Barion Pixel Változókor: ez csak természetes! Mikor nem? – Coloré

Változókor: ez csak természetes! Mikor nem?

2024. 09. 10.

A változókor elkerülhetetlen, és a vele járó testi folyamatok érzékenyebbé, kiszolgáltatottabbá teszik a női testet. Olyannyira, hogy sok esetben már a premenopauza idején érdemes orvoshoz fordulni a nagyobb baj megelőzése érdekében. Lássuk, melyek azok a tünetek, amelyekre érdemes odafigyelni!

A változókor közeledtével nemcsak a hangulatunk, hanem a testünk is átalakul. Ennek egyik legjellemzőbb tünete a menstruáció változása. Sokan úgy gondolják, hogy a változókorba lépést a menstruáció teljes elmaradása jelzi, de ez közel sem így van.

A menstruáció sokféleképpen változhat a premenopauzában, amelynek egyik leggyakoribb formája, hogy alkalmanként elmarad a vérzés, vagy megváltozik annak jellege. A menopauzát megelőző időszakban módosulhat a ciklus időtartama, vagyis jócskán, akár felére is csökkenhet, vagy napokkal meg is hosszabbodhat a következő menstruáció bekövetkezésének ideje és tartama. Gyakori tünet, hogy a távozó vér sötétebb színűvé válik, és a mennyisége csökken. Szintén gyakori jelenség, hogy a két menstruáció közti időszakban jelentkezik köztes vérzés. Menopauzáról akkor beszélhetünk, ha legalább tizenkét hónapja nem volt már vérzésünk. Akinek életminőséget rontó kényelmetlenséget okoznak a menstruációban bekövetkező változások, érdemes felkeresnie a nőgyógyászát.

Menopauza
A menopauza azt jelenti, hogy a menstruáció már legalább 12 hónapja nem jelentkezett / Kép forrása: Getty Images

Szükséges orvosi vizsgálatok a változókor alatt

A szükséges szűrővizsgálatokat természetesen premenopauza idején sem szabad elhanyagolni, sőt! Kifejezetten fontos, hogy az öregedéssel együtt járó betegségekkel szemben idejében tudjunk megelőző intézkedéseket tenni. Annál is inkább, mivel a premenopauzát követően a hormonális változások következtében egyes betegségek esélye megnő, vagy a már meglévő betegségek súlyosbodhatnak. Ilyenek a szív- és érrendszeri betegségek, a hízás, az inkontinencia és a csontritkulás.

Akkor is érdemes orvoshoz fordulni, ha egy szexuális életet élő nőnek a menopauza előtt kimarad a menstruációja, mert az terhességet jelezhet. Ebben a korban a nők már extra rizikóval számolhatnak – például terhesség esetén megnő a vetélés kockázata –, vagyis mindenképpen ki kell deríteni, hogy történt-e fogantatás.

Ha valaki a menopauza után, vagyis a vérzés legalább tizenkét havi elmaradása után hüvelyi vérzést tapasztal, azonnal orvoshoz kell fordulnia, mert az onkológiai megbetegedést is jelezhet!

A változókori hormonális változások, azaz a csökkenő, majd tartósan alacsony szinten maradó ösztrogén- és progeszteronszint sok nehézséggel, változással jár a legtöbb nő életében. Aki szeretné a hormonális változások okozta problémáknak elejét venni, annak érdemes egy teljeskörű hormonszint-vizsgálaton részt vennie, majd ezt követően életmód-változtatás mellett hormon- vagy hormonmentes kezelésekkel, valamint nyomelem- és vitaminpótlással enyhíteni a tüneteket és megelőzni a következményeket.

Nyitókép forrása: Getty Images