A Pa-Dö-Dö, azaz Lang Györgyi és Falusi Mariann duója mindig is a vidámságról szólt, még akkor is, ha épp komoly témáról szólt a dal.
Többek között a Pa-Dö-Dőről is beszélt Falusi Mariann a PKÜ Hajógyár Youtube-csatornáján, és azt is megosztotta a nagyérdeművel, hogy hogyan született egyik legnagyobb slágerük, a Bye-bye Szása.
A Pa-Dö-Dő és a Bye-bye Szása
Mint kiderült, egy újságcikk adta az 1991-es dal ötletét. Lang Györgyi édesanyja ugyanis egy írást mutatott a lányoknak, amiben a ,,bye-bye” szófordulat is helyet kapott.
Megtetszett nekünk, hogy bye-bye. De mitől búcsúzunk mi el? És akkor valahogy a Szása név ugrott be nekünk. Amikor ez megvolt, a többi már jött magától
– idézte fel Falusi Mariann a dal születésének körülményeit.
Nem ez az egyetlen érdekesség, ami kiderül Falusi Mariann pályájáról és a Pa-Dö-Dő több mint három évtizedes történetéről a PKÜ Hajógyár YouTube-csatorna Életút című interjúsorozatának legújabb részéből. Az Artisjus-díjas énekesnő 1983-ban tűnt fel a Ki mit tud?-on, amelyet meg is nyert dzsesszénekes kategóriában, a következő években többször volt fesztiválgyőztes, majd Hollandiában, Norvégiában és Ausztriában is dolgozott énekesnőként.
Pályájának azonban Presser Gábor adott új irányt: zenésztársaival éppen a Kanári-szigetekre kapott volna több hónapos szerződést, amikor úgy döntött, itthon folytatja a munkát. „Presser azt mondta: tessék hazajönni, és A rémségek kicsiny boltjában játszani a Vígszínházban. Erre nem lehetett nemet mondani” – idézi vissza a kezdeteket az énekesnő. Utóbb kiderült: sorsfordító döntést hozott – a Vígszínházban találkozott ugyanis Lang Györgyivel, aki akkor a Pécsi Nemzeti Színház színművésze volt.
Haknik helyett
A Pa-Dö-Dő 1988-ban, az Interpop Fesztivál színpadán debütált, nem sokkal később pedig megjelent első lemezük. Az igazi áttörést azonban csak második albumuk hozta meg, amelyet már a maguk képére formáltak – a Bye-bye Szása mellett ezen az albumon kapott helyet a Kiabálj! és az Ob-la-di Ob-la-da című ikonikus slágerük is. „Nem függtünk senkitől, nem kellett megfelelnünk senkinek, csak magunknak. A bátorság jó dolog, és ehhez a játékhoz hozzátartozott, hogy mindent megengedtünk magunknak. Úgy öltöztünk, úgy jártunk az utcán is, ahogy a színpadon. Ez nálunk nem egy felvett dolog volt, mi így éreztük jól magunkat. Elvártuk, hogy elfogadjanak minket, és mi is nagyon toleránsak voltunk mindenkivel. Ez egy jó dolog volt, megmutattuk, hogy így is lehet” – emlékszik vissza a kezdetekre.
A Bye-bye Szása elképesztő sikert hozott a Pa-Dö-Dő számára, volt olyan év, hogy 280 élő koncertjük volt. És bár a kilencvenes évek a legtöbb zenész számára a haknizásról szóltak, a Pa-Dö-Dő minden egyes műsort az utolsó részletig megtervezett, táncosokkal, jelmezekkel, díszletekkel, vendégekkel lepve meg a közönséget. Falusi Mariann felidézte: olyan helyeken is élőben szerettek volna énekelni, ahol erre esély sem volt. „Megérkeztünk egy helyre, ahol össze volt tolva két asztal, és mondták, hogy álljunk fel, ez a színpad. Dehogy álltunk!” – mesélte.
Ahol én ott vagyok, ő is ott van.
Lang Györgyi 2023 májusában hunyt el, miután évtizedeken át szenvedett sclerosis multiplexben. Falusi Mariann szerint soha nem adta meg magát a 28 éves korában diagnosztizált betegségnek, sőt egész környezetében ő tartotta a lelket. Azután sem hagytak fel a koncertezéssel, hogy Lang Györgyi kerekesszékbe került. „Ez fontos volt számunkra. Ha az elején elfogadtak minket lila hajjal meg kopaszra nyírva, fogadjanak el most is, amikor egy beteg ember ül a színpadon. És ne arra figyeljenek, hogy ő székben van, hanem arra, ahogyan énekel” – mondta.
„Györgyi 2023. május 20-án meghalt, nekem december 31-ig két szabadnapom volt. És mindent elvállaltam, mindent csináltam, munkamániás módon. Ez azóta is így van, mert tudom: ahol én ott vagyok, ő is ott van. És minden, amit csinálok, abban benne van ő is” – fogalmazott.
A PKÜ Hajógyár Youtube-csatornáján elérhető Életút-interjúból az is kiderül, hogyan vált Falusi Mariann kitűnő tanulóból „borzasztóan rossz” magaviseletű tizenévessé, miért tanácsolták el egy középiskolából, milyen világsztárokkal osztozott a Pa-Dö-Dő a Sziget Nagyszínpadán, és hol énekelte el Bangó Margittal a nagymamája kedvenc nótáját.
Az Életút sorozat előző részeiben többek között Thuróczy Szabolcs színész, Vitray Tamás műsorvezető, Ganxsta Zolee rapper életét és pályáját ismerhették meg a nézők, a következő részben pedig Szikora Róbert enged bepillantást az életébe.
Nyitókép forrása: Fortepan