Barion Pixel Miért ilyen sok az AÖP elutasító határozat? (X) – Coloré

Miért ilyen sok az AÖP elutasító határozat? (X)

2024. 08. 05.

Gazdálkodóként AÖP elutasító határozatot kaptál az Ügyfélkapudra? Ha a válaszod igen, akkor se keseredj el, hiszen lehet, hogy nincs minden veszve! Főként a gyepek megőrzése, a forgatás nélküli talajművelés és a méhekre veszélyes szerek használatának tilalma kerül terítékre ilyenkor, mert ezeknél merül fel a legtöbb probléma!

Cikkünkben most megnézzük, hogy mi lehet az elutasítások legfőbb oka, és kitérünk az esetleges kiskapukra is. Nincs időd ezzel foglalkozni, és szeretnéd, ha profik elvégeznének helyetted minden feladatot, ami a gazdaság adminisztráció része? Akkor kérj segítséget a Morva Növénydokitól! Persze ők nem csupán ebben tudnak támogatni, hanem akár pályázatírásban, növényvédelmi szaktanácsadásban vagy talajmintavételben is.

Elutasítás a gyepek megőrzésére vonatkozóan

Fellebbezési lehetőség van ugyan, de ha a gyepek megőrzésére vonatkozik az AÖP elutasítás, akkor nem igazán van értelme. Ennek az az oka, hogy 3-4 hónapig is eltarthat a kivizsgálás, és addig, amíg lezajlik, nem lehetséges semmilyen kifizetés.

Itt ugyanis az történt, hogy a 2022-es Egységes Kérelem gyepterülete át lett rajzolva, de ez kevesebb lett 2023-ban. Jogszabály szerint ez abszolút elfogadható, még akkor is, ha nekünk, gazdálkodóknak ez nagyon fájdalmas.

Forgatás nélküli talajművelés hiánya? Rendszerhiba lehet az ok!

Itt alapvetően rendszerhibáról van szó, és az esetek 90%-ában minden bizonnyal nem jogos az elutasítás. A jogszabály szerint, ha forgatás nélküli talajművelésről van szó, akkor a február 1-jén megjelenő, IH közleményben leadott növényvédő szer listából lehet választani a gazdáknak. Ez azonban 2023-ban áprilisra tolódott, ráadásul nem is hatóanyagra készült, hanem termékekre. Permetezési segédanyagok sem voltak hozzá megadva.

Éppen ezért új lista került be egy következő IH közleménybe, ahol ezek már szerepeltek, illetve hatóanyagok lettek benne felsorolva. Azonban az ellenőrző szoftver már az első dokumentum szerint vizsgálta a kérelmeket, és persze el is utasította azokat. Vagyis itt van helye a fellebbezésnek!

Méhekre veszélyes szerek használati tilalma – itt mi lehet a probléma?

Az Irányító Hatóság itt is megadott egy listát, és az ezen szereplő méhekre veszélyes vagy kockázatos szereket nem szabad használni. Emellett az engedélyokiratban sem lehet az a kifejezés, hogy “méhekre kifejezetten veszélyes”, valamint „méhekre kockázatos besorolású” növényvédő szer.

Ha ezek a feltételek teljesülnek az általunk használt anyagok esetében, akkor jöhet a fellebbezés, vagyis nagy valószínűséggel itt is rendszerhiba lépett fel! Az is előfordulhat, hogy az elektronikus gazdálkodási napló nem rögzített hatóanyagot a szerhez, és ez az oka az elutasításnak.

Tanulság az, hogy ha AÖP elutasító határozatot kapunk, ne hagyjuk annyiban, nézzünk utána, hogy mi lehet az oka! Ha rendszerhibát tapasztalunk, bátran fellebbezhetünk, de más, indokolt esetben is éljünk a lehetőséggel! Amennyiben elakadunk, kérhetjük szakértők segítségét, a Morva Növénydoki például ebben is rendelkezésünkre áll!