Barion Pixel Fiatalon átmeneti, időseknél végleges, mi az? Talált! A hüvelyszárazság! – Coloré

Fiatalon átmeneti, időseknél végleges, mi az? Talált! A hüvelyszárazság!

2024. 09. 09.

Fiatalon hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy a testünk olyan páncél, amely sosem sérül meg. Hamar rádöbbenhetünk, hogy ez nem így van. A hüvelyszárazság is olyan probléma, amely a fiatalabb korosztály körében is feltűnhet.

A hüvelyszárazság sok nőt érint, ám gyakran tabutémának számít. Hölgyek! Azért, mert nem beszélünk erről a problémáról, attól még jelen van, és sajnos nem (mindig) múlik el magától. Ez egy olyan állapot, amely nemcsak az idősebb korosztály tagjait érinti, hanem a fiatal nők életében is rombolhat. Ugyanis a hüvelyszárazság jelentős hatással lehet az életminőségre, a szexuális egészségre és az általános jóllétre. Ezért fontos, hogy nyíltan beszéljünk róla, megértsük az okait és a lehetséges kezelési módokat.

Mi a hüvelyszárazság?

A hüvelyfal természetes nedvessége elengedhetetlen a komfortérzet és az egészséges hüvelyi környezet fenntartása szempontjából. Az enyhén savas hüvelyváladék folyamatosan termelődik, és filmrétegként fedi a hüvely belső, érzékeny részét. Ám a hüvelyszárazság az az állapot, amikor a hüvelyhámon nincs elegendő természetes nedvesség, és ez kényelmetlenséggel, viszketéssel, égő érzéssel, fájdalommal járhat, különösen szexuális együttlét során. Mindezt az ösztrogén nevű női nemi hormon szabályozza.

Fiatalság, bolondság és hüvelyszárazság?

Ez is egy olyan probléma, amelyet hajlamosak vagyunk korhoz kötni, azaz a korosodás egyik nyavalyájának véljük. Csakhogy fiatalabb nők esetében is megjelenhet, leginkább átmeneti jelleggel, amíg a kiváltó ok jelen van. Okozhatja a menstruációs ciklus során fellépő hormonális ingadozás – különösen az ösztrogén szintjének csökkenése.

Ugyancsak sújthatja a fiatalabb nőket, amikor a szülés utáni időszakban és a szoptatás alatt alacsonyabb az ösztrogén szintje, a tejtermelést fokozó prolaktinhormon mennyisége pedig magas. Ezek úgy járulhatnak hozzá a hüvelyszárazság kialakulásához, hogy a hormonszintek változása mérsékli a nyáktermelődést és csökkenti a tejsavtermelő baktériumok számát, amelyek megváltoztathatják a hüvelyflórát és a hüvelyhám síkosságát.

Egyes hormonális fogamzásgátlók is csökkenthetik a hüvelyi nedvességet, és ez a már fent említett kellemetlenségekkel járhat.

Kevesen gondolják, hogy a tartós stressz a hormonszinteket, ezáltal az intimtájék egészségét is befolyásolhatja. Az intimtájék nem megfelelő hidratáltságának kiváltója lehet még a dohányzás, az alkoholfogyasztás, a jelentős kalória- és tápanyagmegvonással járó étrend vagy a drasztikus életmódváltás is.

Idősebb hölgyek esetében

A menopauza idején és után a tartós hüvelyszárazság kialakulásának oka az ösztrogén szintjének jelentős és végleges csökkenése, amely miatt rugalmatlanabbá válik a hüvelyfal, elvékonyodik a hüvelyhám, és csökken annak természetes nedvessége. Az ösztrogénszint csökkenése miatt egyes krónikus betegségek (például cukorbetegség, pajzsmirigy-alulműködés, vizelési problémák, hüvelyfertőzés) is gyakoribbá válhatnak.  

Ledőlő dominók
A hüvelyszárazság a változókor megjelenése előtt is probléma lehet / Kép forrása: Pixabay

Ne foglalkozz vele, elmúlik! Felejtsd el!

A hüvelyszárazság nem normális állapot. Éppen azt jelzi a szervezet – sok egyéb tünet mellett –, hogy az ösztrogén szintje lecsökkent. Ez az a női nemi hormon, amely egyebek között a hüvelyhám síkosságát és a hüvelyi flóra normális fenntartását szabályozza, az ezekben történt változás fertőzésre hajlamossá teszi a hüvelyt, azon keresztül az egyéb húgyúti és nemiszerveket is. Nemcsak fizikai kellemetlenséget okoz, hanem jelentős hatással lehet a nők mentális és érzelmi jóllétére is. A szexuális együttlét során jelentkező fájdalom csökkentheti a libidót és negatívan befolyásolhatja az intimitást, ami párkapcsolati problémákhoz vezethet.

Fiatal nő
A hüvelyszárazság a párkapcsolati problémák melegágya lehet / Kép forrása: Pixabay

A hüvelyszárazság komoly kényelmetlenséget okozhat, sokan mégis arra várnak, hogy majd magától elmúlik, jóllehet vény nélkül kapható készítmények is enyhíthetik a panaszokat. A szexuális együttlét újból élménnyé válhat, ha síkosítót használunk, a hüvelyi hidratáló kúpok, krémek, esetleg alacsony ösztrogéntartalmú készítmények használata pedig segít a hüvelyhám regenerálásában, a tünetek enyhítésében – nem csak a menopauza alatt.

Fontos azonban, hogy a hüvelyszárazság vaktában kezelése helyett a kiváltó okot tárjuk fel, vagyis a gyógyszerek használatát előzze meg alapos nőgyógyászati kivizsgálás!

A minőségi és boldog élet zavart szenved a hüvelyszárazsággal. Ez az a probléma, amely kezelést és figyelmet igényel. Ezért se a fiatal, se az idősebb hölgyek ne hagyják annyiban ezt a problémát, mert kezelhető!

Nyitókép forrása: Pixabay