Barion Pixel Így karácsonyoznak a britek – 4 angol karácsonyi recept, amit érdemes kipróbálni! – Coloré

Így karácsonyoznak a britek – 4 angol karácsonyi recept, amit érdemes kipróbálni!

2023. 12. 22.

Ahogy a Jóbarátok egy epizódjában Rachel is mondja: ,,irtó ciki dolgokat esznek az angolok”. Ezzel nem lehet vitatkozni, de azért karácsonykor ők is kitesznek magukért, ha ételről van szó! Hoztunk is négy olyan receptet, ami az angol karácsonyi asztalról nem hiányozhat!

A középkori Angliában a karácsonyi asztalon még hattyút és pávát is tálaltak, mely a viktóriai időkre sült libává és pulykává módosult. Akkoriban elterjedt volt Londonban az úgynevezett Goose Club – Liba Klub – mely leginkább a középosztály dolgozói közt volt népszerű: már hónapokkal karácsony előtt kezdtek részleteket fizetni, hogy a legjobb libákat kapják meg az ünnepre. Ezeket a libákat egészen Norfolkból sétáltatták a londoni piacra úgy, hogy kis csizmát húztak a lábukra, hogy ne koszolódjanak be.

Angol karácsonyi vacsora

Ha leülünk egy angol család karácsonyi asztalához, előételnek általában garnélarákot és füstölt lazacot várhatunk. Ezeket leginkább különböző falatkákon tálalják, de hidegtálként is igen népszerű. Az alábbi lazacos hidegtál számtalan ízt hordoz magában: a lazac füstösségét, a csípős tormát és cékla jellegzetes, földes ízét, nem is beszélve a mustár utánozhatatlan aromájáról!

Az angol karácsony kihagyhatatlan étele az egészben sült pulyka, ami minél nagyobb, annál jobb. Sült-vagy párolt zöldségekkel – legfőképpen kelbimbóval – tálalják, és gravy-t kínálnak hozzá, ami a hús levéből készült sűrű szósz. Két szerencsés általában eltörheti a pulyka Y alakú ,,kívánságcsontját”, s annak a kívánsága teljesül, akinél a nagyobb darab marad.

Hozzávalók:

  • 1 fej hagyma
  • 1 babérlevél
  • egy nagyjából 5 kilós pulyka (belsőségek nélkül)
  • 85 g vaj
  • egy evőkanál apróra vágott petrezselyemzöld
  • egy teáskanál kakukkfű
  • 1 egész szerecsendió
  • 10 szelet bacon szalonna
  • 2 dl vörösbor

Elkészítés:

Elsőként melegítsük elő a sütőt 190 fokra. Míg melegszik, a pulykát alufóliával bélelt tepsire fektetem. A megpucolt hagymát és a babérlevelet a pulyka üres hasába teszem. Vajat összekeverem a petrezselyemmel és a kakukkfűvel, majd a pulyka mellén lévő bőr alá masszírozom. A kezemen maradó vajat eloszlatom a pulyka bőrén – ezúttal kívülről. Erre ráreszelem a szerecsendió felét, majd a pulykát letakarom a szalonnaszeletekkel. Meglocsolom a borral, és letakarom az alufóliával úgy, hogy minél jobban lezárja, majd végül sütőbe teszem. A sütési idő a pulyka súlyán múlik: kilónként húsz percig süljön: az ötkilós pulyka 1 óra 40 percet töltsön a sütőben + 90 percet.

Az angol karácsonyi asztalról nem hiányozhat a pulyka / Kép forrása: mphillips007 / Getty Images
Az angol karácsonyi asztalról nem hiányozhat a pulyka / Kép forrása: mphillips007 / Getty Images

1 óra 40 perc után eltávolítom a pulykáról az alufóliát, leveszem róla a szalonnát, és a felesleges zsírt kikanalazom a tepsiből. Visszateszem a pulykát a sütőbe, és a tepsiből kivett szafttal gyakorta megkenegetve sütöm tovább 90 percen át. Folyamatosan figyelem, majd tűpróbával ellenőrzöm, hogy megsült-e a hús. Érdemes a comb legvastagabb részén próbálkozni! Ha a szaft tisztán folyik, és a hús szép fehér, elkészült. Kiveszem a sütőből, fólia alatt hagyom fél órát pihenni.

