Barion Pixel Ki az a Luca és mire jó a széke? – Coloré

Ki az a Luca és mire jó a széke?

2024. 12. 13.

Modern világot élünk, de még mindig áthatják azt az ősi hagyományok, szokások. Ha más nem, említés szintjén. December 13-a Luca napja.

Az adventi készülődik egyik állomása a mai. December 13-a van. Ma a Lucák ünneplik névnapjukat és ehhez a naphoz számos hagyomány is kapcsolódik, amelyek gyökerei a kereszténység előtti időkbe, a pogány szokások világába nyúlnak vissza.

Szent Luca

Az ünnep neve Szent Luciához köthető, aki a 3. századi  Szicíliában élt. Jómódú családból származott, de életét Jézusnak ajánlotta, így vagyonát szétosztotta a rászorulók között. Inkább vértanúként halt meg, mintsem akarata ellenére egy pogány férfihoz menjen feleségül. A legendák arról mesélnek, hogy a halála sem volt mindennapi és boszorkányos tulajdonságai megmutatkoztak, ugyanis, amikor a máglyához akarták dobni, akkor a lángok elaludtak. Sőt, testét meg sem tudták emelni. Végül karddal ölték meg.

Ez a nap a középkorban a téli napforduló környékére esett, amikor az év legrövidebb napjai voltak.  A fény és a sötétség váltakozása miatt több hiedelem kötődik ehhez a dátumhoz.

Most már tudjuk, hogy ki volt Luca és ideje megismerni néhány hagyományt is, ami a nevéhez köthető.

Luca-napi szokások

A magyar néphagyományban ez a nap különösen alkalmas volt arra, hogy védekezzenek a boszorkányok ellen. Úgy tartották ugyanis, hogy ezen a napon a gonosz szellemek és boszorkányok sokkal aktívabbak, vagyis távol kell tartani őket. Ehhez többféle szertartást alkalmaztak.

Luca nap
Kép forrása: Pexels

De nemcsak ilyen baljós események miatt volt fontos december 13-a. Ezen a napon ugyanis jósoltak is. Méghozzá a még hajadon lányok férfineveket írtak fel kis papírokra és egészen karácsonyig minden nap eldobtak abból egyet. A legutolsó név pedig a jövendőbelijük nevét rejtette. Ugyanígy tettek azok a fiúk is, akiknek nem volt kedvesük.

Ugyanakkor a következő évi termés jóslását is ekkor végezték. Egy tálkába búzamagokat ültettek, és ha minden szem kikelt, az a bőséges jövő évi termést jósolta.

Hagyomány volt a lucázás vagy kotyolás, amely azt jelentette, hogy a kisebb fiúk csoportban sorra járták a falu házait, hogy elmondhassák verseiket, amelytől a következő évi bőséges termést és jószágszaporulatot remélték.

E naptól kezdve 12 napon át figyelték az időjárást és a 12 nap jelentette a következő év hónapjaira vonatkozó időslást.

A középkori élet a nők számára egészen más volt, mint manapság. De volt legalább egy nap, december 13-a, amikor semmilyen házimunkát nem végezhettek. Dologtiltó nap volt, amikor nem szabadott semmit csinálni, mert attól tartottak, hogy büntetést kapnak.

Ezen a napon tréfálkoztak egymással és meg is viccelték egymást, akár apróbb lopásokat is elkövettek.

