A Hunyadi hatalmasat ment sorozatként, és a könyvsorozatból is sokat eladtak a tévés bemutató előtti években. Most azonban a sorozatból jelent meg könyv, ami egészen érdekes kérdéseket vet fel!
A Hunyadi sorozatot én is megénekeltem, sőt, a főszerepet játszó Kádár L. Gellértet is faggattam az engem foglalkoztató kérdésekről, így úgy éreztem, hogy teljes mértékben – ahogy manapság mondják – kimaxoltam a Hunyadi-témát. Csakhogy a Hitel Kiadó húzott egyet, és könyvben adta ki a sorozatot!
Szóval, csak hogy megértsük: egy könyvsorozatból készítenek egy tíz részből álló filmsorozatot, amit kiadnak egyetlen kötetes könyvben. Könyvsorozat – tévésorozat – könyv. Ez Hunyadi történetének a körforgása.
Egyébként nem rossz ötlet ezt megcsinálni, mert nyilvánvalóan sokakat elkezdett érdekelni a Hunyadi, és esetleg könyvben is olvasnák. Csakhogy az eredeti sorozat meglehetősen nagy vállalás, hiszen tizenkét kötetből áll. Az első, A hajnalcsillag fénye 2008-ban jelent meg, és immáron a tizenhetedik kiadásánál jár. Tizenkét kötettel számolva több ezer oldalnak megy neki az ember, ha az a cél, hogy végigolvassa a sorozatot.
A könyvpiac azonban megkímélni látszik a potenciális olvasót, és kezébe adja a megoldást a rágódó vevőnek: nem kell megvenned az egészet, mert mi egy kötetben leírtuk neked azt, amire kíváncsi vagy, mégpedig a sorozatot!
Hunyadi könyvsorozatból filmsorozat, majd filmsorozatból könyv
Egyébként nem feltétlenül baj ez, hogy így oldották meg, mert így legalább olvas az ember valamit, még ha nem is tizenkét kötetet. Ugyanakkor felmerül a kérdés, hogy mi értelme a már meglévő tizenkét kötetnek? Nyilván sokat eladtak belőle, de az is bizonyos, hogy van még belőle. Azoknak mi lesz a sorsuk? Csupán hardcore rajongóknak szólnak, aki nem elégszik meg azzal, amit a filmsorozatból készült kötetből kap?

A sorozatból egyébként mi értelme volt regényt írni, tudván, hogy az egyébként egy már meglévő könyvből (esetünkben könyvekből) készült? Biztosan velem van a hiba, de nem tudom összerakni a fejemben. Persze tudom, az anyagiak, mert az biztos, hogy Kádár L. Gellért arcával most sok mindent el lehet adni. A kérdés csak az, hogy mi szükség volt erre az anyagiakon túl. Nekem kicsit kontraproduktív így a dolog, mert ahogy a sorozat egyfajta összegzése a tizenkét kötetnek, úgy ez az egy Hunyadi egyfajta Kötelezők röviden jelleget ad neki. Itt van röviden (az eredeti mennyiséghez képest röviden) amit tudnod kell. És amit egyébként már láttál sorozatban.

Szuper kezdeményezés, hogy olvasásra biztatjuk az embert, és tegyük félre, hogy a kiadónak ez mekkora biznisz lesz. Engem tényleg csak az eredeti tizenkét kötet sorsa érdekel. Azokat most ki fogja olvasni?
Nyitókép forrása: Imdb