A Black Mirror az a sorozat, amitől minden egyes epizód után kicsit másként nézünk a technológiára, az emberekre – és önmagunkra.
A Charlie Brooker által megálmodott disztópikus antológia nem kíméli a nézőt: hol lassan mardos, hol egyenesen letaglóz. De melyik epizód volt a legdurvább, legfelkavaróbb a nézők szerint?
Íme a Black Mirror azon részei, amelyek a legtöbb „soha nem tudom kiverni a fejemből” szavazatot kapták Redditen, IMDb-n és különböző rajongói fórumokon:
1. Shut Up and Dance (3. évad)
Eleinte egy szokásos zsarolós történetnek tűnik, de a végén olyan fordulat jön, amitől sok néző fizikailag rosszul érezte magát. Minden addig érzett együttérzés hirtelen átfordul döbbenetbe. Az epizód kegyetlenül rávilágít arra, mennyire nem ismerjük a másik ember titkait.
2. White Bear (2. évad)
A rész úgy indul, mintha egy túlélő-horror lenne, de hamar rájövünk: valami nagyon nem stimmel. A vége… hát, egyesek szerint ez volt az epizód, ami után percekig csak ültek némán. A morális kérdés, amit felvet, mélyen megosztja a nézőket.
3. The Entire History of You (1. évad)
A legvalószínűbb jövőkép: mi lenne, ha mindent visszanézhetnél, amit valaha láttál, hallottál, tettél? És mi lenne, ha ezt a társad is megtenné? Ez a rész nem durva, mint inkább pszichésen fájdalmas – az emberi kapcsolatok legsötétebb oldalát mutatja meg.
4. Black Museum (4. évad)
Ez az epizód gyakorlatilag egy minisorozat a sorozatban – három történet, mind brutálisabbnál brutálisabb, majd a végén egy gyilkos lezárás. Erőszakos, megrázó, és tele van utalásokkal korábbi részekre. Az igazi Black Mirror-univerzum.
5. Metalhead (4. évad)
Egy fekete-fehér túlélőtörténet, ahol egy halálos robotkutya vadászik az emberre. Minimál párbeszéd, maximális feszültség. Bár történet szempontjából egyszerűbb, a hangulata nyomasztóbb, mint sok horrorfilmé. Hideg, kegyetlen, és kíméletlen.
6. White Christmas (karácsonyi különkiadás)
Sokan ezt tartják a legjobb, de egyben a legkegyetlenebb Black Mirror epizódnak. Három történet szövődik egybe, és mindegyik más módon tör össze. A vége különösen brutális: egy olyan „büntetés” jelenik meg, ami örök magányra és őrületre ítél.
+1: Hangya a palackban – vagyis az első rész, The National Anthem
A rész, ami sokaknál majdnem véget vetett a sorozatnézésnek – és mégis azonnal beszippantott. A politikai, morális és médiakritikai üzenet az egyik legerősebb, amit valaha képernyőre írtak. Undorító, zseniális és felejthetetlen.
A Black Mirror epizódjai nem mindig a látványukkal, sokkal inkább az utóhatásukkal fájnak. Ezek azok a részek, amelyek nemcsak meglepnek, hanem nyomot is hagynak – valahol mélyen, a képernyő kikapcsolása után is.