A nappalok rövidülésével egyre gyorsabban csökken a hőmérséklet odakint, emiatt megkezdődik a fűtési szezon. Ez azonban veszélyeket is tartogat. A belső terekben használt fűtőberendezések, a padlófűtés, a radiátor, októbertől áprilisig biztosan működésben van.
Ezek kevésbé okoznak problémát, azonban a nyitott égésterű társaik esetében nagy az esélye annak, hogy a szén-monoxid bekerül a levegőbe, ami mérgezést okozhat. A színtelen és szagtalan gáz többször okozott már végzetes katasztrófát. Éppen ezért fontos a szén-monoxid érzékelő felszerelése.
Miért veszélyes a magas koncentráció?
Az elektromos készülékek nagyban megkönnyíthetik az életünket, de csak akkor, ha mi magunk is biztonságban vagyunk. A fűtési időszakban azonban szembe kell néznünk a túlzottan magas szén-monoxid koncentrációval, amely akár halálhoz is vezethet. Az Elektrikstore.hu Wi-Fi-s szén-monoxid érzékelői megnyugvást nyújthatnak, hiszen ezekre bátran rábízhatjuk az életünket.
A megfelelő eszközzel az otthonunkban riasztást kaphatunk, ha veszély fenyegetne. A szén-monoxid könnyebb a levegőnél, ezáltal a mennyezettől lefelé haladva tölti meg a teret. A legjobb tehát fejmagasságba felszerelni, hogy időben jelezzen. Ha ez megtörténik, akkor nem kell megijedni. Nincs más teendőnk, mint kinyitni minden ablakot és ajtót a helyiségben, ezáltal alaposan átszellőztethetjük a lakást.
Ezt követően a 112-es hívószámon tárcsázva jelentsük be a tűzoltóságon az esetet. Egészségügyi probléma felmerülésénél pedig tárcsázzuk a mentőket. A mérgezést arról ismerhetjük meg, hogy fáj a fejünk, émelygünk.
Hogyan telepíthetjük az érzékelőt?
A Wi-Fi-s készülék alkalmazása nem helyettesítheti a fűtőberendezések megfelelő telepítését, valamint azok karbantartását. Fontos, hogy biztosítsuk a szellőzést az otthonunkban.
Az érzékelőt, ahogy már említettük, nem mindegy, hogy milyen magasságba szereljük fel. Az olcsóbb és a drágább verziók ugyanarra képesek, a különbség csak annyi, hogy a kedvezőbb áron kaphatóak valószínűleg nem 8-10 éves üzemidővel rendelkeznek.
A Wi-Fi-s szén-monoxid érzékelő típusai
Ha eldöntöttük, hogy végre beszerzünk egyet, akkor ott van például a CO10 Smart, amely az MSZ EN 50291 szabvány szerint került bevizsgálásra.
Az érzékelőbe került kémiai cella előnye, hogy 10 éves üzemidővel rendelkezik, ezáltal egy jó darabig nem kell a cserével foglalkozni. Idővel azonban az érzékelés pontossága jelentősen romlik, érdemes tehát rendszeresen ellenőrizni az állapotát.
A tápellátást az elemek biztosítják, a töltöttséget pedig a kijelzőn láthatjuk. Amint alacsony a feszültség, a készülék jelez, tehát nem is feltétlenül kell naponta figyelni az elemek állapotát. A Wi-Fi-n keresztül pedig könnyen integrálható az okosotthon rendszerünkbe.