Barion Pixel LA Fire: A The Morning Show jósolta meg a hírességek otthonainak pusztulását? – Coloré

LA Fire: A The Morning Show jósolta meg a hírességek otthonainak pusztulását?

2025. 01. 22.

A The morning show első szériájában a sztoriba szőtték a kaliforniai bozóttüzeket, melyről Bradley és Alex tudósított. A történet szerint azonban a lángok a hollywoodi és tévés mogulok házait is elérte, csak úgy, mint a januári Los Angeles-i tűzvészben. Nem nehéz egy ilyen természeti katasztrófa esetében egy negatív fordulatra következtetni. Van azonban számos olyan filmes jóslat, ami nem következik ennyire egyértelműen a napi aktualitásokból.

A Simpson család viszi a prímet, már ami a később valósággá váló filmes sztorikat illeti. Az egész szériára jellemző, hogy rengeteg a valósággal való ‘véletlen’ egybeesés, ám ezek jó része éppen a szemfüles íróknak köszönhető, akik kiválóan modellezik le a várható politikai és társadalmi eseményeket. Ez tűnhet jóslásnak, azonban, jobbára csupán lehetséges következmények fölvázolása, melyekből rengeteg nem ‘jön be’, ezért föl sem tűnik a nézőknek. Van azonban néhány olyan rész, amiben ijesztően korán, egy-egy random eseményt vetítettek előre az animációs sorozat készítői. 

92381347 414b68e9 54b9 4eb4 B9ac 8b9ba2b247b0
A Simpson család megjósolta Trump elnökké választását. /fotó: BBC

Ebben a témában gyakran említik a Houston-i citromfa esetét, amit néhány évvel azután loptak el, miután a sorozatban is megtörtént ugyanez a bűncselekmény. Ez azonban jó eséllyel éppen azért történt meg, mert valaki látta a sorozatban, és megtette, talán éppen a média figyelmére áhítozva. Amit azonban nem lehet sem a jó írói logika, sem a sorozatot másoló nézők számlájára írni, az a számtalan 9/11-es utalás, az ebola járvány megjóslása, vagy éppen Donald Trump amerikai elnökké választása. Egy 2000-ben megjelent epizódban Bart egy olyan jövőbe utazott, melyben testvére, Lisa volt az elnök, aki az őt megelőző Donald Trump nevű elnök által hagyott pénzügyi krízisről beszélt. De, a Trump elleni támadást is beleírták a készítők a sorozatba.

A Fertőzés (2011) című filmben egy nő lesz rosszul hongkongi útja után, majd pár nappal később bele is hal az egyre súlyosabbá váló felső légúti tünetekbe. A tünetek hamar jelentkeznek másokon is, majd a világ minden pontjáról befutnak az első hírek hasonló megbetegedésekről. Steven Soderbergh filmjében az Egészségügyi Világszervezet munkatársa a járvány forrását kutatja, amiről kiderül, hogy egy denevér volt, mindeközben pedig a világ félig szétesik a pandémia miatt. 

Szintén a covid-hoz kapcsolódik a japán Akira című anime, amit a nyolcvanas évek végén mutattak be. A történet maga a jövőben, a harmadik világháború után játszódik. Az egyik jelenetben egy óriásplakátot láthatunk, amin a 2020-as tokiói olimpiát hirdetik. A plakát alatt graffiti áll: halasszák el. A tokiói olimpiát 2020 helyett 2021 nyarán rendezték meg, a koronavírus-járvány miatt. 

Ery8e9lwkaez5jf.jpeg
Az Akira a 2020-s tokio olimpia elhalasztását jósolta meg. /fotó: twitter

Nem konkrétumról, de mellbevágó egybeesésről beszélhetünk a Brazil (1985) című film esetében. A kultfilm metsző pontossággal vetítette elő a képernyőfüggő társadalom képét, negyven év távlatából, beleértve a valóságshow-k, reklámok tömkelegét. A film a terrorizmus megjelenését is megjósolta, éppen olyan pontossággal, amilyennel a tévéfüggő emberek tömegét.

