Több olyan étel is van, amit általában a boltban veszünk meg, pedig magunk is elkészíthetnénk. Nincs ez máshogy a házi csemegeuborkával sem, ami akár ajándékba is kiváló lehet!
A házi csemegeuborka nem olyan dolog, amit csak a nagymamák tudnak elkészíteni. Kiváló kísérője szendvicseknek és húsételeknek, de salátába is gyakran használjuk. Az eltenni való uborka önmagában nem az igazi, de ha üvegbe tesszük, büszkén fogjuk kínálni az ebéd mellé!
Hozzávalók:
- 3 kg közepes méretű eltenni való uborka
- 1 csokor kapor
- 1 liter víz
- 2,5 dkg só
- 6 dkg kristálycukor
- fél-fél kiskanál mustármag, koriandermag és egész fekete bors
- 1-2 babérlevél
- 1 kávéskanál nátrium-benzoát
- 2 dl 10%-os ételecet
- 5 darab egyliteres befőttes üveg
Így készül a házi csemegeuborka:
Elsőként fertőtlenítem a befőttes üvegeket. Forró, mosószeres vízzel kimosom, alaposan kiöblítem, majd egy tiszta tepsire sorakoztatom őket és 120 fokos sütőben 15 percig melegen tartom.
Az uborkákat tíz percre hideg vízben áztatom, hogy a külsején lévő szennyeződéseket könnyebben le tudjam mosni. Ezután egy dörzsis szivaccsal folyó víz alatt lemosom, végeit levágom. Az üvegek aljára teszek a megmosott kaporból, szorosan belenyomkodom az uborkákat, és egy-egy üvegbe arányosan szórok a fűszerekből.
Összekeverem a vízben a sót, a cukrot és az ecetet úgy, hogy a cukor teljesen feloldódjon. Beleöntöm az üvegekbe úgy, hogy teljesen ellepje az uborkákat. A Mesterszakács azt javasolja, hogy elsőként a vízben keverjük el a cukrot és a sót, melegítsük fel, és ezután keverjük hozzá az ecetet. Ez azért hatékony megoldás, mert ha a langyos vagy meleg vízzel öntjük fel az üvegeket, valamivel jobban fogja bírni a hőkezelést.
Ha feltöltöttem az üvegeket, egy késhegynyi nátrium-benzoátot szórok a lé tetejére, és szorosan rájuk csavarom a fedelüket.
Fogok egy nagyobb fazekat, és alaposan kibélelem újságpapírral. Erre azért van szükség, mert az üvegek a hő hatására szétrobbanhatnak, ám az újságpapírral vagy konyharuhával egyfajta szigetelésként védhetjük őket. Mehetnek bele az üvegek (ha nem férnek egy lábasba, több lábassal járok el hasonlóan). Annyi vizet öntök a lábasba, hogy az üvegek nyakáig érjen a víz, majd alágyújtok és forrástól számítva tíz percig főzöm őket alacsony lángon. Ha megvannak, elzárom a lángot, és hagyom teljesen kihűlni őket.
Másnap az üvegeket lecsöpögtetem, és száraz, hűvös helyen várhatják a ,,nyitást”.
Külsőleg és belsőleg is uborka!
Az uborka nemcsak ételbe használható, hanem bőrünkre is kiváló hatással van! Amellett, hogy hidratál, a pattanások ellen is tökéletes megoldást nyújt. Tudj meg többet arról, hogy miért jó az uborka a bőrödnek!