Barion Pixel Holdfázisok és az alvás – Tényleg van szerepe a Hold járásának az éjszakánkban? – Coloré

Holdfázisok és az alvás – Tényleg van szerepe a Hold járásának az éjszakánkban?

2024. 05. 10.

Bár nem gondolnánk, a Hold igencsak nagy hatást gyakorol az alvásunkra, és korántsem mindegy, hogy milyen fázisban van épp!

A Hold olyan, mint az ember: minden napja más. Nemcsak az apályt és a dagályt befolyásolja, hanem az alvásunkat is, hiszen amilyen a Hold, olyan a mi éjszakánk is! Persze nem mindenki érzékeny erre, de ha a hónap bizonyos napjain nehezen alszunk el, joggal gyanakodhatunk arra, hogy rajtunk kívül álló okok miatt jön nehezen álom a szemünkre.

A Hold és az alvás

Bizonyosan többünk tapasztalta már, hogy teliholdkor nehezen megy az elalvás. A Hold lényegében mindig ,,teli van”, hiszen akárcsak bármelyik bolygó, teljesen kerek, ám nem mindegy, hogy a Nap hogyan világítja meg! Ha ugyanis láthatatlannak véljük, a Hold a Nap és a Föld között van épp, ekképp a Föld kitakarja a fényt, így keletkezik az újhold. Általában ilyenkor alszunk a legjobban, ugyanis nincs fény az égen, és ösztöneink úgy érzékelik, hogy biztonságban vagyunk, hiszen minden és mindenki alszik körülöttünk.

Ezzel ellentétben teliholdkor átlagosan huszonöt perccel kevesebbet alszunk, mint egyébként, és a REM-fázist is nehezebben, felületesebben érjük el. Ennek számos oka lehet: akár az, hogy a Hold visszaveri a Nap fényét, de az is, hogy szimplán a ciklusa arányosan változik a miénkkel, és semmi köze az égitestnek az alvásunkhoz. Egy elmélet szerint teliholdkor a Föld a Hold mágneses terébe lép, ami negatívan befolyásolja bolygónk elektromágneses mezejét, amit mi magunk is érzékelünk, és ha máshogyan nem, alvási rutinunk megváltozásában jön ki rajtunk. Akár ösztönösség is lehet az oka annak, hogy rosszabb az alvás minősége teliholdkor, hiszen eleink, akik a szabad ég alatt aludtak, a fény miatt nagyobb eséllyel számíthattak ellenségre, mint újholdkor. Ez természetesen számunkra már nem kockázati tényező, az evolúciós reflexek mégis dolgozhatnak bennünk.

A Hold leginkább a telihold fázisban szab gátat a nyugodt alvásnak / Kép forrása: Pixabay
A Hold leginkább a telihold fázisban szab gátat a nyugodt alvásnak / Kép forrása: Pixabay

Bár a Holdnak van hatása az éjszakánkra, az alvajárók, vagyis a holdkórosok nem tudják az égitest számlájára írni az állapotukat, ugyanis a kettőnek semmi köze egymáshoz.

A növekvő, illetve a fogyóhold nincs akkora hatással az éjszakáinkra, sőt: sokkal energikusabbnak érezhetjük magunkat, mint új- vagy teliholdkor.

Így segíthetjük alvásunkat

Amennyiben érzékenyek vagyunk a Hold fázisaira, megkeserítheti az életünket az égbolton zajló jelenség. Ebben az esetben nemcsak fáradtak lehetünk, hanem csökkenhet a koncentrációnk, de akár vérnyomás-problémáink is akadhatnak. Ezeket elkerülendő, próbáljunk meg ne arra koncentrálni, hogy milyen fázisban van a Hold, hiszen, ha tisztában vagyunk a ránk váró nehézségekkel, könnyen előfordulhat, hogy az adott fázis ismeretében is nehezebben alszunk el. Sötétítsünk be, és fontos, hogy lehetőleg mindig ugyanabban az időben térjünk nyugovóra. Alvás előtt néhány órával ne fogyasszunk koffeint, és kerüljük, a gyomrunkat megterhelő ételek fogyasztását.

Nyitókép forrása: Pixabay

(Hirdetés)