Számtalan Nobel-díjas magyar mutatta meg a világnak, hogy milyen remek szakembereket, tehetségeket képes adni egy ilyen aprócska ország. Azonban erről a nagy presztízsű kitüntetésről nem biztos, hogy mindent ismersz.
A munkánk díja a fizetés, de olykor ennél is sokkal többet jelent egy köszönet, egy másfajta díjazás, kitüntetés, amellyel azt emelik ki, hogy valamit jól végeztünk el. A Nobel-díj azonban csak kivételes személyeknek jár. Kétségtelenül ez a világ egyik legismertebb kitüntetése, amelyet évente ítélnek oda különböző tudományos, kulturális és humanitárius eredmények elismeréseként.
Érdekességek a Nobel-díjról
A névadó
Képzeld el, hogy talán nem is létezne ez a díj, ha egy újság véletlenül nem tette volna közzé Nobel gyászjelentését. Helyette azonban a testvére Ludvig halt meg, csak a lap tévedett. A dinamit feltalálója hatalmas vagyonra tett szert, de mélyen érintette az újságban olvasott. A feltalálóról ugyanis úgy, hogy a tömegeket gyilkoló meghalt. Ez állítólag annyira elborzasztotta Nobelt, hogy azonnal a jóvátételen dolgozott.
A svéd származású feltaláló, vegyész és iparos, Alfred Bernhard Nobel nevéhez köthető ez a nagy rangú elismerés. Maga Nobel 1895. november 27-én megírt végrendeletében hagyta meg, hogy vagyonának nagy részét évente osszák szét azoknak, akik megérdemlik. Halála után hozták létre a Nobel Alapítványt. Célja nem más volt, minthogy az emberiség érdekében dolgozó, alkotó és annak érdekében hatalmas lépést megtévő orvost, tudóst, írót vagy a béke előmozdítóját jutalmazza.
A kezdeményezés szép, de az első díjakat csak azért 1901-ben osztották ki, mert Nobel családja nem értett egyet a végrendelettel és megtámadta azt.
Az elsők
Az alapítvány alapító okiratát 1900. június 29-én mutatták be és az első díjakat 1901-ben adták át. Azóta pedig minden évben, egy ünnepélyes ceremónia keretén belül megkapják a díjat a kiválasztottak. Az átadás december 10-én, Nobel halálának évfordulóján történik.