A gazdagság és a nemesi vérvonal nemcsak nagyfokú figyelemmel jár, hanem olykor éles kritikával is. Pláne, ha az az uralkodó tényleg furcsán viselkedett. Néhány királyi sarj a történelem kevésbé fényes oldalán írták be nevüket a történelembe.
A királyi családok tagjai gyakran álltak – és állnak ma is – a figyelem középpontjában eleganciájuk és hatalmuk miatt, ám nem minden uralkodó volt tipikus. Cikkünk bizarr szokásaikról, furcsa döntéseiről és meghökkentő viselkedésükről ismert uralkodókat mutat be.
Charlotte porosz hercegnő
II. Vilmos német császár nővére, Charlotte, hírhedt volt botrányos orgiáiról, amelyeket 1891-ben szervezett egy vadászházban. Az események után névtelen zsarolólevelek kerültek elő, melyek részletesen leírták a történteket. Sokan úgy vélték, hogy Charlotte maga állt a zsarolás mögött, mivel ő szervezte az eseményeket, és a levelek női kézírással készültek. A botrány következtében bátyja megvonta tőle az anyagi támogatást, férjét pedig távoli szolgálatra küldte.

Brunswicki Karolina, az Egyesült Királyság királynője
Karolina 1795-ben házasodott össze IV. Györggyel, aki már akkor is ismert volt szeretőiről és botrányos életmódjáról. A házasságot politikai megfontolások vezérelték és nem szerelmen alapult. Karolina viselkedése és megjelenése gyakran nem ütötte meg a társadalmi normákat. Karolina higiéniai szokásai is szokatlanok voltak, vagyis nem ügyelt a tisztálkodásra és az udvari etikettet sem tartotta be.
Irene bizánci császárnő
Irene, egy árva athéni lány, feleségül ment a bizánci trónörököshöz, majd férje halála után régensként uralkodott fiuk, VI. Konstantin nevében. Később saját magát nyilvánította császárrá, nem császárnővé, és egyes források szerint megvakíttatta fiát, hogy megtarthassa a hatalmat. Uralkodása során megváltoztatta az egyház álláspontját az ikonok tiszteletéről, és még Nagy Károllyal való házasságot is fontolgatott.
Dipendra nepáli koronaherceg
2001-ben egy családi vacsora során lelőtte királyi családjának több tagját, majd magát is megsebesítette. A hivatalos verzió szerint ő volt a tettes, de sokan kételkednek ebben, mert nagybátyja, Gyanendra túlélte az eseményt és ő lett a következő király. Dipendra három napig kómában volt, ez idő alatt technikailag ő volt a király.
Rudolf osztrák-magyar trónörökös
Rudolf, Ferenc József császár fia, liberális nézetei miatt gyakran ellentétbe került apjával. 1889-ben, a Mayerlingi vadászkastélyban holtan találták őt és 17 éves szeretőjét, Maria Vetserát. Az esetet hivatalosan öngyilkosságnak minősítették, de számos összeesküvés-elmélet született az esetről.
I. Mária portugál királynő
Portugália első női uralkodója súlyos mentális problémákkal küzdött, különösen férje és fia halála után. Depressziója és vallási megszállottsága miatt Őrült Mária néven vált ismertté. Uralkodása alatt az országot régensek irányították.
Krisztina svéd királynő
A 17. század egyik legkülönösebb és legkarizmatikusabb uralkodója volt. Már gyermekkorától kezdve szokatlan személyiségjegyeket mutatott, és felnőttként is megmutatkozott ez a mássága. Krisztina hatévesen került a trónra apja, II. Gusztáv Adolf halála után. Már fiatalon rendkívüli intelligenciát mutatott: legalább hat nyelven beszélt, és 18 éves korától kezdve önállóan kormányzott. Gyakran viselt férfias öltözéket, és viselkedése is eltért a korabeli női normáktól. Egyes történészek szerint fizikai megjelenése is androgün volt, ami tovább növelte a róla szóló pletykákat.
Vajiralongkorn thaiföldi király
Hivatalosan X. Rámaként ismernek, számos szokatlan viselkedésével és döntésével vált hírhedtté. Egyik legismertebb furcsasága az volt, amikor Foo Foo nevű uszkárját a thaiföldi légierő tábornokává nevezte ki. A kutya hivatalos eseményeken is részt vett, és halála után állami temetést kapott. Gyakran jelent meg nyilvánosan crop topban és ál tetoválásokkal, ami szokatlan egy uralkodótól.
III. Péter orosz cár
Már gyermekként is szokatlan viselkedést mutatott: tízéves korában még mindig játékkatonákkal játszott, és ez a szenvedélye felnőttkorában sem csillapodott. Egy alkalommal például egy patkányt bíróság elé állított és kivégeztetett, mert megette egyik viaszkatonáját. Feleségét, Katalint is gyakran arra kényszerítette, hogy vele együtt játsszon. Ezen kívül szokása volt vadászkutyáit az ágyába vinni, és arról is híres volt, hogy kémkedett nagynénje, Erzsébet cárnő után egy falba vájt lyukon keresztül. Uralkodása alatt III. Péter több ellentmondásos döntést hozott. Bár egyes reformjai, pozitívak voltak.
III. György brit király
Uralkodása alatt mentális egészsége súlyosan megromlott. 1788-ban súlyos elmebajjal küzdött, amelyet bipoláris zavarral magyaráztak. Állapota gyakran megnehezítette a kormányzást, és végül fia, a későbbi IV. György régenssé válása vált szükségessé.
I. Frigyes Vilmos porosz király
Frigyes Vilmos különös vonzalmat érzett a magas férfiak iránt, és mindenáron meg akarta növelni hadseregének átlagos magasságát. Ezért „óriásokat” toborzott, és egyesek szerint kísérletekbe is kezdett, hogy létrehozza a hadserege óriásait.