Aki Törökországba készül utazni, az alighanem már most teli van ötletekkel, hogy mi mindent szeretne majd megnézni az ott tartózkodása alatt.
Ezen a listán biztosan szerepelnek történelmi épületek, mecsetek, bizonyos városok, talán még a Riviéra is… de vajon a hagyományos törökfürdőzés mint program is felkerült rá? Ezt nagyon is érdemes beütemezni valahová akár egyénileg, akár a Premio Travellel utazunk Törökországba, ugyanis páratlan élményben lesz részünk, amihez hasonlót itthon biztosan nem tapasztalhatunk.
Pár szó bevezetőként a török fürdőkultúráról
A törököknél és a muzulmán vallású emberek körében a fürdésnek, tisztálkodásnak a kezdetektől fogva fontos szerepe van. Sőt, az iszlám elő is írja, hogy imádkozás előtt kötelező megmosakodni, illetve a muszlimok úgy vélik, hogy a személyi higiénia és a tisztaság egy kötelező dolog, Allah akaratának beteljesedése.
A régi időkben viszont házakban nem voltak még fürdőszobák, így az emberek közfürdőkbe, úgynevezett “hamam”-okba jártak tisztálkodni. Ez a hely viszont nemcsak a fürdőzés, hanem a szociális élet színtere is volt egyben, hiszen az emberek (természetesen a férfiak és nők külön-külön) találkozhattak, beszélgethettek.
Bár a világ sokat változott azóta, a hamamok még ma is népszerűek az országban, de persze az emberek már nem a mindennapos tisztálkodás miatt keresik fel őket, hanem kikapcsolódás céljából.
Mindemellett a turistákat is szívesen fogadják, akik ezáltal betekinthetnek hagyományos török fürdőkultúrába és életre szóló élményekkel gazdagodhatnak.
Hogyan is kell elképzelni egy törökfürdőt?
Fontos már az elején leszögezni: ne az európai értelemben vett fürdőre számítsunk, vagyis egy hamamban ne keressünk medencéket, nagyobb összefüggő vízfelületeket. Persze ilyen létesítmények is akadnak a törököknél, de ezekre az “ilidzsa” szó használatos, mi viszont a továbbiakban is a hamamokkal foglalkozunk.
A fürdőt több terem alkotja, az első az öltöző, ahol levetjük a ruháinkat. Fontos, hogy itt nem viselnek fürdőruhát, hanem hamam törölközőt, azaz egy vékony pamutból készült törölközőt tekernek maguk köré.
A gőzfürdős helyiségben forró gőz található, a fal mentén pedig ülőkék és csapok sorakoznak, itt le kell ülni, és a kis kőmedencékbe csorgó vízzel locsolgatni magunkat.
Utána a fürdőterem következik, ahol felfekszünk egy óriási márványasztalra, ezután egy masszőr alaposan átmasszíroz, és habos vízzel megtisztít. Igény szerint kérhetünk különféle kezeléseket is, például bőrradírozást, olajos pakolásokat, stb.
A fürdőzés után egy várószobában pihenünk, majd az öltözőbe visszatérve távozás előtt felöltözünk.
Kikapcsolódás testnek és léleknek
A fentiekből talán már kiderült, hogy a hamamozás nem csupán a test megtisztulását szolgálja, hanem egyfajta mentális kikapcsolódás is. Persze a testnek is nagyon jót tesz a masszázs és a meleg habos víz, viszont ez idő alatt lelkileg is feltöltődünk, megszabadulunk a stressztől.