Barion Pixel Újévi fogadalmam volt a vegán életmód, de hogyan kezdjek bele? – Coloré

Újévi fogadalmam volt a vegán életmód, de hogyan kezdjek bele?

2025. 01. 02.

A január eleji időszak a fogadalomtételek ideje. A könnyelmű kijelentések bátran hagyják el szánkat, kelnek útra gondolati síkon, de a gyakorlati megvalósulása jóval csekélyebb. Így válhatsz vegánná, ha ezt fogadtad meg.

2024 év vége engem is a számadásra kárhoztatott.Volt néhány napom magamba fordulni és a legvégére megszületett az elhatározás: belekezdek a vegán életmódba. Több oka volt annak, hogy erre az útra tévelyedjek. Az első a saját testemre való odafigyelés, ugyanis észrevettem magamon a lassú, de alattomos súlygyarapodást, amely jól látható nyomot hagyott néhány kritikus testrészemen. Aztán ott vannak az állatok. Én, aki még a poloskát is megmenti, ideje, hogy lemondjak a húsról és minden más állati eredetű alapanyagról. Mert a veganizmus lényege éppen abban van, hogy az állatok tiszteletét vesszük alapul. Ha pedig erre az útra lépek, azzal nem csak az állatok érdekeit szolgálom, de a környezettudatosságot is növelem. Nem titkolt szándékom pedig nem más, mint a pozitív egészségügyi hatás megtapasztalása.

Vegán vagány

Mondják, hogy a változás a fejben születik meg és roppant büszke voltam arra, hogy erre az elhatározásra jutottam, de azzal mégsem voltam tisztában, hogy milyen változást jelent az eddigi életemhez képest.

Ha te is épp az újévi fogadalmadba szőtted bele a vegán életmódra való áttérést, de fogalmad sincs, hogyan kezdj bele, tarts velem!

Többfél húsmentes táplálkozási mód van, de a veganizmus nemcsak annyit jelent, hogy a húst hagyjuk el, hanem minden olyat, amely állattól eredeztethető. Ebbe pedig beletartozik a tojás, a tej, a méz, de még a zselatin is. Tehát ahhoz, hogy ténylegesen át tudj állni, érdemes fejben rendezni, hogy mit vásárolsz.

Azért sem csak étrendről kell beszélni, mert ez annál sokkal több. Aki vérbeli vegán, az azért dönt így, mert az állatok jóllétét veszi figyelembe, így nem jár olyan helyekre, ahol amúgy vadon élő állatokat tartanak bezárva (állatkert) és nem visel semmi olyan ruhaneműt, amelynek köze van állatokhoz (gyapjú, bőr).

Vegán
Kép forrása: Getty Images

Ha igazi vegánná akarsz válni, akkor te is így gondolkodj. Persze, korlátozódhat csupán az étrendedre, amely során ugyancsak fő szempont lehet az állatok iránti empátia, az egészségesebb életvitelt és a fenntartható környezet.

Hogyan?

Az utóbbi években egyre többen döntenek úgy, hogy elhagyják az étrendjükből a húst. Ha te még ennél is tovább mennél és vegánná szeretnél válni, akkor több mindent tisztáznod kell magadban.

Mi motivál?

A vegán életmód első és legfontosabb lépése talán az, hogy meghatározd a célodat, valamint az, hogy miért szeretnél vegán lenni. Csupán csak a saját magadra való odafigyelés vezérel, vagy ennél még tudatosabb vagy? Mindez azért nagyon fontos, mert a motivációid segíteni fognak, hogy kitarts a döntésed mellett.

Fokozatosság

Van, aki egyik napról a másikra, minden átmenet nélkül vált, de a tartósság és a könnyebbség jegyében talán mégis érdemesebb a fokozatosság elvét alkalmazni. Kezdheted azzal, hogy hetente néhány napon vegán ételeket fogyasztasz, majd, amikor már az élelmiszerek beszerzése is könnyebbé, gyorsabbá válik, akkor lassan és teljesen elhagyod az állati eredetű termékeket. Ugyanígy bevezetheted eleinte csak a vegán hétvégéket.

Vegán
Kép forrása: Getty Images

Ismerd meg az alapanyagokat

Az átállás nem is olyan egyszerű, ha azelőtt mindent fogyasztottál. Ahhoz, hogy később rutinszerűvé válhasson mindez, elengedhetetlen, hogy megismerkedj az alapvető vegán élelmiszerekkel. A zöldségek, gyümölcsök, gabonafélék, hüvelyesek, magvak és olajos magvak kínálják az alapanyagokat, de érdemes kiterjesztened a figyelmedet az alternatív tejtermékekre, húshelyettesítőkre, szójakészítményekre.

Tervezz előre

Eleinte komoly tervezésre lesz szükséged, hiszen változás előtt állsz. Ehhez érdemes kicsit előre gondolkodnod és a heti étrendet összeállítani. Ha van menüd, akkor jobban átlátod azt is, hogy az ételekhez milyen alapanyagokra van szükséged. Ezzel megkönnyíted a bevásárlást is.

Ha magad készíted el az ételeidet, talán még erősebb lesz az, hogy a gyors és állati alapanyagot tartalmazó megoldások felé nyúlj.

Tanulj

Az új életmód tanulást igényel. Nemcsak a megfelelő élelmiszerek kiválasztása, beszerzése az, amit el kell sajátítani, hanem azzal is tisztában kell lenni, hogyan biztosítsd a szervezeted számára a szükséges tápanyagokat. Ügyelj a megfelelő mennyiségű fehérje, a B12-vitamin, a vas, a kalcium és az omega-3 zsírsav bevitelére. A biztonság kedvéért érdemes szakemberrel is konzultálni erről a változásról.

Kísérletezz

Ez a fajta étkezés nemcsak egy hatalmas váltás lehet neked, de új terep arra, hogy kísérletezz az ízekkel, az ételekkel. Próbálj ki új recepteket, fűszereket.

Vegán
Kép forrása: Getty Images

Keress társakat

A közösségi média egy kiváló terep arra, hogy megismerkedj olyan emberekkel, akik támogatni, tanácsot adni tudnak. Egy ilyen támogató közösségben még az átállás is könnyebb lehet.

Ne add fel

Minden változtatásban lehet nehézség. Az új szokás kialakítása időt és gyakorlatot igényel. Legyél türelmes magadhoz, és engedd el a tökéletességet is. A rugalmasság sokat segíthet. A legfontosabb, hogy tartsd szem előtt a hosszútávú céljaidat, és apró lépésekkel haladj előre.

A vegán életmód elkezdése egy izgalmas és inspiráló utazás lehet. Ha tudatosan és alaposan készülsz fel, könnyebben és örömmel fogod venni az akadályokat, és hamarosan felfedezed az életmódváltás áldásos hatásait.