Barion Pixel 4 étel menopauza idejére – tápláló és finom fogások a nehéz időszakra – Coloré

4 étel menopauza idejére – tápláló és finom fogások a nehéz időszakra

2024. 09. 10.

A menopauza nem leányálom, de nem is gondolnánk, hogy milyen apróságokon múlik a jó közérzetünk!

A menopauza meglehetősen megterhelő időszak a női lét során. Vannak szerencsések, akik szinte meg sem érzik, ám olyanok is akadnak, akik éveken keresztül kínlódnak miatta. A hormonális változások mindenkit másképpen és eltérő mértékben érintenek, de vannak egyetemes igazságok, amelyek segítségével mindenkinél csökkenthetők a menopauza okozta kínok.

Együnk másként, legyünk jobban!

Bár négy recept nem sok, jó kiindulási alap lehet arra, hogy megértsük, milyen étrendet is követel meg ez az időszak. A szervezetünk ugyanis számos tünetet produkál, de ezt a megfelelő tápanyagokkal ellensúlyozhatjuk. A rostok például kiválóan hatnak az emésztésre, a kalcium pedig a csontjainkat védi. Mivel menopauza idején az ösztrogén mennyisége fokozatosan csökken a szervezetben, ezt ellensúlyozandó érdemes hüvelyeseket, valamint szóját és csonthéjas magokat fogyasztani.

Ha izzadással küzdünk, fogyasszunk zsályát, akár csepp formájában is, de a sörben található komló is a segítségünkre lehet, éppúgy, mint a gránátalma. Fontos azonban, hogy lefekvés előtt két-három órával már ne fogyasszunk semmit, legfeljebb könnyű ételeket, hiszen az alvásunk minősége jelentősen romlik, ha teli hassal hajtjuk álomra a fejünket.

Négy recept, hogy könnyebb legyen a változókor

Az egészséges és friss hozzávalók számos formában variálhatók. Az alábbi négy recept jó az emésztésnek, és olyan ásványi anyagokat tartalmaz, amelyekkel könnyebben átvészelhetjük a nehezebb napokat.

Epres spenótsaláta mákos dresszinggel

Az eper önmagában is finom, hát még ha kalciumban gazdag spenóttal, mákkal és mandulával találkozik!

Epres spenótsaláta mákos dresszinggel
Ez a saláta megannyi finomságot tartalmaz, amelyek átsegítenek a menopauza okozta nyűgökön / Kép forrása: Coloré
Hozzávalók:

– 70 gramm spenót

– 13 dkg eper

– 2 evőkanál mandulapehely

– 40 gramm kéksajt

– egy negyed (vagy fél) lilahagyma

– 3 evőkanál olívaolaj

– 1 evőkanál borecet

– 1 evőkanál méz

– só

– bors

– 1 teáskanál darálatlan mák

Elkészítés:

A két evőkanál mandulapelyhet egy serpenyőben alacsony lángon felteszem melegedni. Egy nagyobb tálban kimérem a spenótot. Az epret megmosom, megszabadítom a csumájától, hosszában félbevágom és rádobom a spenótra. Rámorzsolom a kéksajtot a salátára, a hagymát vékonyra vágom, és ezt is rászórom, majd összekeverem. Eközben ügyelek a mandulára, néha megforgatom picit. A kisebb tányérban elkészítem a dresszinget: az olívaolajat, a borecetet és a mézet összekeverem, ízesítem pici sóval és borssal, majd a mákot is hozzáadom. Ezzel is elkeverem, és ráöntöm a salátára. A tetejére szórom az eddigre megpirult mandulát, és rögtön fogyasztom.

Tipp:

Ha a lilahagyma nagyon erős, az egész műveletet azzal kezdem, hogy vékonyan felcsíkozom a hagymát, és megszórom sóval, hogy amíg készül a saláta többi része, addig a só enyhítse kicsit a hagyma aromáját.

Grillezett mozzarellasaláta gránátalmával

Meglepően laktató saláta, amelyben kiválóan harmonizál a mozzarellával a fanyar gránátalma, amely illóolajokban gazdag, így jó barátunk a verejtékezés ellen.

