Sok esetben érzékeljük azt, hogy alváshiányban szenvedünk, mégsem kapcsoljuk össze azokkal a tünetekkel, amiket a kialvatlanság produkál. Érdemes azonban önvizsgálatot tartani, mert nem játék, ha nem alszunk eleget!
Az alváshiány meglehetősen gyakori probléma: a kisgyermeket nevelők jól tudják, milyen egy átvirrasztott éjszaka, ám sok esetben kisgyerek nélkül is gondjaink adódnak az alvással. Ha sokat forgolódunk, felébredünk éjszaka és nem tudunk visszaaludni, netán az elalvással vannak gondjaink, az hosszabb távon alvászavarhoz vezet, amelynek komoly tünetei vannak.
Az alvás ideális mennyiségét nyolc órában határozzák meg, ám mivel különbözőek vagyunk, mindenkinek más az elegendő. Van, aki hat óra alvással is beéri, míg másnak a tíz óra a megfelelő. Egészen addig a hat órával sincsen gond, amíg számunkra kielégítő mennyiség, ám ha tüneteket észlelünk magunkon, érdemes átgondolni, hogy valóban elég-e nekünk az az idő, amit alvásra szánunk.
Sok oka lehet annak, ha éjszaka fel-felébredünk és nem tudunk visszaaludni. Ennek egyike a stressz, amelynek leggyakoribb jele az éjszakai felébredés, majd alvásképtelenség. Törekedjünk arra, hogy lefekvés után ne a mindennapi nehézségek foglalják el a gondolatainkat, hiszen ezáltal megnehezítjük az elalvást és éjszaka is felébredhetünk!
Az alváshiány tünetei
Nem is gondolnánk, hogy a különböző tünetek, amelyeket magunkon tapasztalunk, mind a kialvatlanság miatt jelennek meg. Bár segíthetnek a különböző vitaminok, ha a kevés alvás áll a háttérben, csupán a tüneteket tompítják, a kiváltó okot nem.
Ha már ébredéskor fáradtnak érezzük magukat, karikás a szemünk és gyűröttebb a bőrünk, intő jele annak, hogy nem aludtunk jól vagy eleget. A nappali álmosság is ezt támasztja alá, különösen akkor, ha napközben elnyom bennünket az álom. Ha nehezen koncentrálunk, netán lassan reagálunk a körülöttünk lévő történésekre és érzelmileg is kiszámíthatatlanok vagyunk, joggal gyanakodhatunk arra, hogy alváshiányban szenvedünk. Hosszabb távon azonban nem ezek az egyetlen kísérőjelei a kevés alvásnak.
A kialvatlanság következményei
Ha hetekig, hónapokig nem alszunk eleget, komoly fizikai tüneteket is észlelhetünk magunkon, amelyekről feltételezhetjük, hogy nem az alváshoz van közük.
Többet hibázunk
Legyen szó munkáról, otthoni teendőkről, netán vezetésről, ha keveset alszunk, tompává válunk, így egyre többet fogunk hibázni. Ennek oka az idegrendszerben bekövetkezett változásokban rejlik, s ha a hiba bármi jelét észleljük, azonnal cselekedjünk, nem érdemes megvárni, hogy komolyabb problémát, netán balesetet okozzunk!
Gyakori megbetegedések
Nemcsak vitaminokkal tartjuk karban az immunrendszerünket, hanem alvással is: ha gyakran betegszünk le, annak akár az alváshiány is lehet az oka. Kutatások bizonyították, hogy ha állandó kialvatlanságban szenvedünk, még a védőoltás is kevésbé hatékony az influenzával szemben!
Hízás
A tartós kialvatlanság nemcsak az anyagcserénket befolyásolja, hanem az étvágyunkat is. Sok esetben vezet éjjeli evéshez, hogy ha nem tudunk aludni, amitől hamar gyarapodásnak indul a testsúlyunk. Ráadásul, ha kialvatlanok vagyunk, napközben is sokkal jobban kívánjuk az egészségtelen, túlságosan cukros vagy zsíros fogásokat, ami szintén negatív hatással van testsúlyunk alakulására.
Szívproblémák
Míg alszunk, a vérnyomásunk természetes módon csökken, és az egészséges tartományba kerül. Ha azonban ébren vagyunk éjszaka, a vérnyomásunk nappali értékeket mutat, ami idővel növeli a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát, de stroke is nagyobb eséllyel alakul ki.
Szexuális élet csökkenése
Tán meglepő lehet, de nem azért kerül háttérbe a nemi élet, mert álmosak vagyunk! A férfiak esetében az alváshiány okozta magas kortizolszint összezavarja a hormonokat, így a tesztoszteronszint csökkenését idézi elő, ami csökkenti a szexuális vágyat. A nők ezzel szemben több ösztrogént termelhetnek, ami nemcsak a libidóra van hatással, hanem menstruációs zavarokat is okoz.
Ha hosszabb ideje alvásproblémával küzdünk, mindenképp kérjünk orvosi segítséget! Addig azonban helyes életmóddal mi magunk is sokat tehetünk azért, hogy jobban aludjunk. Legyen rendszeresség az alvás körül: próbáljunk meg mindennap ugyanakkor aludni menni és felkelni, korlátozzuk a koffeint tartalmazó italok fogyasztását a délutáni órákban, és iktassuk be a sportolást is az életünkbe!
Nyitókép forrása: Getty Images