A krumplin, a borsón, a tökön, a répán és a kelkáposztán túl is van élet, ha főzelékről van szó, úgyhogy megmutatjuk, hogyan készíthetsz isteni spárgafőzeléket!
A spárga a tavasz egyik ajándéka. Különleges ízének hála számtalan ételt tehet különlegessé, így salátákat, húsféléket, egy egyszerű reggelit, de akár kovászolva, savanyúságként is kínálhatjuk! Pozitívuma nemcsak ízében jelenik meg, hanem a benne található elemekben is! Többféle vitaminban bővelkedik, így A-, B1-, B2-, C-, és E-vitaminban, továbbá aminosavakat és folsavat is tartalmaz. Kiváló az emésztésre, és a bizonyos daganattípusok kialakulásának esélyét eredményesen csökkenti. Jó hatással van a szívre, a vesékre, a bőrre és a látásra is.
Ez a főzelék igazi ínyencség, mert a spárga mellett számos ízzel találkozhatunk, ráadásul ebben a receptben gluténmentes változatban készítettük el!
Hozzávalók:
- 20 g vaj
- 1 evőkanál olívaolaj
- 1 teáskanál nádcukor
- 1 csokor zsenge zöldspárga
- 3 evőkanál száraz fehérbor
- 300 ml víz
- só
- 1 gerezd fokhagyma
- egy csipet kurkuma (csak a színe miatt)
- 2 dl tejföl
- 1 evőkanál kukoricakeményítő
Így készül a spárgafőzelék:
A spárgákat megmosom, esetleges fás végeiket levágom, majd nagyjából kétcentis darabokra vágom őket. Egy lábasban felhevítem a vajat, majd hozzáadom az olívaolajat és a cukrot. Kevergetve hevítem addig, míg a cukor fel nem olvad, majd rászedem a spárgákat. Két percig dinsztelem a zöldségeket, és felöntöm a kevés borral, majd hagyom pár percig forrni, és felöntöm a vízzel.
Ízlés szerint sózom, belereszelem a fokhagymát, és a kurkumával színezem, majd fedő alatt közepes hőfokon 8-10 percig főzöm.
Ha megfőtt a spárga, a tejfölben csomómentesre keverem a keményítőt, és a főzővíz levéből is teszek bele egy keveset, hogy valamelyest felvegye a hőmérsékletét. Összekeverem, hozzáadom a főzelékhez, és folyamatos kevergetés mellett besűrítem.
Akárcsak a többi főzelékféléhez, ehhez is kiválóan megy a tükörtojás, a fasírt vagy a sült virsli!
Nyitókép forrása: Hadarik Rita