Az emberi test 70%-a vízből áll, de a jóból is megárt a sok. A testünkből való felesleges folyadékmennyiség eltávozik a vizelettel. Ám, ha valamilyen oknál fogva túl sok folyadék gyűlik fel és az nem távozik magától, akkor segíteni szükséges. A vízhajtó teák a legtermészetesebb formái ennek a folyamatnak.
A vízhajtás élettani szerepe
A vízhajtók (legyenek azok tabletták vagy vízhajtó teák) feladata nem más, mint az, hogy a szervezetünket megszabadítsák a felesleges víztől, ami a szívre és a vérnyomásra nézve is problémát jelenthet. A vizesedés érintheti azonban a térdet, bokát, lábfejeket, kezeket és az arcot is. A szövetek között felgyülemlett folyadék okozta duzzanatot szokták ödémának is nevezni.
Miért van szükség a víz elhajtására?
Az teljesen normális, hogy a folyadék a vérből a szövetekbe áramlik, majd a nyirokrendszer kivezetésével az visszakerül a váráramba és minden működik zsírozottan. A gond akkor van, amikor ez a folyamat nem vagy nem tökéletesen zajlik. A folyadékvisszatartás jelentkezhet egy-egy területen vagy a test akár több pontján is. Tipikus jele az adott rész duzzadása és ha megnyomjuk, akkor az érintett felületen megmarad néhány másodpercig a bemélyedés. Jelentkezhet fájdalommal, ízületi merevséggel és járhat a súly ingadozásával, súlygyarapodással.
A vízvisszatartás okai
- Folyadékhiány: a felgyülemlett víz a folyadékhiányból alakulhat ki? Abszurdnak tűnik, azonban a test ebben az esetben ügyeskedik, hogy a meglévő folyadékmennyiséggel gazdálkodni tudjon. Azt a kevés mennyiséget így raktározza el.
- Táplálkozás: a túlzott fehérjebevitel és sófogyasztás, a szénhidrátokban gazdag étrend vagy akár a B1-vitamin hiánya is okozhat ödémákat.
- Gyógyszerek: egyes gyógyszerek mellékhatása lehet a vizesedés.
- Életmód: a túl sok ülés vagy állás ugyanúgy okozhat vizesedést, hiszen a gravitáció teszi a dolgát.
- Hormonális változás: a menstruációt megelőző időszakban jelentkező vizesedést sok hölgy megtapasztalhatja, mint ahogy a várandósság utolsó idejében, de a fogamzásgátlók némelyikének mellékhatásaként is jelentkezhet.
- Súlygyarapodás: a túlsúly nemcsak esztétikai gondot jelent, hanem ödémák jelentkezhetnek a test bármely részén.
- Időjárás: a nyári időszakban jelentkező ödéma azt jelenti, hogy a test a nagy hőségben kevésbé hatékonyan tudja kivezetni a felesleges folyadékot.
- Sérülések: akár az égési sérülések, vagy más, fizikai behatás következményeként is jelentkezhet ödéma az érintett területen.
- Szívelégtelenség: a nem megfelelően dolgozó szív nem képes elegendő vért pumpálni, ezért a víz felgyűlhet a végtagokban és a tüdőben.
- Daganat: egyes daganatos betegségek és azok kezelése is okozhat ödémát.
- Vesebetegség: a vesék elégtelen működése miatt azok nem képesek a megfelelő kiválasztásra, így felgyűlhet a víz.
- Vénás betegség: a vízvisszatartás akkor is megjelenhet, ha a vér nem tud rendesen áramolni az erekben.
- Nyirokrendszer probléma: a vízháztartásban nagy szerepe van a nyirokrendszernek így, ha az valami miatt nem működik megfelelően, akkor vizesedés léphet fel a szervezetben.
Természetes megoldás: vízhajtó teák
Amennyiben orvos nem ír fel vényköteles vízhatjót, úgy nyúlhatunk a természet adta gyógyírért is. A vízhatjó tulajdonsággal rendelkező teák fogyasztása nemcsak a felesleges vizet vezethetik ki a szervezetből, de fogyasztásukkal egyéb, a szervezetre jótékony hatást gyakorolnak, például fogyás, veseműködés fokozása, az érrendszer tisztítása.
- Zöld tea: reggelihez előszeretettel fogyasztunk zöld teát, ám nemcsak remek napindító folyadék, hanem antioxidánsokban gazdag, méregtelenítő, vízhajtó,
- Csalán: lehet, hogy a csípős növényt a természetben kevésbé kedveljük, de vízhajtásban verhetetlen, ugyanis ez teszi leggyorsabban ezt a hatását,
- Citromfű: a felesleges folyadék elvezetését is segítő tea fogyasztásától azt is remélhetjük, hogy kicsit lenyugszunk, ugyanis remek nyugtató is,
- Édeskömény: a hasfájós babáknak és anyukáinak javasolják az édeskömény tea fogyasztását, mert a panaszok enyhítésében éppúgy segíthet, mint a vízhajtásban vagy a húgyúti problémák természetes kezelésében,
- Borsmenta: kiváló hidratáló tea és enyhébb módon ugyan, de vízhatjó hatással is bír,
- Tőzegáfonya: a növényből készült tea segít a test vízháztartásának helyreállításában,
- Aranyvessző: a veseproblémák kezelésében jelentős szerepet kaphat a növény, mert vízhajtó teaként is nagyon jó, ugyanakkor májtisztítóként és epeserkentőként ugyanolyan jól funkcionál,
- Hibiszkusz: vízhajtó hatása mellett serkenti a vesék működését és erősíti az immunrendszert,
- Gyermekláncfű: a gyomnövényként számon tartott pitypang valójában gyógynövény, amely remek vízhajtó tulajdonsággal bír és jó hatással van az emésztőrendszerre,
- Nyírfalevél: a nyírfa leveléből is készülhet vízhajtó tea, amely a veseműködést szabályozza, a vesekőképződéssel is hatékonyan elbír.