@aurora_folkglamour

December 13. – LUCA NAPJA NÉPSZOKÁSOK holnap folyt.köv❤️❤️ “TILOS MOSNI, SÜTNI, FONNI ÉS KÖLCSÖNADNI!!!Az év legrövidebb napja: „Szent Lucának híres napja a napot rövidre szabja.” Ez a népnél, amelyik a természeti jelenségeket és változásokat számon tartja igen jelentős esemény. Egyben a téli napforduló kezdőnapja. Ez a nap egyben áldásos és ártalmas is. 🤣🤣🤣 Gonoszjáró napként a gonoszok, bűbájosok, boszorkányok nyugodtan tevékenykedtek, ronthattak meg embert, állatot. Be is zárták előlük az ajtókat, ablakokat. Mivel a boszorkányok éppen ezen az éjszakán a legártalmasabbak, a szokások országszerte elhárító célzatúak. E napon kezdték el faragni a Luca székét 9 féle fából: kökény, boróka, jávor, körte, akác, jegenyefenyő, rózsa, som, cser, amelyet karácsonyig be kellett fejezni, úgy, hogy minden nap csupán 1-1 műveletet lehetett rajta elvégezni. Karácsony este elvitték az éjféli misére, készítője ráállva megláthatta, kik a falu boszorkányai. ❤️❤️❤️ Nem szabad ezen napon a házból semmi kölcsönadni, mert ha bűbàjosok kezébe jut, varázslatukkal megronthatják az egész családot, háztájékot, a jószágokat. 🤪🤪🤪 Sok helyütt sütöttek e napon lucapogácsát, amibe tollat, pénzt rejtettek el. A hajadonok gombócokat főztek, minden gombócba beletettek egy férfinevet, s amelyik elsőnek jött a víz tetejére, az lett az illető férjének neve. A gazdasszonyok egy marék búzát kis tányérokra tettek, locsolták, és a búza karácsonyesti állapotából következtettek a jövő évi termésre.❤️❤️ Szerémségi falukban a Luca nap előtti este a lányok, asszonyok fehér lepedőt terítenek magukra, fehér szoknyát vesznek fel. Ürögön az arcuk elé szitát borítanak, másutt kendővel kötik be, hogy ne ismerjék fel őket. Vogányban Luca kezében csöngettyű, Satrincán meszelő, főzőkanál. Így öltözik fel Luca néni, beállít a szomszédba, megkérdezi ki a rossz, ki tud imátkozni. Aki jó és tud imátkozni, azt dióval, mogyoróval ajándékozza meg , a többit meszelővel fakanállal ijesztgeti. ❤️❤️❤️ Luca nevében a latin lux fényesség, világosság jelentésű szó rejtőzik. Ebből következett, hogy a középkorban a szemfájósok védő szentje lett, akit Dante is tisztelt. A néphit szerint a szembetegségben szenvedők, a varrónők és a bűnbánó utcanők védőszentje. “❤️❤️❤️ Forrás Penavin Olga Népi kalendárium és Bálint Sándor Az esztendő néprajza Szívből köszönöm a Sóstói Múzeumfalunak, igazgatónőnek és a kolleganőknek a segítséget! Kácsor-Ignácz Gabriella🙏🏻❤️❤️❤️ #AuroraFolkGlamour #NémethHajnalAurora #HungarianFridaKahlo #MagyarFridaKahlo #Lázsiás #Népszokások #folk #folktiktok #népművészet #népzene #néptánc #nekedbe #viral #foryou #hungarian #fy #magyar #hungarikum #hungary @Hungarian_FridaKahlo

♬ eredeti hang – aurora_folkglamour

Luca széke

A szokások közül a máig köztudatban lévő a lucaszék készítése. A hosszú eljárással és napokon át készülő ötszög alakú székhez 9 féle fát használtak fel. A 13 darabból álló szék ugyanennyi munkafolyamatot jelentett és naponta csak egyet végeztek el.  Innen is ered a mondás: Lassan készül, mint a Luca széke. A kis ülőeszköz karácsony napjára készült el, amelyet szenteste magukkal vittek a templomba és arra felállva megláthatták, hogy ki a boszorkány. Ám a boszorkányoktól való félelem arra késztette az embert, hogy iparkodjon haza, nehogy bajba kerüljenek. A széket otthon elégették.

A Luca-napi hagyományok tehát gazdag szimbolikával bírnak, ám az, hogy a Luca-napi hagyományok, vagy a péntek 13 köré font babonák lesznek-e ránk nagyobb hatással, még nem tudni.

Nyitókép forrása: Pexels