Engem nem érint, mert fiatal vagyok. Nem fáj, akkor nincs is. Nem látszik, akkor nincs ott. Lássuk, ezek közül melyek az igaz állítások és melyek a tévhitek!
Az aranyér igazi tabutéma. Velünk nem történhet meg, sőt, ha van is, titkoljuk. Ciki, meg amúgy is, milyen már, hogy pont nekem? Kínosnak érezzük már a gondolatát is a dolognak, csak csendben szenvedünk, hiszen orvoshoz is félünk elmenni. Elmúlik az magától – gondolhatnánk, holott nem csak egy torokfájásról van szó!
Mindent az aranyérről – Gyakori tévhitek
Az aranyeret övező tévhitek és félreértések eloszlatása érdekében összegyűjtöttük az aranyérrel kapcsolatos legnagyobb mítoszokat.
Az aranyér kint látszik
Sokan azt hiszik, hogy az aranyér mindig látható, de ez nem így van. A legtöbb esetben a problémát belső aranyér okozza, amely kezdetben külsőleg nem észlelhető. Csak súlyosabb esetekben türemkedik ki, amikor a belső aranyér már annyira kidomborodik, hogy kívülről is látható. Fontos tudni, hogy a belső aranyér gyakran vérzik, és így komoly kényelmetlenséget okozhat, még ha nem is látható, éppen ezért kezelésre szorul!
Az aranyér fájdalommal indul
Sokan azt gondolják, hogy az aranyér első jele a fájdalom, de a valóság az, hogy az aranyér leggyakrabban piros vér megjelenésével jár, amely a vécépapíron vagy a széklet felszínén látható. A fájdalom általában akkor jelentkezik, amikor az aranyér már begyullad és előrehaladott állapotba kerül. Érdemes figyelni a korai jelekre és ellenőrizni a vécépapírt, valamint a székletet is, hiszen a vér megjelenése nemcsak az aranyérre hívhatja fel a figyelmünket, hanem egy esetleges daganatos betegségre is!
Az aranyér csak az idősek betegsége
Ez a tévhit is hamis, hiszen az aranyér bármely életkorban kialakulhat, sőt, a fiatalabb korosztályt is érintheti, különösen székrekedés esetén, amely erőlködéshez vezet. Az egészségtelen étrend, a mozgáshiány és a stressz mind hozzájárulhat a probléma megjelenéséhez, de terhesség alatt és a szülés során gyakran kialakul.
+1: Az aranyeret mindig műteni kell
Sokan rettegnek attól, hogy ha aranyérrel diagnosztizálják őket, az elkerülhetetlenül műtéti beavatkozást jelent. A valóság ezzel szemben az, hogy a korai stádiumban lévő aranyér orvosi segítség nélkül is kezelhető. Patikákban vény nélkül kapható helyi kezelésre való készítmények, mint például kúpok és kenőcsök, hatékonyan enyhíthetik a tüneteket, ám kizárólag abban az esetben, ha a kezelés megkezdését nem odázzuk el. Előrehaladott állapotú aranyér esetében a műtét már gyakran elkerülhetetlen.
Fontos, hogy tájékozottak legyünk, ha felfedezzük magunkon az aranyér tüneteit. Bármilyen tünetet észlelünk, érdemes orvoshoz fordulni, hiszen a korai felismerés és kezelés segíthet elkerülni a súlyosabb problémákat. Ne hagyjuk, hogy a tévhitek és a szégyen miatt csak műtéttel lehessen a problémát megoldani.
Nyitókép forrása: Getty Images
(Szponzorált tartalom)