Számtalan Nobel-díjas magyar mutatta meg a világnak, hogy milyen remek szakembereket, tehetségeket képes adni egy ilyen aprócska ország. Azonban erről a nagy presztízsű kitüntetésről nem biztos, hogy mindent ismersz.
Nők díjazása
Ugyan 65 alkalommal ítélték oda ezt a nagy presztízsű kitüntetést nőknek, de ebből két alkalommal Marie Curie kapta. Az első női díjazott is Marie Curie volt, aki 1903-ban fizikai Nobel-díjat nyert, majd később, 1911-ben a kémiai Nobel-díjat is megkapta. Azóta számos nőt tüntettek ki – többen Nobel-békedíjban részesültek -, de arányuk még mindig alacsony a férfi díjazottakhoz képest.
Legek
A Nobel-díj elnyerése önmagában hatalmas jelentőségű, de a Curie családban ez mondhatni hagyomány volt, ugyanis a házaspár (Marie és Pierre Curie) együtt is nyert fizikai Nobel-díjat, de Marie külön is kapott kémiai elismerést. Ehhez csatlakozott később lányuk, Iréne Joliot-Curie, valamint annak férje, Frédéric Joliot-Curie, akik megosztott kémiai Nobel-díjban részesültek.
Az eddigi legidősebb kitüntetést elnyerő személy John B. Goodenough volt, aki 97 évesen, 2019-ben nyerte el a kémiai elismerést. A legfiatalabb elismerést átvevő Malala Yousafzai 17 évesen, 2014-ben kapta meg a békedíjat. A nők közül Doris Lessing volt az, aki 2007-ben, 88 évesen kapta meg az irodalmit. Legként említendő Jang Csen-ning neve is, ugyanis a kínai fizikus ez év októberében töltötte be a 102. éveltévét.
A legek sorát Mahatma Gandhi nevével is bővíteni lehet, ugyanis ötször jelölték békedíjra, de egyszer sem nyerte el. A kitüntetést posztumusz sem kapta meg. Ám tettek egy gesztust, és annak elismeréséül, amit az erőszakmentesség jegyében tett, Ghandi halálának évében, 1948-ban senki nem kapta meg a békedíjat.
A békedíj
Míg a többi díjat Stockholmban adják át, addig a békedíjat a norvégiai Osloban ítélik oda. Ez annak köszönhető, hogy Nobel úgy rendelkezett, hogy a békedíjról a norvég parlament által kijelölt bizottság döntsön.
A rangos kitüntetés nemcsak a tudományos és kulturális kiválóság szimbólumaként tartják számon, hanem a békéért és az emberiség fejlődéséért tett erőfeszítések méltó elismerése.