Grillezett mozzarellasaláta gránátalmával
A gránátalma rendkívül egészséges, és a verejtékezés elleni küzdelemben is társunk a bajban / Kép forrása: Coloré
Hozzávalók:

– 2 csomag mozzarella (250 gramm)

– egy csapott evőkanál liszt

– fűszerkeverék (lehet próbálgatni, lehet flekken, vagy akár sült csirkéhez való, vagy fajitas fűszerkeverék)

– 2 evőkanál olaj

– 150 gramm jégsaláta

– 1 érett gránátalma

– 1 dl joghurt

Elkészítés:

Érdemes először előkészíteni a salátát, mert a sajt pillanatok alatt átmelegszik, és ez az étel csakis frissen jó. A jégsalátát csíkokra vágom (vagy eleve szeletelve veszem), és összekeverem egy csipet sóval ízesített joghurttal. Tálra szedem, és bogyóira bontom a gránátalmát. Ez a legidőigényesebb része a saláta készítésének. Ha megvan, a bogyók egyik felét a salátához keverem, a másikat pedig majd a későbbiekben rászórom a kész ételre. A mozzarellákat élükre állítom, és félbevágom. Vastag lesz, de így a jó! Egy grillserpenyőn (vagy ennek híján egy simán) eloszlatom az olajat. Amíg melegszik, a mozzarellákat belemártom a lisztbe, hogy jó kis kéreg legyen rajta, majd, ha elég forró az olaj, beleteszem őket, és ízlés szerint megszórom a tetejüket a fűszersóval. Nem kell sokáig sütni, fél percet maximum, ezután megfordítom a mozzarellákat, a másik oldalukat is megszórom fűszersóval, majd fél perc sütés után, ha kellemesen megsült, az előre kiadagolt salátára helyezem, és rögtön fogyasztom.

Zelleres körtekrémleves

A zeller és a körte rostokban gazdag, ezért jótékonyan hat az emésztésünkre!

Zelleres körtekrémleves
A zeller az emésztés legmegbízhatóbb támasza, és karakteres ízével sok ételbe használható / Kép forrása: Anna Pustynnikova / Getty Images
Hozzávalók:

– 1 evőkanál vaj

– 1 nagyobb zeller

– 4 körte

– 1 szál rozmaring

– 1,2 l alaplé

– 1,5 dl tejszín

Elkészítés:

A zellert meghámozom és felkockázom. A körtéket meghámozom, magházukat kiveszem, és szintén felkockázom. Egy lábasban felolvasztom a vajat, ráöntöm a zöldséget és a gyümölcsöt, picit hevítem őket a vajon, majd ráöntöm az alaplevet (vagy ennek híján vizet és leveskockát). Rádobom a rozmaringot is, majd lefedem, és puhára főzöm őket nagyjából fél óra alatt – főleg a zellernek kell idő. Ha megpuhult a zeller, botmixerrel pürésítem. Visszateszem a lángra, beleöntöm a tejszínt, rottyantok rajta egyet, és tálalom.

Pizza diétásan

Ne várjunk pizzát, hiszen ez nem tészta, de ízben stimmel, és az édesburgonyában, más néven batátában található rostok és vitaminok könnyedén átlendítenek egy nehéz napon, annál is inkább, mert a narancssárga húsú zöldség vérnyomáscsökkentő hatással is rendelkezik!

Pizza diétásan
Az édesburgonya-ágyon alvó pizza / Kép forrása: Coloré
Hozzávalók:

– 700 gramm édesburgonya

– 2-3 evőkanál olívaolaj

– egy tojás

– 1 teáskanál őrölt, füstölt paprika

– 1 teáskanál szárított oregánó

– 70+30 gramm darált mandula

– egy paradicsomkonzerv

– 1 gömb (125 gramm) mozzarella

– felvágott (chorizo)

– 1 paradicsom

Elkészítés:

A batátát megpucolom, és nagyjából fél centi vastag szeletekre vágom. Sütőpapírral bélelt tepsibe teszem őket, meglocsolom az olívaolajjal, sózom és jól összeforgatom. 200 fokos sütőbe teszem nagyjából 30 percre. Ha megsültek, egy nagyobb tálba öntöm őket, és krumplinyomóval összetöröm. Hozzáadok egy tojást, majd ízesítem őrölt füstölt paprikával és oregánóval, majd 70 gramm darált mandulát is belekeverek. (Érdemes utána sózni, ha sótlannak ítéljük).

Sütőpapírral bélelt tepsin egy kanál segítségével szépen 5 milliméter vastagra alakítom a masszát, és újabb 10 percre teszem a sütőbe, ugyancsak 200 fokra.

Ha elősült, már csak a feltét van hátra: az édesburgonyás massza tetejére szórok 30 gramm darált mandulát (hogy beszívja az esetleges nedvességet, amely a feltétből jön), lekenem paradicsommal (amit érdemes előtte fűszerezni!), ráteszek vékonyra vágott mozzarellaszeleteket, rá felvágottat, majd a tetejére paradicsomot.

10-15 percre visszatolom a sütőbe 200 fokra, majd tálalásnál rukkolát szórok rá a színe (no meg az íze) miatt!

Nyitókép forrása: Getty Images