Tanulmányok szerint 2050-re a világ lakosságának a fele rövidlátó lesz.
2050 bár távolinak tűnik, ahhoz elég közel van, hogy a tudósok tisztában legyenek azzal, mi vár ránk a szemünk világának tekintetében. Azt mondják ugyanis, hogy ha a jelenlegi tendenciák folytatódnak, huszonhat év múlva közel ötmilliárd ember rövidlátó lesz, akiknek egyötödénél jelentősen megnő a vakság kockázata.
A szemünk világa 2050-ben
Bár a látásromlási tendencia bizonyított, a tudósok nem biztosak ennek az okában. Úgy látják, hogy túl egyszerű lenne, ha csupán a különböző képernyők és monitorok okoznák a bajt, különösen azért, mert 1970 és 2000 között az Egyesült Államokban duplázódott a rövidlátók száma, Dél-Koreában pedig a tizenévesek 96 százaléka rövidlátó, míg Ázsia egyéb országaiban ez a szám 80 és 90 között van.
Egy 2016-os tanulmány előrejelzése szerint 2050-re csaknem a világ népességének a fele rövidlátó lesz, melynek okát többek között a környezeti tényezők változásában látják, így a szabadban töltött idő csökkenésének és a munkával töltött idő növekedésének. A zárt tér ugyanis nem tesz jót, ám önmagában ez nem magyarázat arra, hogy milyen összefüggések vannak a friss levegő hiánya és a látás romlása között.
Forrás: Science Alert.
Nyitókép forrása: Getty Images