Barion Pixel A legfrissebb energetikai osztályok – mit árul el egy betű az épületről? (X) – Coloré

A legfrissebb energetikai osztályok – mit árul el egy betű az épületről? (X)

2025. 07. 12.

Az energetikai besorolás röviden és érthetően jelzi, mennyire takarékosan működtethető egy épület – vagyis mekkora az energiafogyasztása. De mit is jelentenek pontosan ezek a betűk? És hogyan olvashatjuk ki belőlük, mire számíthatunk rezsiköltségben vagy korszerűségben?

Az Országos Tanúsító Központ energetikai tanúsítvány terén is a segítségünkre lehet, a felmérés után egy betűvel jelzik az értéket, természetesen részletes leírás is része a dokumentumnak, de a betű gyakorlatilag mindent elárul. Ebből a cikkből kiderül, hogy mit is takar ez a jelzés.

Tizenkét fokozat, egyértelmű különbségek

A jelenleg érvényes besorolási rendszer tizenkét kategóriát különít el egymástól: a legjobban teljesítő otthonok A+++ jelzést kapnak, míg a lista végén az I kategóriába sorolt, erősen korszerűtlen épületek állnak. Az új építésű házaknak kötelezően el kell érniük legalább az „A” minősítést, de sok épület ennél magasabb kategóriába is kerülhet – például, ha megújuló energiát használ, vagy extra hatékony szigeteléssel épült.

A skála élén: szinte zéró energiaigény

Az A+++ besorolás azt jelzi, hogy az épület gyakorlatilag nem szorul külső energiaforrásokra: a működéséhez szükséges energiát maga termeli meg, például napelemek által. A++ és A+ kategóriákban már nem feltétlenül önellátó otthonokról van szó, de energiaigényük így is alacsony, működésük pedig igen kedvező.

Az „A” osztályú házak megfelelnek a jelenlegi előírásoknak, közel nulla plusz energiával működnek, jól szigeteltek, korszerű rendszerekkel felszereltek.

A középmezőny: elfogadható, de nem hibátlan

A B és C osztályba tartozó ingatlanok már nem felelnek meg a legfrissebb építési követelményeknek, viszont még mindig jó hatékonysággal működhetnek. Itt már előfordulhat, hogy az épület szerkezete, gépészete valamelyest elavult, de kisebb-nagyobb felújítással könnyen javítható az energiafelhasználásuk. Ezek az otthonok többnyire még gazdaságosan fenntarthatók.

A skála alsó vége: ideje újragondolni az energiahasználatot

D-től lefelé már olyan épületekről beszélünk, amelyek energiahatékonysága nagyon elmarad az elvárható szinttől. Az E és F kategóriákban található ingatlanok általában nem számítanak még súlyosan elavultnak, de már érzékelhető a fűtés vagy hűtés magas költsége. Az ilyen házaknál egy komplex korszerűsítési program sokat javíthat az energiafelhasználáson.

A G, H és I osztályba sorolt épületek viszont egyértelműen korszerűtlenek. Ezeknél általában hiányzik a szigetelés, elavult a fűtési rendszer, és a rezsiköltségek is magasak. Az I kategória jelenti a legrosszabb állapotot: az épületszerkezetek és a gépészeti rendszerek is teljes felújításra szorulnak.

Az energetikai skála tehát valós képet ad arról, mit jelent majd egy adott ingatlan üzemeltetése a mindennapokban. Egy energiahatékony otthon kíméli a környezetet, de emellett a mindennapokban is nyugodtabb, fenntarthatóbb életvitel lesz a jellemző.