Egyre többen küzdenek depresszióval, mégis még mindig sokan vannak, akik hisztinek vagy egyszerű túlérzékenységnek látják ezeket a panaszokat. A meggondolatlan megfogalmazásokkal akaratlanul is ronthatunk a hangulatzavarral küzdők állapotán. A következő mondatok elkerülése segíthet abban, hogy a depresszióval küzdő személyek ne érezzék magukat még inkább elszigeteltnek.
„Kapd már kicsit össze magad!”
Ez a felszólítás azt sugallja, hogy a depresszió csupán gyengeség, és könnyen leküzdhető. Valójában a depresszió olyan betegség, amely befolyásolja az agyműködést, az érzéseket és a viselkedést, így annak legyőzése nem csupán akaraterő kérdése. Ahogyan egy csonttörést vagy tüdőgyulladást sem lehet önmagában az akaraterővel gyógyítani, úgy a depresszió kezelése is szakszerű segítséget igényel.
„Ne legyél ennyire gyerekes!”
A „nőj fel” típusú felszólítás mögött az a meggyőződés húzódik, hogy a depresszióval járó ingerlékenység egyszerűen csak gyerekes viselkedés vagy hiszti. Pedig a depresszió súlyos hangulati zavar, ami bárkit érinthet életkortól és társadalmi helyzettől függetlenül. Magyarországon évente a felnőtt lakosság 7%-a szenved súlyos depresszióban, amely sok esetben hosszú távú kezelést igényel.
„Ne legyél már ennyire érzékeny!”
Ha valaki ilyet mond egy depresszióval küzdőnek, az jó eséllyel úgy látja a másik embert, mint aki nem elég erős ahhoz, hogy megbirkózzon az élet kihívásaival. Ez szintén nem igaz. A betegség egyik tünete, hogy a depressziós ember képtelen örömöt megélni, aminek a hátterében hormonális változások állnak. Örömérzet nélkül pedig valóban rettenetesen nehéz elviselni a mindennapokat.
„Miért panaszkodsz, amikor mindened megvan?”
Sokan úgy vélik, hogy a depressziónak mindig van konkrét kiváltó oka, és azok egyszerűen hálátlanok, akiknek jók az életkörülményeik, mégis hangulatzavarral küzdenek. A helyzet azonban az, hogy nem mindig mutatható ki valamilyen trauma vagy világos ok a depressziós panaszok mögött. Ez pedig csak rontja a depresszióval küzdő személy önértékelését, hiszen ő maga sem érti, mi történik vele.
„Majd minden jobb lesz!”
Ez a mondat hiába hangzik pozitívan, valójában eléggé „lerázós”, hiányzik belőle az empátia. A depresszióval küzdők számára fontos, hogy ítélkezés nélkül meghallgassák őket, és valóban megértsék a helyzetüket. Fogalmazzunk inkább így: „Talán most nehéz ezt elképzelni, de idővel jobb lesz majd. Addig is számíthatsz rám.”
Ezért fontosak a jó mondatok
Az emberi kapcsolatoknak óriási szerepe van az önértékelés helyreállításában, ezáltal a depresszió gyógyításában. A depresszióval küzdőknek olyan közegre van szükségük, ahol feltétel nélküli elfogadást tapasztalhatnak. Ha a családjukban vagy a baráti körükben nincs ilyen ember, akkor érdemes szakemberhez fordulni. A terápiás kapcsolatban megtapasztalhatják, hogy van helyük a világban, és megérdemlik, hogy jó dolgok történjenek velük.
Remotiv extra: segít a lélek napsugara
A fenti támogató lépések mellett a gyógynövények erejét is segítségül hívhatjuk az enyhe depresszió tünetei ellen. A vény nélkül kapható Remotiv extra orbáncfűkivonatot tartalmaz – ezt a gyógynövényt a lélek napsugarának is hívják, és évszázadok óta használják lelki nehézségek esetén. A Remotiv extra igazoltan hatásos az enyhe depresszió tüneteinek kezelésére, enyhíti a belső nyugtalanságot, javítja a hangulatot, fokozza a motivációt.
A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!
Borítókép forrása: Pexels