Nagyon népszerűek ezen kívül a különböző húsos piték. Az alábbi például disznó-és pulykahússal van töltve, benne édes-savanykás áfonyaszósszal:

Ezt a fogást a karácsonyi puding követi, telis-tele aszalt gyümölcsökkel és különböző karácsonyi fűszerekkel, kísérőnek pedig brandyt szolgálnak fel hozzá. Elterjedt továbbá a mince pie nevezetű aprósütemény. Ezen édesség története a 17. században kezdődött, és sikere a mai napig töretlen. Ugyan a babona szerint, ha a töltelék otthon készül, szerencse áll a házhoz, inkább boltban veszik meg az emberek. Habár eredetileg apró húsos pite volt, ma már mazsola, alma, és csonthéjasok kerülnek a pitetésztába. E kis fészket formázó sütemény a kis Jézus jászlát hivatott szimbolizálni, ám mára az ellipszis alak feledésbe merült, és kör alakú süteményekkel lehet találkozni. Ehhez szükség van töltelékre, aminek előállítása meglehetőst körülményes, ezért a karácsonyi puding receptjét hoztuk el!

Hozzávalók:

  • 50 g mandula
  • 2 nagyobb alma
  • 20 dkg kandírozott narancs-és citromhéj
  • 1 egész szerecsendió
  • 1 kg mazsola
  • 140 g finomliszt
  • 100 g zsemlemorzsa
  • 100 g cukor
  • 3 nagy tojás
  • 2 evőkanál brandy vagy konyak, plusz extra a puding meggyújtásához
  • 250 g vaj

Elkészítés:

https://colore.hu/egeszseg/gasztro/az-angol-gasztronomia-5-kulonlegessege/

Elsőként durvára vágom a mandulát, majd az almákat megmosom, meghámozom és felkockázom. Felaprítom a kandírozott héjakat, majd lereszelem a szerecsendió háromnegyedét. Ezeket összekeverem, mehet hozzá a mazsola, a liszt, a zsemlemorzsa, a cukor, a tojások és két evőkanál brandy. A hűtőből kivett vaj negyedét nagyobb lyukú reszelőn a tálba reszelem, majd összekeverem a tál tartalmát. Újabb adag vaj, ismét keverés, egészen addig, míg el nem fogy a vaj, és össze nem áll a tészta. Az angol családoknál a család minden tagja kever egy kört, és közben kívánnak valamit.

Ha elkészült a tészta, két 1,2 literes tálat kikenek vajjal, az aljára pedig sütőpapírt teszek. Ezekben osztom el a tésztát, majd dupla réteg sütőpapírral fedem be, és fóliába tekerem. Ezután egy lábassal teli vízbe teszem a tálat úgy, hogy a víz ne érje el a tál peremét. Alacsony lángon, éppenhogy gyöngyözve 8 órán át főzöm, ügyelve arra, hogy ha szükség van rá, pótoljam a vizet! Ha elkészült, kiveszem a vízből a kész pudingokat, és hagyom teljesen kihűlni őket. Száraz, hűvös helyen tartom, tálaláskor brandy-t loccsantok rá és meggyújtom, ami nemcsak látványossá, hanem ízletesebbé is teszi a pudingomat!

Az angol karácsonyi puding 8 órán át készül, és semmi köze az általunk ismert pudinghoz / Kép forrása: esp imaging / Getty Images
Az angol karácsonyi puding 8 órán át készül, és semmi köze az általunk ismert pudinghoz / Kép forrása: esp imaging / Getty Images

A karácsonyi asztal további jellegzetes eleme az úgynevezett ,,christmas cracker”, amit egészen véletlenül talált fel Tom Smith egy 1847-es karácsonynál. A cracker egy keményebb papírból készült cső, amit kétoldalról megfognak, maguk felé húznak, s így a cső szétesik, és a benne lévő ajándékot nyerheti meg az egyik fél. Ezek nem nagy ajándékok, csupán lufik, dobókockák, vagy papírkoronák, s ez utóbbi jellemző viselet az angoloknál a karácsonyi asztal körül.

Nyitókép forrása: Getty Images