Hogyan tudjuk támogatni az étkezéssel a sportot, vagyis kialakítani egy egészséges életmódot? Miből mennyit együnk, hogy elérjük a vágyott testsúlyt? Belefér a hamburger, amikor egész nap a városban loholunk, és ez a kisbolt egyetlen alternatívája?
Ha a fő célod a fogyás…
Ha mindenképpen fogyni szeretnénk, tudni kell, hogy ez alapvetően a táplálkozáson és csak kis mértékben a rendszeres sporton (nagyjából húsz százalék) fog múlni. Ez azonban nem azt jelenti, hogy éheztetni kell magunkat.
Ma már egy magára adó táplálkozási szakember pontosan tudja, hogy a fogyás nem egyszerű matematika. Nem állja meg a helyét az a nézőpont, miszerint pusztán a bevitt kalóriát csökkentve vagy az energiaigényt növelve egyértelműen fogyni fogunk. Ismertem olyan ultramaraton-futót, aki ugyan 60-80 kilométeres távokat rendszeresen, heti többször is lefutott, mégis volt körülbelül tizenöt kilogramm súlyfeleslege. A futóknak előírt módon étkezett, de elkövette azt a hibát, hogy nem vette figyelembe az ő saját egészségi állapotát, a teste valódi igényeit. Több évnyi rendszeres – és nem kevés – edzés sem tudott rajta segíteni, hogy megszabaduljon a felesleges kilóitól. Miután a pajzsmirigybetegségére tekintettel célirányosan kezdett el táplálkozni, láss csodát, a testsúlya szépen helyreállt
– mondja Frankó Márta, akinek az álláspontjából egyértelműen látszik: nincs általános csodaszer vagy csodamódszer. Ha van rajtunk súlyfelesleg, a számunkra egészséges makrotápanyag-arányok és megfelelő mikrotápanyag-ellátottság mellett természetes módon fogunk fogyni.
Tipp: Úgy érzed, te mindent jól csinálsz, mégis ragaszkodnak hozzád a kilók? Ne ess kétségbe, inkább járj utána, mi enne az oka! Az esetek nagy részében ezek akadályozhatják a fogyásod:
- mikrotápanyag-hiány
- helytelen makrotápanyag-arányok (akár alultápláltság az alacsony kalóriás divat-étrendek miatt)
- nem ismert ételintolerancia vagy ételallergia
- bizonyos anyagcsere-rendellenességek
- megváltozott hormonháztartás
- állandósult stressz
- elégtelen vagy rossz minőségű alvás