A felfázás kezelése korántsem lehetetlen, de fontos, hogy minél előbb elkezdjük!
A hólyaghurut – köznapi elnevezésén felfázás – gyakran előforduló betegség, hiszen minden második nő életében legalább egyszer megtapasztalja a zavaró tüneteket. Kezelése azonban nem lehetetlen küldetés, ám fontos, hogy minél hamarabb nekiálljunk! A kellemetlen tünetek, mint a gyakori és fájdalmas vizelés, égő érzés és alhasi fájdalom, komoly hatással lehetnek az életminőségre.
A felfázás kezelése
A hólyaghurut kialakulásáért leggyakrabban az E. coli baktériumtörzs a felelős.
A kórokozók a húgycsövön keresztül jutnak be a húgyhólyagba, ahol rohamtempóban szaporodásnak indulnak, de ma már tudjuk, mit tehetünk ellenük.
Az alábbi tippek alkalmazásával nemcsak hatékonyan kezelhetjük a felfázást, hanem megelőzhetjük annak újbóli kialakulását is, így biztosítva a húgyúti rendszer egészségét és jó működését.
Antibiotikumok
Az orvosok gyakran írnak fel antibiotikumokat a húgyúti fertőzések kezelésére, amelyek hatékonyak, ha orvosunk korszerű hatóanyagot választ számunkra. Nem árt azonban tudni, hogy az orvos által előírt teljes kúrát végig kell vinnünk, még akkor is, ha a tünetek már korábban enyhülnek! Illetve jó, ha tisztában vagyunk azzal a ténnyel, hogy a felfázás a korai szakaszban bőséges folyadékfogyasztással, valamint megfelelő hatékonyságú gyógynövénnyel is kezelhető. Ezzel a módszerrel csökkenthető a túlzott antibiotikumfogyasztás – az antibiotikumok helytelen vagy indokolatlan használata rezisztens baktériumtörzsek kialakulásához vezethet.
Természetes antibakteriális szerek alkalmazása
- Tőzegáfonya: a tőzegáfonya, tőzegáfonyalé tartalmaz egy proanthocyanidin nevű vegyületet, amely megfelelő mennyiségben megakadályozhatja, hogy a baktériumok megtapadjanak a húgyutak falán.
- Fokhagyma: a fokhagyma erős antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik, és segíthet a fertőzés leküzdésében.
- Medveszőlő: a medveszőlőlevélből készült tea ugyan keserű ízű, de antibakteriális hatása miatt hasznos lehet húgyúti infekció esetén.
- Vízfogyasztás: a bőséges folyadékfogyasztás segít kimosni a baktériumokat a húgyutakból. Az optimális hidratáltság fenntartása fontos a fertőzés megelőzése és kezelése szempontjából.
A vizeletpangás megszüntetése
A vizeletpangás, vagyis a húgyhólyagban maradó vizelet kedvező környezetet teremt a baktériumok számára. A pangó vizeletben a baktériumok könnyen szaporodhatnak, ezért fontos, hogy biztosítsuk a hólyag gyakori és teljes kiürítését, mert ez segít megelőzni a vizeletpangást. Igyekezzünk nem visszatartani a vizeletet, és rendszeresen ürítsük ki a hólyagot, a nap folyamán többször.
Gyógyteák fogyasztása
- Csalántea: a csalántea vízhajtó hatású, ami elősegíti a hólyag gyakori kiürítését.
- Zsurlótea: A zsurló szintén vízhajtó hatású, és segíthet a vizeletpangás megszüntetésében.
Nyitókép forrása: Getty Images
(Hirdetés)