A stressz nemcsak a lelket, hanem a testet is megviselheti. Tudtad, hogy a tartósan magas kortizolszint számos egészségügyi problémát okozhat? Fedezd fel, melyek a biztos jelei!
A kortizolt gyakran „stresszhormonként” emlegetjük, és nem véletlenül: ez a vegyület segíti a szervezetet a stresszes helyzetek kezelésében.
A mellékvesék által termelt kortizol szabályozza az anyagcserét, segít a vércukorszint egyensúlyban tartásában, befolyásolja a vérnyomást, sőt, a gyulladásos folyamatokra is hatással van. Egyfajta túlélő üzemmódot kapcsol be a testben, hogy az hatékonyan tudjon reagálni a kihívásokra. Tehát megléte fontos, természetes és szükséges is.
De mi történik akkor, ha a kortizol-szint tartósan magas marad?
A probléma ott kezdődik, ha a szervezet nem tud „kikapcsolni”, és folyamatos stressz hatására túl sok kortizolt termel. Ez hosszú távon számos testi és lelki tünethez vezethet. A krónikusan magas kortizol-szint összefüggésbe hozható a szív- és érrendszeri betegségekkel, az alvászavarokkal, sőt, a súlygyarapodással és a depresszióval is.

Íme 5 jel, hogy a kortizol-szinted túl magas lehet:
1. Súlygyarapodás
A kortizol fokozza az étvágyat és a zsírraktározást, különösen a hasi párnákon. Ha észrevétlenül kúsznak fel a kilók, annak hátterében nem csak az édességek állhatnak, hanem a stressz is.
2. Alvászavarok, korai ébredés
A kortizolszint természetes módon reggel magas, este pedig alacsony. Ha ez az egyensúly felborul, nehezen alszol el vagy hajnalban felébredsz és nem tudsz visszaaludni.
3. Fáradtság, koncentrációzavar
Ha egész nap nyúzottnak érzed magad, de este mégsem tudsz kikapcsolni, pörög az agyad, az a kortizol egyensúlytalanság jele lehet. Az állandó feszültség mentális kimerüléshez is vezethet.
4. Gyakori fertőzések
A kortizol elvileg gyulladáscsökkentő, de ha túl sok van belőle, épp az immunrendszert gyengíti. Ha gyakran megfázol vagy elhúzódóan gyógyulsz fel, az intő jel lehet.
5. Hangulatingadozás, ingerlékenység
A magas kortizolszint megbolygatja a szerotonin egyensúlyt is, ami közvetlenül hat a hangulatunkra. Lehetsz ingerlékeny, lehangolt, sőt szoronghatsz is, látszólag ok nélkül.
Tipp: Ha magadra ismersz, érdemes orvoshoz fordulni, és akár egy laborvizsgálattal ellenőriztetni a kortizolszinted. A kiegyensúlyozott étrend, a mozgás, a tudatos stresszkezelés mind segíthetnek abban, hogy újra harmóniába kerülj önmagaddal.
Forrás: Healthline
Borítókép: Unsplash