Menstruáció idején puffadtnak érzed magad, esetleg látod a lábaidon, hogy vizesednek? Vízhajtóra lehet szükséged, de mégsem kell azonnal a patikába rohanni.
A vízhajtók (diuretikumok) olyan anyagok, amelyek elősegítik a szervezetben lévő felesleges víz és nátrium kiválasztását, amely leginkább a vizeleten keresztül távozik. Az orvosi vízhajtókat gyakran használják olyan betegségek kezelésére, mint a magas vérnyomás, ödéma vagy szívbetegség. Ám a természet is kínál természetes alternatívát az ilyen jellegű problémára.
Hogyan működnek a természetes vízhajtók?
A természetes diuretikumok serkenthetik a veseműködést, támogatják a szervezetünk folyadékegyensúlyának fenntartását. Amit érdemes figyelembe venni, hogy hatásuk mérsékeltebb, mint a gyógyszeres vízhajtóké. De nézzük, hogy melyek ezek a növények!

Kávé és tea: A koffein enyhe vízhajtó hatású. A kávé mellett a zöld és fekete tea is tartalmaz koffeint, ezért fogyasztásukkal a pangó víz könnyebben távozhat a szervezetből.
Petrezselyem: Évszázadok óta használják a szervezet természetes vízháztartásának támogatására. Egyes kutatások szerint serkenti a vizeletkiválasztást anélkül, hogy jelentős elektrolitvesztést okozna.
Hibiszkusz: A hibiszkuszból készült tea hatása mellett még természetes vérnyomáscsökkentőként is funkcionál. A növényben található anyagok segítik a vesék működését.
Galagonya: A rózsafélék családjába tartozó növény is segíthet. A leveléből készült tea és maga a bogyó fogyasztása is ezt a hatást válthatja ki.
Görögdinnye: A nagy víztartalmú gyümölcs a nyár kedvence. Mivel citrullin nevű aminosavat tartalmaz, még a felesleges folyadék távozását is segíti.
Áfonya: Nemcsak magas antioxidáns-tartalma miatt kedvelt, hanem húgyutak tisztítója és enyhe vízhajtó hatású is.

Zöld leveles zöldségek: A zöld levelű növények gazdagok káliumban, ami ellensúlyozza a nátriumot, így segíti a természetes vízkiválasztást.
Így fogyaszd a természetes vízhajtókat
Mivel természetes hatóanyagokról van szó, így általában biztonságosak, azonban túlzott használatuk az elektrolit egyensúlyának felborulásához vezethet és felléphet a kiszáradás vagy az alacsony vérnyomás. Aki gyógyszer formájában már szed vízhajtót, annak különösen ügyelnie kell. Érdemes erről az orvosával konzultálnia.
Nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy a fent felsoroltak önmagukban nem helyettesítik az egészséges étrendet és életmódot. A mérsékelt sófogyasztás, a kiegyensúlyozott étrend, a rendszeres mozgás és a hidratálás együttesen segítheti a folyadékegyensúly fenntartását.