A Prokofjev-maraton a huszadik század egyik legkiemelkedőbb komolyzenei alakjának munkásságát mutatja be február 4-én, immáron 15. alkalommal!
A Prokofjev-maratont első ízben 2008-ban rendezték meg, így tisztelegve az egyik legnagyobb komolyzenei kiválóság, Szergej Prokofjev előtt.
Szergej Prokofjev 1891. április 23-án született. Édesanyja hamar elkezdte zongorázni tanítani, így a kis Szergej ötévesen már saját darabokat írt, nyolcévesen pedig az első operájával is elkészült. Tizenhét évesen már fellépett, és saját művét, az Ördögi látomásokat mutatta be, majd hat évre rá a Szkíták című műve által nagy feltűnést keltett. Megkapta diplomáját és első díját is, így 1918-ban koncertkörútra indult.
1921-ben a chicagói opera rendelt tőle egy művet, a bemutató után pedig Prokofjev Párizsba költözött. Világsztárként tért vissza Oroszországba, ahol a második világháború alatt hazafias darabokat írt.
Utolsó nagyobb művét, a Kővirágot 1953-as halála után mutatták be.
Ilyen lesz a Prokofjev-maraton
A Müpában megrendezett eseményen számtalan módot találhatunk arra, hogy megismerjük Prokofjev munkásságát.
Délelőtt 10 órától az előcsarnokban egy kiállítás keretében ismerkedhetünk meg a zeneszerző élettörténetével, fél 11-től pedig már a Budapesti Vonósoktól hallgathatjuk meg a Péter és a Farkas című zenés mesét. A délutánt a MÁV Szimfonikus Zenekar nyitja a szerző V. szimfóniájával, majd a Győri Filharmonikus Zenekar játszik el egy összeállítást a Rómeó és Júlia című balettből.
Délután 5 órától a Budafoki Dohnányi Zenekar és Kelemen Barnabás zenél, este 7 órától pedig a Pannon Filharmonikusok lépnek színpadra. A napot a Budapesti Fesztiválzenekar zárja Fischer Ivánnal az élen, mely során a Hamupipőke első és harmadik szvitjéből hallhatunk részleteket.
Az esemény alatt az Üvegterem és az Előadóterem sem marad üresen, hiszen koncertfilmeket nézhetünk és különböző extra koncerteket hallgathatunk meg a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem hallgatóinak köszönhetően.
Pár programra már telt ház van, de vannak még helyek, úgyhogy érdemes körülnézni a Müpa honlapján!
Nyitókép forrása: Müpa