Barion Pixel Bojler vízkőtelenítése – bízza szakemberre! (X) – Coloré

Bojler vízkőtelenítése – bízza szakemberre! (X)

2024. 12. 06.

A villanybojlerek évtizedek óta otthonaink nélkülözhetetlen részei. Nemcsak megbízhatóan ellátnak bennünket meleg vízzel, hanem mindezt fenntarthatóan és energiatakarékosan teszik, ezért is váltak az utóbbi időben annyira népszerűvé. Azonban ahhoz, hogy ezek a készülékek hosszú távon is hatékonyan működjenek, elengedhetetlen a rendszeres karbantartás.

Ennek elhanyagolása nemcsak az energiafogyasztást növeli, hanem akár súlyos meghibásodásokhoz is vezethet. A villanybojler egyik legnagyobb ellensége a vízkő, amelynek eltávolítása speciális szakértelmet kíván. A fővárosban és környékén szerencsére található jó szakember, megbízható bojler szerelő Érd környékén is dolgozik.

Mi az a vízkő, és hogyan rakódik le a bojlerben?

A vízkő nem más, mint a vízben oldott ásványi anyagok, elsősorban kalcium és magnézium sók lerakódása. Amikor a víz felmelegszik, ezek az ásványi anyagok kiválnak, és szilárd réteget képeznek a bojler fűtőszálán és belső falain.

Minél keményebb a víz egy adott területen, annál gyorsabban alakul ki a vízkőréteg. Magyarországon sok helyen kifejezetten kemény a víz, ezért különösen fontos a bojlerek rendszeres karbantartása.

A vízkő nemcsak csökkenti a készülék hatékonyságát, hanem hosszabb távon károsíthatja is a készüléket. A vastag vízkőréteg miatt a fűtőszál túlmelegedhet, ami megnöveli az energiafogyasztást, sőt akár a bojler idő előtti meghibásodását is okozhatja.

A vízkövesedés tünetei

A vízkövesedés tünetei általában fokozatosan jelentkeznek, és ha nem figyel, komoly problémává nőhetik ki magukat. A vízkő lerakódása miatt a fűtőszál hatékonysága csökken, emiatt a bojler lassabban melegíti fel a vizet.

A bojler több energiát használ, hogy elérje a kívánt hőmérsékletet, ami a villanyszámla növekedéséhez vezet. Ha a bojler működés közben szokatlan zörejeket, például kattogást vagy zúgást hallat, az a vízkő jelenlétére utalhat. A fűtőszál vagy más alkatrészek idő előtti elhasználódása a vízkövesedés következménye lehet.

Miért nem jó megoldás a DIY?

Bár csábító lehet a házilagos vízkőtelenítés gondolata, és DIY videók is szép számmal megtalálhatóak az interneten, számos érv szól amellett, hogy ezt a feladatot szakemberre bízzuk.

A bojler szétszerelése és a vízkő eltávolítása megfelelő szaktudást kíván. Ha nem ezek birtokában nyúl a készülékhez, akár károsíthatja is, ami komolyabb károkhoz, balesethez is vezethet. A villanybojler elektromos készülék, ezért a nem megfelelő kezelés áramütést vagy más balesetet okozhat.

Ha saját kezűleg próbáljuk megjavítani a bojlert, az érvénytelenítheti a gyártói garanciát. Amennyiben még rendelkezik ilyennel, ez már önmagában is komoly visszatartó érv lehet.

Egy profi szerelő nemcsak eltávolítja a vízkövet, hanem ellenőrzi a bojler teljes állapotát, és javaslatot tehet további karbantartási munkákra is, mint például az anód cseréjére. Bízza a feladatot tapasztalt szakemberre, és élvezze a problémamentes melegvíz-szolgáltatást otthonában!