Bár a prosztatagyulladás csakis a férfiakat érintő probléma, a gyógyulásért nőként is tehetünk, ha támogatjuk a párunkat!
A prosztatagyulladás nem játék! Ez nemcsak a férfiak számára megterhelő állapot, hanem a nőknek is az, hiszen látjuk, hogy a párunk nem érzi magát komfortosan, segíteni mégsem tudunk rajta. Ám ez csak látszólag van így. Vendégszerzőnk, Magda leírta, hogyan támogatta a párját a nehéz időkben.
Prosztatagyulladás, az életünk megkeserítője
Azt hittem, hogy csak nekünk, nőknek vannak nyűgjeink, de nem így van. Menstruálás, klimax, mindenféle testi kínlódás, de azt kell mondjam, legalább abban szerencsénk van, hogy nincs prosztatánk.
Gergő eléggé megszenvedte a prosztatagyulladással járó tüneteket, és nemcsak a testi, hanem a lelki oldalát is. Hiszen ő férfi, ő nem szokott csak úgy beteg lenni!
Gergő prosztatagyulladása először csak apró kellemetlenség volt. Egy kis húzó érzés, feszültség, amire rá lehet fogni, hogy „majd elmúlik”. Csakhogy nem múlt el. Ahogy a testi tünetek erősödtek, úgy lett egyre nyomasztóbb az egész helyzet. Aztán jött a stressz. A frusztráció. Amikor már semmihez sincs kedve, még a sorozatnézés is erőfeszítésnek tűnik. Ott voltam mellette, de nem tudtam tehetetlenül nézni, hogy rossz neki. Mindenáron segíteni akartam. Rábeszéltem egy közös meditálásra. Valójában nem tudom, miért jutott eszembe, mert egyáltalán nem szoktam ilyeneket csinálni, de már nem volt más ötletem.
Amikor elkezdtük, csak nevetgéltünk, de ahogy telt az idő, valami változott. Egy idő után már nem volt ciki csendben ülni. Már nem volt furcsa, hogy a légzésünk egyszerre lassul le. A stresszkezelő technikák elsajátítása nemcsak Gergőnek, hanem nekem is segített. Legnagyobb meglepetésünkre nem csak egyszeri alkalomnak bizonyult a próbameditáció! A közös jógaórák megerősítették a kapcsolatunkat, és látom, hogy Gergő sokkal kiegyensúlyozottabb, ráadásul nekem is jót tesz!

A stressz és a prosztatagyulladás
Sokan nem is tudják, mennyire összefügg a stressz és a prosztatagyulladás, pedig a feszültség az egyik legnagyobb ellensége a regenerálódásnak. A stressz hatására a test folyamatos készenléti állapotban van, az izmok – köztük a medencefenék izmai is – megfeszülnek, és ez hosszú távon csak ront a helyzeten.
A gátizomgyakorlatok, a helyes légzés, a napi pár perc tudatos elcsendesedés segítségünkre lehet, és egy új, mélyebb kapcsolódást eredményezhet a párunkkal. És mindezt nem orvosi rendelőben, hanem az otthon biztonságában. Nem drága kúrák, csodaszerek vagy applikációk kellettek hozzá, csak egy döntés: meggyógyulok, meggyógyulunk.
Természetesen nem oldhatjuk meg a problémát a másik helyett, és meggyógyulni sem tudunk helyette. Próbálkozhatunk természetes gyógymódokkal, így közös ülőfürdővel, teákkal, gyógynövényekkel, így téve romantikus utazássá a gyógyulást.
Ezeket próbáljuk ki párunkkal a gyógyulás érdekében!
10 perc közös légzőgyakorlat esténként. Üljetek le egymással szemben, és csak figyeljétek egymás légzését. Próbáljátok szinkronizálni. Egy-egy mélyebb levegő csodákra képes, nemcsak a testben, hanem a kapcsolatban is.
Váltózuhany és gyógynövényes fürdő. Egy meleg ülőfürdő gyógynövényekkel (például kamilla, cickafark) nemcsak lazítja az izmokat, de jó apropó egy kis kikapcsolódásra is. Kapcsoljátok ki a telefonokat, gyújtsatok gyertyát, legyen egy wellness-este otthon!
Stressznapló pároknak. Igen, jegyzetelés. Vezessetek közös stressznaplót! Ki miért volt feszült, mi segített? Később érdekes lesz visszanézni, mennyit változtak a dolgok!
Kezdő jóga pároknak YouTube-ról. Válasszatok egy 15-20 perces, kezdőknek szóló videót. A közös mozgás nemcsak a testet, de a kapcsolatot is erősíti, és nem baj, ha ügyetlennek érzitek magatokat – pont az a jó benne!
Heti egy randi. Üljetek le együtt vacsorázni vagy egy kávéra, teára. Töltsetek együtt időt, akkor is, ha nincs mit mondani, és csendben ültök. Csak legyetek együtt! Figyeljétek meg, mit éreztek így, egymás közelében. Meglepő, mennyi minden történik, ha nem beszélünk folyton.
Nyitókép forrása: Pexels