A The Last of Us nemcsak egy videojáték, hanem egy megrázóan emberi történet, amely a szerelem, veszteség, erkölcsi dilemmák és túlélés kérdéseit feszegeti.
A The Last of Us nemcsak egy videojáték – igazi popkulturális jelenséggé nőtte ki magát. Az eredetileg 2013-ban megjelent játék és annak folytatása, valamint az HBO által készített sorozatadaptáció új szintre emelte a történetmesélést a videojátékok világában. A posztapokaliptikus világban játszódó történet megrázó, érzelmes és brutálisan őszinte – de még a legelkötelezettebb rajongók is meglepődhetnek néhány rejtett érdekességen.
Most összegyűjtöttünk olyan tényeket, kulisszatitkokat és érdekességeket, amelyeket még a legnagyobb TLOU-fanatikusok sem biztos, hogy ismernek.
1. Ellie karaktere eredetileg sokkal sötétebb lett volna
Ellie, a történet egyik központi szereplője a játék végleges változatában erős, érzékeny és okos – de az első tervek szerint egy sokkal kegyetlenebb, bosszúszomjasabb változatot képzeltek el. Neil Druckmann, a játék írója elmondta, hogy eredetileg Ellie a bosszúvágy vezérelte, nem pedig a túlélés vagy a szeretet. Később döntöttek úgy, hogy árnyaltabb, szerethetőbb karaktert formálnak belőle.

2. A fertőzés valós gombán alapszik
A játékban szereplő Cordyceps-fertőzés alapja egy valódi gombafaj, az Ophiocordyceps unilateralis, amely hangyák viselkedését manipulálja. Bár embereket (egyelőre) nem támad meg, a készítők pont azzal akartak sokkolni, hogy egy létező természeti jelenséget képzeltek el katasztrofális méretekben. A realizmus hátborzongatóan hiteles.
3. A főcímdal szinte véletlenül született meg
A The Last of Us játék ikonikus zenéjét Gustavo Santaolalla szerezte, aki korábban már kétszeres Oscar-díjas volt (Brokeback Mountain, Babel). A The Last of Us főtémája eredetileg egy improvizált, „próbáljunk valamit” hangulatú felvétel volt. A készítők annyira beleszerettek, hogy ez lett a végleges verzió – egyetlen este alatt rögzítve.
4. Troy Baker és Ashley Johnson nemcsak hangot adtak a karaktereknek
Joel és Ellie eredeti hangjai – Troy Baker és Ashley Johnson – nem csupán a szinkronhangjukat adták a karaktereknek. A játék úgynevezett „performance capture”-technikát használt, vagyis mozgásukat és mimikájukat is rögzítették. A játék így még életszerűbb lett – gyakorlatilag színházat játszottak a motion capture stúdióban.
5. A sorozatban Ellie megformálója eredetileg más szerepet kapott volna
A sorozatban Ellie-t Bella Ramsey játssza, de a játékbeli Ellie-t életre keltő Ashley Johnson is szerepel – mint Ellie édesanyja, Anna. Ez az apró cameo nemcsak tisztelgés az eredeti játék előtt, hanem egy, a rajongók által régóta vágyott háttértörténet is, amit a játékban sosem láthattunk teljes egészében.
6. A játék folytatása miatt a fejlesztők gyűlöletcunamit kaptak
The Last of Us Part II történetvezetése megosztó volt: több karakter halála, a nézőpontváltás és a bosszú kérdésének boncolgatása miatt sok rajongó dühösen reagált, és a készítőket, különösen Neil Druckmannt és a főszereplő Abby-t játszó Laura Bailey-t online zaklatás érte. A stúdió kiállt döntéseik mellett, és a játék végül hatalmas kritikai elismerést kapott.
7. A játék világát inspiráló helyek valóságosak
Seattle, Salt Lake City, Boston és Jackson – mind valós városok, és a Naughty Dog fejlesztőcsapata valós helyszíni fotókat, építészeti jegyeket és várostérképeket használt a pályatervezés során. Emiatt is olyan „hihető” a világ, amelyet a játékban látunk – még ha posztapokaliptikus is.
8. A zsiráf – nem CGI
Az első rész végén látható híres jelenetben Joel és Ellie egy élő zsiráffal találkoznak – és ez a sorozatban is megtörtént. Az HBO-verzióban a készítők nem használtak CGI-t: a jelenetet valódi zsiráffal forgatták, egy zöld háttérrel körülvett stúdióban, ami egy újabb réteg hitelességet adott az ikonikus pillanatnak.
9. A készítők szerint a Cordyceps világában nincs „jó” vagy „rossz”
A játék legmélyebb rétege az, hogy nem kínál egyértelmű erkölcsi igazságokat. Joel döntése a végén – megmenteni Ellie-t az emberiség helyett – sokak számára igazolható, mások szerint önző. Neil Druckmann szerint a The Last of Us legfontosabb kérdése: „Meddig mennél el azokért, akiket szeretsz?”
10. A harmadik rész már készül – de meglepetésekre számíthatunk
A The Last of Us Part III fejlesztése hivatalosan még nem jelent meg, de Druckmann és a Naughty Dog több interjúban is utalt rá, hogy van történeti alap, amit folytatnának – de nem biztos, hogy klasszikus értelemben vett folytatás lesz. Talán Ellie története végleg lezárult… vagy mégsem?
+1: A tűzbogarak-logó titkos jelentése
A lázadócsoport ikonikus logóját, a szétterülő szárnyú tűzlepkét sokan csak látványelemnek gondolták – ám a szimbólum szorosan kapcsolódik Ellie-hez, aki „a fény reménye”. A Tűzbogár, vagyis szentjánosbogár, olyan fény, ami a legsötétebb helyeken is megjelenik – akárcsak Ellie a világban.
Borítókép forrása: MAX