Nőnek lenni nem egyszerű, de összetehetjük a kezünket, mert nekünk már lényegesen könnyebb, mint akár csak két generációval korábbi hölgyeknek volt. Összegyűjtöttünk néhány filmet, amelyek a női egyenjogúságért, jogaiért szólnak, mind a maguk módján.
Ebben a cikkben olyan filmeket gyűjtöttem össze, amelyekben kulcsfontosságú mondanivaló a női egyenjogúság el- és felismerése. Sokat kellett a nőknek dolgozni, szenvedni, harcolni azért, hogy a tulajdonból kiemelkedve végre emberszámba vegyék. Volt, aki ennek szószólójává vált, és volt, aki az életét adta azért, hogy a női nemet kiemelje az elnyomásból, a feledésből.
7 film a női egyenjogúságért
Kilenctől ötig – 1980
Ma már könnyebben állunk fel a székből, ha az érdekeinket sérti a főnök. Ám, ahogy a párkapcsolatban és a munkában is igaz, van az a helyzet, amikor érdemes a megfutamodás helyett a megoldást megkeresni. A történet három főszereplője, három hölgy összefog a főnökük ellen, aki zsarnok módjára uralkodik felettük munkahelyükön. A nők a saját ízlésük és értékítéletük bevetésével reformálják meg a munkahelyi szabályokat. A film címe – a Kilenctől ötig – nem a munkaidőre vonatkozik, hanem az irodisták ’70-es években létrehozott mozgalmát jelneti. A 9to5 ugyanis akkor jött létre, amikor rádöbbentek, hogy az irodai dolgozók ugyan sokan vannak, ám nincs érdekképviseletük és a nők különösen nagy hátrányban vannak ebben a munkakörben a férfiakhoz képest.
Micsoda csapat! – 1992
A történet az 1940-es évek Amerikájába visz, amikor a női sport és sportolás még nem annyira magától értetődő. Főleg nem egy olyan férfias sportágban, mint a baseball. Az első női baseball csapat létrejöttének lehetünk szemtanúi. A ma leginkább megkérdőjelezhető posztjaival köztudatba kerülő egykori díva és popsztár, Madonna a mozivásznon is megmutatta, hogy milyen, ha egy nő igazán felfedezi tehetségét valamiben. Jelen esetben a sportban, a baseballban.
A Micsoda csapat! megmutatja, hogy milyen nehéz volt egykor a sport által köztudatba jutni, de nem lehetetlen.
Elvált nők klubja – 1996
A főszerepek kiosztása (Bette Midler, Diane Keaton és Goldie Hawn) is leültet a képernyő elé, de a film címével – Elvált nők klubja – is sokan tudnak azonosulni és úgy érzik, hogy ebbe a csapatba tartoznak. Az örök barátságot és a válás tragédiáját egyszerre bemutató filmben tanúi lehetünk, hogyha a nők felveszik magukra a pajzsukat, akkor megállíthatatlanok. Ezzel az erővel felvértezve néz szembe elnyomó és zsarnok férjeikkel az a három barátnő, akik sok évnyi kihagyás után, erejüket megtriplázva térnek vissza egymás mellé.
Nem mai film, de még mindig sokakat megszólíthat üzenete.
A bálnalovas – 2002
A maori kultúrában is az érvényesül, amely sok másban is. A törzsfőnök utódja csakis férfi, fiú lehet. De mi van akkor, ha a törzsfőnök ikrei közül a fiúgyermek meghal és csak a lány marad életben? Innen nehéz nyerni. Egyetlen örökösként tehát mégiscsak Pai, azaz Keisha Castle-Hughes kerül a törzs élére és számos területen küzdelmeket kell megvívnia önmagán kívül az apjával és mindenki mással is.
Ahogy mondani szokták: nincs lehetetlen, csak tehetetlen. A bálnavadász is ezt bizonyítja.
Vadon – 2014
A Reese Witherspoon által eljátszott főszerep azért is hiteles, mert a Vadon című film egy valóságban is megélt kalandot elevenít meg. A Doktor Szöszi sztárja Chelry Strayed bőrébe bújik. Ő volt az a nő, aki kilépett a komfortzónájából és a megszokott életéből azért, hogy számot vessen önmagával. Erre volt is ideje, amíg Mexikóból Kanadába nem ért. A még nagyobb hitelesség jegyében a rendező, Jean-Marc Vallée nagyon komolyan vette a történetet. Olyannyira, hogy amikor a főszereplőnek tábort kellett vernie a természet lágy ölén, a szőke színésznő semmilyen szerelési útmutatót nem kapott a sátorhoz, hogy a morfondírozás és az ügyetlenkedés igazán üssön a kamerákon át is. Útja során megtapasztalja a fizikai és lelki fáradtság és bizonytalanság sokféle színezetét.
Mindenkinek van egy saját útja és azt is mi döntjük el, hogy a kereszteződéseknél merre térünk le. Vállalunk abba kalandot és bizonytalanságot, vagy végig megyünk a biztonságos, de unalmas és életörömet kifacsaró ösvényen?
A számolás joga – 2016
Abban az időszakban, amikor Amerika és Oroszország azon verseng, hogy ki és mikor kerekedik felül a másikon az űrkutatás területén, úgy tűnik, hogy nincs idő az emberi értékek felfedezésére. Akkor sem, ha kiváló tehetségekről van szó. Főleg igaz ez, ha az ’50-es évek Amerikájában járunk és a tehetségek nők, ráadásul fekete nők. A hatalmas hátrányból induló zseni hölgyek értékeit végül mégiscsak meglátják és a NASA szolgálatába állítják őket.
A számolás joga rávilágít arra, hogy egyeseknek sokkal nagyobb mélységből kell a felszínre keveredniük ahhoz, hogy megmutathassák zsenialitásukat és a női egyenjogúság létjogosultságát bizonyítsák.
Wonder Woman – 2017
Diana (Gal Godot), aki nem volt ugyan mindig amazon, de harcos kiképzést kapott, végre előveheti és megcsillanthatja tudását, miután találkozott egy férfival – életében akkor látott hús-vér férfit először – és együtt próbálják megvédeni Wonder Woman otthonát a közelgő háborútól. A véres harcok ellenére mégis kapunk szerelmet és humort is, persze vérrel és keménységgel fűszerezve.
A harcos amazon úgy tudja megmutatni erejét és tehetségét, hogy nem csordul túl a feminizmus és nem minden áron a férfiak elnyomására törekszik. Ennek köszönhetően azt a női-férfi egyensúlyt kapjuk meg, amire alapvetően a legtöbb nő vágyik.
Csupa olyan tartalom amelyben női egyenjogúságért való küzdelem tanúi lehetünk.
Nyitókép forrása: Getty Images