Az ember mindig igyekszik megmagyarázni, hogy miért nem tud elaludni. Most szakértők is elmondják az okokat.
Van az az érzés, amikor este kilenckor már ásítozol, aztán mikor végre ágyba kerülsz, csak forgolódsz, és sehogy sem jön álom a szemedre. A tested fáradt, de az agyad pörög. Ismerős? Nem vagy vele egyedül.
A „sleep-onset insomnia”, vagyis az elalvási nehézségekkel járó alvászavar sokkal gyakoribb, mint hinnénk – és nemcsak stressz vagy túl sok kávé állhat a háttérben. A HuffPost szakértői cikke szerint több, kevésbé ismert kiváltó ok is létezik, amelyek meglepően hétköznapi szokásokhoz vagy testi folyamatokhoz kapcsolódnak. A jó hír? A legtöbbön tudsz változtatni.
1. Rossz alváshigiénia
Ha képernyőzéssel, e-mailezéssel vagy TikTokkal zárod a napot, az agyad nem tud rendesen lelassulni. A kék fény gátolja a melatonin – vagyis az „alváshormon” – termelését, így nehezebben kapcsol át pihenő üzemmódba. Ugyanez igaz a rendszertelen alvásidőre, túl meleg hálószobára vagy zajos környezetre is.

2. Mentális túlterheltség, szorongás
Az egyik leggyakoribb, mégis gyakran figyelmen kívül hagyott ok. Ha túl sok a gondolat, a meg nem válaszolt e-mail vagy az érzelmi terhelés, az agyad egyszerűen nem „halkul el”. A szorongás és a túlpörgés olyan feszültséget generálhat, ami fizikailag is megakadályozza az elalvást.
3. Egészségügyi problémák
Krónikus fájdalmak, légzési nehézségek (például alvási apnoe), reflux vagy hormonális változások (például perimenopauza) szintén okozhatják azt, hogy hiába vagy fáradt, mégsem tudsz elaludni. Ezeket érdemes orvossal kivizsgáltatni, különösen, ha tartósan fennállnak.

4. Életmódbeli szokások
Dohányzás, esti kávé, késő esti edzés vagy alkohol – mind-mind befolyásolhatják az alvás minőségét. Még ha el is álmosít az alkohol, az éjszaka közepén gyakori ébredésekkel és nyugtalan alvással járhat.
5. Külső környezeti tényezők
Ha túl világos vagy meleg a szoba, az tested egyszerűen nem tud megfelelően pihenni. A hőmérséklet kulcsszerepet játszik az elalvásban: az ideális hálószobahőmérséklet 18–20°C körül van.
6. Alváshiány vagy alvászavar?
Ha túl gyorsan alszol el, az sem mindig jó jel – lehet, hogy egyszerűen kimerült vagy. De ha órákig csak forgolódsz, az már a krónikus inszomnia előjele lehet, ami idővel más egészségügyi problémákat is okozhat.