A vegán bor bár furcsán hangzik, létező jelenség, és utánajártunk, hogy miért nincs köze a vegán bornak az állatokhoz.
A vegán bor majdhogyem oximoron, hiszen látszólag minden bor vegán. Láttunk már húsléből készült bort? – merül fel a kérdés. Jogos tehát a felvetés, hogy minden bor vegán, ugyanakkor ez tévedés, hiszen tán nem gondolnánk, a borkészítés sem nélkülözi az állati eredetű termékeket.
Mitől vegán a vegán bor?
A bor szőlőből készül. Általánosságban ennyit tudunk róla, és ez nem is tévedés. Tévedés azonban azt hinni, hogy nem szükségeltetnek állati eredetű termékek a készítéséhez, merthogy hagyományosan a bor finomításához, magyarán a textúrájának stabilizálásához szükség van különböző állati eredetű anyagokra, mégpedig tojásfehérjére és úgynevezett kazeinre, ami a tejben található fehérje. Ezek segítenek abban, hogy a borban lévő üledékeket eltávolítsák, merthogy sajnálatos módon szűréssel ezektől nem lehet megszabadulni.
Hogyan készül a vegán bor?
A vegán borok tehát ezeket az anyagokat mellőzik, melynek során a borászok hagyják, hogy a részecskék a maguk természetességében süllyedjenek a bor aljára, és nem állati eredetű termékeket, például borsófehérjét használnak ezek kiszűrésére.
A hagyományos dugókhoz sok méhviaszt szoktak használni, ám a vegán bor esetében ez nem jöhet szóba, így más megoldást kell találni.
A vegánsággal ugyanis együtt jár az is, hogy az állatokat, így a méheket sem szabad kihasználni, így a méhviasz sem működőképes eljárás a dugók esetében.
Mára több száz vegán bor érhető el világszerte, hiszen a készítők egyre jobban figyelnek arra, hogy az állatokat megkíméljék attól, hogy közük legyen az ember számára oly kedves nedű előállításához.
Forrás: Decanter.
Nyitókép forrása: Getty Images