Aranyér esetén a leghőbb vágyunk a kellemetlenségek megszüntetése, a fájdalom enyhítése és maga a gyógyulás, amiben a higiénia óriási szerepet játszik.
Legtöbbünk alapvetően nem szeret orvoshoz járni, de az aranyér különösen az a fajta nyavalya, amelyet fizikálisan és lelkileg is kínként élünk meg. Az orvosi segítségen túl azonban magunk is sokat tehetünk a gyógyulás érdekében.
Az aranyér kellemetlen és fájdalmas állapot, amelyet a végbél nyálkahártyája alatti visszerek kitágulása okoz. Kialakulásának hátterében több tényező is állhat, mint a nem megfelelő étrend, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka, a terhesség, az elhízás, az emésztési problémák vagy a genetikai hajlam. Megkülönböztetünk külső és belső aranyeret. Legyen szó bármelyik fajtáról, fokozott higiéniai rutint kell beépíteni, ha ez a betegség keseríti az életünket. Néhány szabály betartásával nemcsak a panaszok enyhülhetnek, hanem a fertőzések és további szövődmények is megelőzhetővé válnak.
A legfontosabb higiéniai szabályok aranyér esetén
Bár a mindennapos tisztálkodás és a vécézés utáni törlés fontos, korántsem elégséges abban az esetben, ha aranyér nehezíti meg a mindennapjainkat. Fontos tehát, hogy az állapotunkat könnyítő néhány szabályt betartsuk!
Gyakori és alapos tisztálkodás
Az aranyér fájdalma megkeserítheti az egész napunkat, és fájdalmas lehet a nagydolog elvégzése. A székletürítés után különös figyelmet kell fordítani a higiéniára. A vécépapír csak a felületes tisztítás részeként szerepelhet, ráadásul a toalettpapír nem is kellemes az amúgy is sajgó hátsó félnek, hiszen a papír felsértheti a fájó vagy legalábbis érzékeny területet. Joggal juthat eszünkbe a kicsi gyermekeknél alkalmazott nedves törlőkendő, ezt azonban mégis jobb hanyagolni, méghozzá azért, mert bár nedvesített lapokról van szó, valójában kiszárítják az amúgy is rendkívül kényes területet, és további fájdalmat, ráadásul a bennük található illatanyagok miatt további irritációt okozhatnak. A legjobb és leggyorsabb megoldást a zuhany kínálja, hiszen a fájós terület folyóvízzel való öblítése a legjobb. Persze erre nincs mindig lehetőség, de aki ezzel a kellemetlenséggel küzd, az készítsen magának egy zacskóba vattakorongokat, így azok vízzel való átitatása után gyorsan és könnyen elvégezheti a higiéniai rituálét. A használt vattapamacsokat egy zacskóba gyűjtve diszkréten, mégis korrekten elvégezhető a tisztálkodás.
Ahol van bidé, mindenképp érdemes használni, hiszen az illemhely látogatásával egyidejűleg a higiénés rutin is megvalósítható aranyér esetén is.
Puha törölköző és óvatos szárítás
Mint már feljebb említettük, a mosdóhasználat után is érdemes szappannal és folyóvízzel lemosni az aranyér kényes környékét, de az általános napi tisztálkodás során is érdemes arra ügyelni, hogy a törölköző különösen puha legyen, és dörzsölés helyett finoman itassuk fel a nedvességet.
Laza, légáteresztő ruházat
Ha az aranyér minden nyűgét magunkon viseljük, akkor nagyon fontos, hogy milyen fehérneműt viselünk. Az legyen laza, jól szellőző anyagú, hogy elkerülhessük a nedvesség felhalmozódását, ugyanis az is növelheti a fertőzésveszélyt.
Kúpok és kenőcsök alkalmazása
Vény nélkül kapható krémekből és kúpokból is többféle áll a rendelkezésünkre, ugyanakkor előfordulhat, hogy a panaszainkkal az orvoshoz is elmerészkedünk, és az általa felírt készítményekkel kezelhetjük a problémát. Bármelyiket is válasszuk, mindkettőre fokozottan igaz, hogy a krém és kúp használatát csakis tiszta kézzel szabad megkezdeni.
Meleg ülőfürdő
Lehet, hogy a reggeli rutint némileg át kell szabni az aranyér miatt, de ha jót akarunk magunknak – mind fizikálisan, mind lelkileg –, akkor érdemes ülőfürdővel indítani a napot. Ez ugyan néhány perces pluszt jelent, de megéri egy kicsit korábban kelni amiatt, hogy a közérzetünk is jobb legyen, már csak azért is, mert a kellemesen meleg – nem forró – ülőfürdő enyhíti a fájdalmat, ugyanakkor segít tisztán tartani a kényes területet. Ugyanez vonatkozik a nap végére is: ha van rá lehetőségünk, akkor egy 10-20 perces fürdőzés sokat segíthet a panaszaink enyhítésében. Amit fontos észben tartani, hogy a tusfürdőt, szappant, más fürdéshez használt vegyi anyagot felejtsük el! A tiszta meleg víz is megfelelő, de ha gyógyhatású fürdést szeretnénk, akkor a vízbe kerülhet hagyományos konyhasó (1 liter vízhez 1 teáskanál só, nagyobb mennyiség esetében pedig arányosan több só). Aranyérre enyhülést hozhat, ha a fürdővízbe cickafark vagy kamilla főzete kerül.
Nagydolog csak okosan
Habár teljesen normális, hogy bizonyos időközönként meglátogatjuk a vécét, de aranyér esetén a székletürítés fájdalmas. Ebben az esetben az a legfontosabb, hogy ne erőltessük, ne nyomjunk és vécén való trónolást is felejtsük el.
Ideális esetben a személyes higiénia amúgy is jelentős szerepet kap a mindennapjainkban, de aranyérbetegség esetén egy kicsit más az élet. A fenti szabályok betartásával jelentősen csökkenthetők a kellemetlenségek, valamint megelőzhetők a további komplikációk.
Nyitókép forrása: Pixabay
(Szponzorált tartalom)