„Az, ok amiért ne hordozd a gyermeked! – Nincs ilyen ok!
Van, aki altatáshoz használja. Van, aki a nagyobb testvért viszi óvodába vagy bölcsibe. Van, aki csak túrázáskor használja. Van, aki csak a szemben lévő boltba való bevásárláshoz. Van, akinek a babakocsi aljában van. Van, aki így tudja megfőzni az ebédet vagy ki vasalni. Sok opciót sorolhatnék még…”
A babahordozás annak ellenére, hogy az elmúlt években lett igazán trendi, tulajdonképpen egy ősi módszer az anya és a baba közötti bizalom kialakításában, és nem mellesleg arra is tökéletes opció, hogy miközben a kisbabánk rajtunk pihen mi elláthassuk egyéb kötelezettségeinket is.
Kovács Kitti, hordozási tanácsadó Instagram oldalán számtalan hasznos információval látja el az édesanyákat, legutóbbi posztjában pedig egy nagyon fontos dologra hívja fel a figyelmet. Ez pedig az anyukákra nehezedő társadalmi nyomás, hogy a pici babának, azonnal letehetőnek kell lennie.
Kitti leírja, hogy egy kisbabának az első két évében alakul ki az ősbizalom, amihez 100%-ban hozzájárul az, hogy mennyi és milyen minőségű időt töltött az édesanyjával ebben a két évben. Mivel egy kisbaba negyven hetet tölt az anyaméhben, ahol az édesanyja szívdobogását hallgatja és ez a hang jelenti számára a teljes biztonságot, ezért joggal tehető fel a kérdés, hogy miért kellene elvárni egy babától, hogy az édesanyjától távol is megnyugodjon.
Ma sajnos rengeteg nyomás nehezedik egy friss anyukára. Szoptasson, nyerje vissza szülés előtti formáját, lássa el a feladatait és közben a babája szinte azonnal aludja át az éjszakát és legyen letehető, napközben lehetőleg a saját kis ágyacskájában aludjon. Mivel egy újszülött kisbaba idegrendszere még nagyon fejletlen lehetetlen elvárni tőle, hogy miután hazaértünk a kórházból ő szépen, önállóan pihenjen. Egy bébi számára az anya jelenti a világot, ezért minden pillanatban mellette kell lenni, hogy biztonságban és szeretve érezze magát. Egyáltalán nem baj, ha egy aprócska újszülött az anyukája karjaiban tölti az éjszakát, vagy többször felébred, mert hiányzik neki az édesanyja.
Ezzel együtt az is természetes dolog, hogy a napközbeni alvások sok esetben akkor érnek véget, amikor az anya szeretné a karjaiból letenni a bébit. Hiszen az anya testmelegének, és szívdobogásának hiánya azonnal kellemetlenül érinti az újszülöttet. A hordozás a legjobb lehetőség arra, hogy a kisbabát akár újszülött kortól, egészen egy-másfél éves koráig a lehető legnagyobb közelségben tudhassunk magunk mellett.
Vannak anyukák, akik azért vetik el a hordozás lehetőségét, mert attól félnek, hogy a gyermekük „ölbe baba” lesz, ha túl sokat fektetik magukra, veszik ölbe, kötik magukra a bébit.
A szülés utáni hat hetet felölelő gyermekágyi időszakban, mi más dolga lehet egy édesanyának, mint, hogy a kisbabájával legyen a nap huszonnégy órájában? Természetesen azokban a családokban, ahol már van egy-két tesó, vagy nincs segítsége az anyukának ezt nem olyan egyszerű kivitelezni. Ezekben a helyzetekben is tökéletes választás a hordozás, hiszen miközben a picikénk biztonságban pihen a testünkön – mintha még mindig egyek lennénk – lehetőségünk van a nagytesóval is időt tölteni, esetleg megfőzni az ebédet.
Kardinális kérdés, hogy mikortól érdemes elkezdeni a hordozást? Egyesek szerint az első hat hétben egyáltalán nem érdemes csinálni semmit, a fókusz a pihenésen és a regenerálódáson van. Kitti úgy gondolja, hogy az sem megfelelő megoldás, hogy hat hét után azonnal megterheljük a szervezetet ezért érdemes fokozatosan akár már egy-két héttel a szülés után elkezdeni a hordozást is, természetesen egy olyan típusú hordozóval, ami kényelmes és nem okoz plusz terhet a kismama számára. A hangsúly a fokozatosságon van, pár naponta néhány félóra-óra is rengeteget jelent, és így a hat hét eltelte után nem sokkoljuk a szervezetünket nagy terheléssel.
Kitti arra is kitér, hogy mi az az ok, amiért ne hordozzuk a babát. – Nincs ilyen ok!
Van, aki altatáshoz használja. Van, aki a nagyobb testvért viszi óvodába vagy bölcsibe. Van, aki csak túrázáskor használja. Van, aki csak a szemben lévő boltba való bevásárláshoz. Van, akinek a babakocsi aljában van. Van, aki így tudja megfőzni az ebédet vagy ki vasalni. Sok opciót sorolhatnék még…
A hordozás az apukák számára is tökéletes megoldás lehet, hogy testkontaktban legyenek a kisbabával.
Abban az esetben, ha nem tudjuk, hogy melyik hordozót válasszuk és hogyan használjuk azt, bizalommal forduljunk hordozási tanácsadóhoz.