Rengeteg sci-fi készült olyan technológiai vívmányok bemutatásával, melyek mára valósággá váltak. Ezeket dőreség volna jóslatnak tekinteni, hiszen a tudomány és a technológia jól látható nyomvonalakon halad előre, nem nehéz logikailag levezetni, hogy hová tud a robotika vagy az orvoslás eljutni három-négy évtized alatt. Van azonban két olyan újítás, ami alapjaiban változtatja meg az életünket, és a mi generációnk számára talán elképzelhetetlen volt, hogy valósággá váljon. 

A Különvélemény sofőr nélküli autója az egyik, melynek máris többmilliárdos ipara van, tehát közel a robotvezérelt autók tömeges megjelenése.

A másik, még fajsúlyosabb technológiai vívmány a mesterséges intelligencia. A 2001: Űrodüsszeia (1968) minden idők legnagyobb hatású tudományos fantasztikus filmjének számít. Igaz, hogy a siker később jött, Kubrick filmje kultmű lett, valószínűleg a hihetetlen pontossággal ábrázolt űrrepülésnek, vagy a mesterséges intelligenciával bíró robotnak köszönhetően, ami mai ismereteink birtokában kifejezetten hasonlít az Apple alkotta Sirire, vagy az Amazon Alexájára. 

Skynet Terminator Logo
A Terminator jósolta meg, az öntudatra ébredő mesterséges intelligenciát. /fotó: wikipedia

És ugyan a Skynet (Terminator) ébredése talán várat magára, egy néhány évvel ezelőtti Facebook-kísérletben két, egymással beszélgető AI robot váratlanul olyan nyelven kezdett egymással kommunikálni, amit rajtuk kívül senki más nem értett meg.

The Morning Show első évadának hatodik részében a kaliforniát sújtó bozóttüzeket vitték filmre, híradós szemszögből. A lángok azonban hamar átterjedtek lakott területekre, ahol rengeteg tévés és filmes híresség otthonát pusztították el. Csak úgy, mint az idei Los Angeles-i tűzvészben. 

Az Orange is the new black negyedik szériájának befejezi részében Poussey Washington elítéltet a földre szorítja egy fehér börtönőr, és bár többször jelezni próbálja, hogy nem kap levegőt, a fegyőr nem engedi el. Az afroamerikai elítélt meghal, aminek következtében börtönlázadás tör ki a túlkapások és a börtöntársadalom igazságtalanságai miatt. Az erőszakos epizódot 2016-ban mutatták be, a lázadások pedig a következő évad sztoriját képezték.

Mindez 4 évvel George Floyd afroamerikai férfi halála előtt, aki ellen súlyosan erőszakos módon lépett fel egy intézkedő rendőrtiszt. A fehér rendőr Floyd nyakára térdelt, és az hiába jelezte, hogy fulladozik, a rendőr nem engedte el, és meghalt. Floyd halálát követően Amerika-szerte lázongások és zavargások törtek ki, melyeknek fókuszában a rendőri brutalitás és az igazságtalan bánásmód, valamint társadalmi egyenlőtlenségek álltak. 

A Magányos harcosok című sorozat első részében néhány hacker eltérít egy utasszállító repülőgépet, hogy azokat aztán a World Trade Center tornyaiba vezessék. A sorozat 2001. márciusában kezdték sugározni, éppen fél évvel a szeptember 11-i, Ikertornyokat ért terrortámadás előtt.

Screen Shot 2020 01 27 At 1.58.37 Am.png
Kobe Bryant tragikus balesetét jósolta meg a Comedy Central rajzfilmsorozata.

A Legends of Chamberlain Heights című amerikai animációs sorozatban megjósolták Kobe Bryant halálát, aki helikopter szerencsétlenségben vesztette életét 2020-ban. A Comedy Central produkciójában mindez egy 2016-os részben történt, mely epizódot a CC levette műsorról és elérhetetlenné tette minden felületén. 

Seth McFarlane kultikus sorozata, a Family Guy mejövendölte Bruce Jenner nemátalakító műtétjét, és egy 2013-as epizódban Peter iszlamistává válik. Miután ennek révén véletlenül csatlakozik egy terrorista szervezethez, bombák robbanását okozza és elgázolja a Boston Maraton résztvevőit. Egy hónappal azelőtt került adásba az epizód, mielőtt a bostoni maraton befutójánál bombákat robbantottak.

A nyitókép forrása: Wikipedia