Barion Pixel Ezekkel a rossz szokásokkal garantáltan tönkreteszed az alvásodat! – Coloré

Ezekkel a rossz szokásokkal garantáltan tönkreteszed az alvásodat!

2024. 05. 10.

A rossz minőségű alvás a napi feladatok, a munka vagy a vezetés közbeni teljesítményt is ronthatja, de betegségekhez is vezethet.

Az emberek több mint fele szenved valamilyen alvászavarban, elalvási nehézségei vannak vagy felületesen alszik, és többször felébred, rémálmok gyötrik vagy nem tud eleget aludni. Mindezek következményeként hosszú távon romlik az életminőség, a napi rutin és a teljesítmény is kárát látja, de a tanulmányok szerint még betegségek (demencia és mentális zavarok, szívbetegség, 2-es típusú cukorbetegség, elhízás) kockázatát is növelheti, ha a szervezet nem piheni ki magát.

Az alváshiány az egész testet érinti, ami számos negatív hatáshoz vezethet.

Nappali álmosság, fáradtság: az embernek nincs elegendő energiája ahhoz, hogy olyan tevékenységeket végezzen, amelyeket élvez, és gondot okozhat a munkahelyi, vagy iskolai feladatoknak való megfelelés, de a társas kapcsolatainkban is problémák jelentkezhetnek.

Romló mentális funkciók: a kognitív teljesítményünk romlik, kevésbé tudunk éberek maradni, csökken a figyelem, többet hibázunk, növekszik a közlekedési baleset kockázata.

Hangulatváltozások, idegesség: az alvászavar hangulatingadozást, szorongást vagy depressziót is kiválthat. Mélyalvás nélkül az ember ingerlékeny, frusztrált és motiválatlan.

Gyengülő immunrendszer: Az alvás fontos az egészséges immunrendszer fenntartásához, hogy a szervrendszereink jól működjenek. Alváshiány esetén könnyebben megbetegszünk, hamarabb kapunk el például légúti fertőzéseket.

Alváshiány
Forrás: Getty Images 

Bizonyos szokások fokozhatják az alvás minőségének romlását, vagy egyenesen rossz alvást eredményeznek. Lássuk, melyek ezek!

  • Kütyük használata közvetlenül az elalvás előtt. Kényes téma, hiszen az emberek manapság igen nagy százalékban lefekvés vagy közvetlen elalvás előtt a telefonjukat nyomkodják, chatelnek, videókat néznek. Az idegrendszerre ez hihetetlenül káros, főleg a gyerekeknél. Az alvás minőségét komoly mértékben rontja le a kütyüzés, legalább egy órával az alvás előtt már nem szabadna a képernyőt bámulnunk.
  • Étkezés nem sokkal lefekvés előtt. A táplálkozásunknak be kellene fejeződnie pár órával a pihenőnk előtt. A teli has és az emésztési enzimek beindulása a relaxáció ellen hat, és megnehezíti az elalvást.
  • Élénkítő italok, ételek fogyasztása az esti órákban. Nem a kávé az egyetlen, amely élénkítő hatással bír, és gátolja az alvást, bármi, amiben van koffein vagy taurin, de még a zöld tea is képes felpörgetni az embert. De ide tartozik az étcsokoládé és a kakaó is.
  • Esti intenzív sport. Bár sokan imádnak este menni a konditerembe vagy becsatlakoznak egy csoportos órára akár este 8 után is, ez annyira felpörgethet, és eláraszthat boldogsághormonnal, hogy nem tudunk aludni utána. Az esti órákban válasszunk inkább könnyedebb, kevésbé intenzív mozgásformákat, jógázzunk vagy sétáljunk.
  • Túl sok folyadék és éjszakai ivás. Vannak, akik megszokják, hogy fel-felébrednek és isznak vagy lefekvés előtt teázgatnak. A folyadékpótlás nagyon fontos, és általában keveset iszunk, de az esti bőséges folyadékpótlás hatására a hólyagunk megtelik, és a vizelési inger miatt éjjel felébredünk.
  • Szorongás, kattogás. Nehéz a mindennapi stressztől megszabadulni a nap végén és elfelejteni a nehézségeinket. Pedig, aki eleve nem jó alvó, annak ez tovább nehezíti a helyzetét, és akár egész éjszaka hánykolódhat.

Mit tehetünk?

Figyeljünk oda a fenti dolgokra, kíméljük magunkat testileg és szellemileg is lefekvés előtt! Hallgassunk meditációs vagy relaxációs zenét, esetleg hallgathatunk pozitív gondolatokat, pozitív megerősítő hanganyagokat.

Nyitókép forrása: Gettyimages

(Hirdetés)