Kevés szó esik a hüvelyflóráról, pedig van ilyen, és vannak benne olyan baktériumok is, amelyek védenek bennünket a fertőzésektől. Egészen addig, amíg mi is óvjuk őket, merthogy sajnos mi magunk is árthatunk nekik!
Az egészséges hüvelyflóra olyan, mint egy őrangyal. Vigyázón ott van, ám látni soha nem fogjuk. Láthatatlanul teszi a dolgát, és cserébe nem kér, csak ad. Egészen addig működik megfelelően, amíg betartunk pár alapvető szabályt, így meg tudjuk őrizni a hüvelyflóra egészséges állapotát, hogy el tudja látni a funkcióit.
Mi az a hüvelyflóra, és mire jó?
A hüvelyflóra olyan, mint az ujjlenyomat. Mindenkinél egyedi és megismételhetetlen. Egyfajta védelmi rendszer ez, ami pajzsként van jelen a hüvelyben.
Érdekessége, hogy folyamatosan változik, különböző mikroorganizmusok – baktériumok és gombák – alkotják, legnagyobb létszámban a Lactobacillus-fajok, amelyek kulcsfontosságúak a hüvelyflóra egészségének megőrzésében, valamint az urogenitális (húgyúti és nemi) fertőzések megelőzésében.
A Lactobacillus-fajok különböző módokon járulnak hozzá a hüvelyflóra egészséges egyensúlyának fenntartásához. Tejsav termelésével biztosítják az enyhén savas hüvelyi pH-t, ami gátolja a kórokozók szaporodását, továbbá hidrogén-peroxidot és más baktericid anyagot állítanak elő, amelyek a kórokozókat elpusztítják. Emellett a helyi immunműködést is képesek szabályozni, ezzel is segítve az esetleges fertőzések leküzdését.
Ezt az egyensúlyt azonban a túlzásba vitt higiéniával akaratlanul is tönkretehetjük, hiszen a Lactobacillusokat a nem megfelelően megválasztott tisztálkodószerekkel vagy az indokolatlan hüvelyöblítésekkel (irrigálás) jelentősen megtizedelhetjük.
A hüvely egészséges mikroflórájában ráadásul azok a kórokozók sem tudnak elszaporodni, amelyek például a hólyaghurut kialakulásáért is felelősek!
Mosni vagy nem mosni?
Egyértelműen mosni, ez nem is kérdés, mert a higiénia fontos, sőt, elengedhetetlen! Mégsem szabad átesni a ló másik oldalára. Ne használjunk olyan tisztálkodószereket, illatosított törlőkendőket, amelyek károsíthatják a hasznos baktériumokat, mert így éppen azt érjük el, amit el akartunk kerülni: fertőzést idézünk elő, vagy megnöveljük a kialakulásának kockázatát. A legjobb megoldás az intimtestrész tisztán tartására a tiszta víz, egyéb „anyagokat” csak nőgyógyász javaslatára használjunk.
Hogyan vigyázzunk láthatatlan segítőnkre?
A legjobb, amit tehetünk, hogy megelőzzük a bajt. Mossuk tehát magunkat tiszta vízzel, vagy használjunk olyan terméket, amelyet kifejezett az intimtájék tisztán tartására fejlesztettek ki. Továbbá:
– Kerüljük a gyakori hüvelyöblítést!
– Pamut alsóneműt viseljünk!
– Figyeljünk a folyadékbevitelre, ezzel biztosítva a húgyutak tisztulását!
– Bármilyen gyanús jel esetén forduljunk nőgyógyászhoz!
A hüvelyflóra összetételét befolyásolja az életkor, a menstruációs ciklus, a szexuális aktivitás, a hormonális állapot (változókor, posztmenopauza) és az antibiotikumhasználat is.
A fentiekre nincsen ráhatásunk, ám, ha betartjuk az intimtestrészünkre vonatkozó tisztálkodási szabályokat, máris tettünk azért hogy ne befolyásoljuk negatívan a hüvelyflóra összetételét és az egészséges működését.