozta lelki sérülés.