Hogyan tudjuk támogatni az étkezéssel a sportot, vagyis kialakítani egy egészséges életmódot? Miből mennyit együnk, hogy elérjük a vágyott testsúlyt? Belefér a hamburger, amikor egész nap a városban loholunk, és ez a kisbolt egyetlen alternatívája?
De mi a helyzet, ha rendszeresen sportolunk?
A rendszeres sport megemeli mind a makrotápanyag-, mind a mikrotápanyag-igényünket. Hogy milyen mértékben, az a sport fajtájától, intenzitásától, gyakoriságától és az edzések időtartamától is függ. Teljesen mások az igényei egy élsportolónak, mint egy egészségtudatos nőnek, aki hetente kétszer-háromszor edz egy órát. A legtöbb sport esetén általánosságban elmondható, hogy kiemelten fontos figyelmet szánni a széles spektrumú aminosav-pótlásra és az elektrolit-háztartásra. Aktív sport közben és után egy megfelelő minőségű izotóniás ital elfogyasztása csodákra képes
– tudtuk meg a táplálkozási tanácsadótól.
Törekedjünk tehát arra, hogy minden szükséges tápanyagot megadjunk a szervezetnek, amit igényelhet.
Tipp: Ne feledkezz el az esszenciális aminosavak helyes pótlásáról! Ezek többek között az enzimatikus folyamatok és az idegrendszer optimális működését szolgálják.
Milyen táplálékkiegészítőket érdemes szedni?
Mivel a táplálékkiegészítők szedése szintén személyre szabva a leghatékonyabb, a szakember szerint érdemesebb a tipikus hiányállapotokról beszélni.
Gyakran találkozom olyan ügyfelekkel, akik D3-, B6-, B12-vitaminhiánnyal, esetleg cink és magnézium hiánnyal küzdenek. A legszomorúbb az, hogy sokan közülük rendszeresen szednek vitaminokat, ásványi anyagokat, egyéb táplálékkiegészítőket, de nem megfelelő minőségben vagy mennyiségben. Nagyon csalódottak, amikor kiderül, hogy számukra csak ablakon kidobott pénz volt a neves, agyonreklámozott gyártó terméke
– magyarázta Frankó Márta, aki elmondta, hogy a hiányállapotoknak számos jele lehet, amiből egy szakember olvasni tud. Ha például töredezik vagy barázdált a körmünk, rosszul alszunk, hullik a hajunk, gyakran leszünk náthásak, vagy nagyon feszesek, gyakran görcsölnek az izmaink, ezek mind-mind jelei lehetnek egy-egy mikrotápanyag-hiánynak.
Együnk bátran házon kívül
Bár fontos a tudatos táplálkozás, az is fontos, hogy az életünket élvezni tudjuk. Ha találkozunk a barátainkkal, vagy részt veszünk egy családi rendezvényen, fontos, hogy ott is jól érezzük magunkat, és ezáltal töltődni tudjunk, és a társasággal együtt jóízűen ehessünk-ihassunk.
Ha a barátaiddal kicsit lazulnál, lehetőleg válassz olyan helyeket, ahol friss és feldolgozatlan, természetes alapanyagokkal dolgoznak. Ilyen szempontból mindig jobb egy helyi kézműves hamburgeres, aki maga készíti frissen a hamburgerhúst, netán még a bucit is maga süti, mint a nagy nevű franchise-hálózatok termékei. Másik szempont lehet, hogy az ételek tápanyagtartalma lehetőleg elfogadható legyen, és ne tömény szénhidrát és rossz minőségű zsír kombinációjából álljon. Ilyen lehet egy minőségi gyros, ahol a hús nem ízfokozóval van teletömve, és mellé ténylegesen friss a saláta és a tzatzikiszósz. Egy magyaros konyha – ahol hentes által természetes módon készített, mesterséges ízfokozó- és adalékanyagmentes sült kolbászt ehetsz jó minőségű házi savanyúsággal – jobb választás, mint mondjuk egy lángosos. Na jó, néha-néha azért egy fokhagymás-sajtos-tejfölös lángosról sem kell teljesen lemondani, de ne ez legyen a fő csapásirány!
– osztotta meg velünk Frankó Márta azokat az elveket, amik mentén érdemes dönteni arról, hogy mit együnk, ha a legjobbat szeretnénk magunknak és a testünknek.
+1 Tipp: Ha valóban szeretnéd megreformálni az étkezésedet és a sportolási szokásaidat, vagyis életmódváltásba kezdenél, csodadiéták és fogyasztószerek helyett keress fel egy táplálkozási tanácsadót. Megéri!
Nyitókép forrása: Getty Images